Vinaři z Ratíškovic zavítali do Otevřené zahrady

Vinaři z Ratíškovic zavítali do Otevřené zahrady

Na letním festivalu Víno z blízka se představili Vinaři z Ratíškovic. V Otevřené zahradě nabídla svá vína desítka vinařů. Malá a hobby vinařství ukázala rozmanitost převážně ratíškovického terroir.

K přechutnání bylo přibližně 75 vín. Prim hrála solidní selská vína ročníku 2021. Odrůdová skladba byla velmi pestrá, zahrnovala snad všechny naše nejčastěji pěstované odrůdy révy vinné. Nechyběly ale ani rarity v podobě Saphiry, Muškátu žlutého, Cabernet blanc, Chorvátu, Isabely či fortifikovaného vína.

Stanoviště a jednotliví vinaři – Vinaři z Ratíškovic

 1. Sklep U Hubáčků
 2. Vinařství Vladimír Dobeš
 3. Sklep U Tomšejů
 4. Víno Koplík
 5. Vinařství Patricie
 6. Vinný sklep Kudrovi
 7. D. a P. Mokrášovi
 8. Sklep U Kotásků
 9. Víno Vaca
 10. VINDRGR
Vinaři z Ratíškovic – mapa stanovišť v Otevřené zahradě
Vinaři z Ratíškovic – mapa stanovišť v Otevřené zahradě

 

Sklep U Hubáčků

K vinaření Jiřího Hubáčka přivedl před 45 lety tchán, který si vyráběl vína pro sebe a své přátele klasickým selským způsobem. Se dvěma syny pokračuje v tomto již stále méně užívaném postupu. Obdělávají společně tři vinice o celkové rozloze 40 arů, vína si vyrábí každý sám. Portfolio činí 15 bílých a 5 modrých odrůd, které všechny začínají svůj život v dřevěných sudech.

Tip: Rulandské modré rosé 2021 suché85/100 (120 Kč)

Vinařství Vladimír Dobeš

Vladimír Dobeš vinaří zhruba od roku 2000. Vinařem se stal díky rodinné tradici a zděděnému vinnému sklepu a vinohradu po dědovi. Jako hobby vinař pracuje pro radost, žízeň a relaxaci při sedavém zaměstnání v kanceláři. Vinohrad o rozloze cca 10 arů vlastní v lokalitě Hrubé pole, což je v Ratíškovicích jedna z nejvíce žádaných lokalit. Vína zpracovává a uchovává ve vinném sklepě postaveném v roce 1966, prvním z šesti vinných sklepů vybudovaných ve zdejší vinařské kolonii zvané Slavín. Při kvašení nepoužívá umělé kvasinky, hrozny nechává nakvášet, vína zrají buď v dřevěných sudech i 40 let starých nebo ve skle. Vyhýbá se vínům autentickým či bio, stejně tak barikovým sudům. Vyrábí netradiční vína jako je například bílý Chorvát nebo červená Isabela, víno višňové, z černého bezu nebo vína portského typu.

Tip: Chorvát 2021 – 86/100

Sklep U Tomšejů

Miroslav Tomšej patří k druhé generaci vinařů, kdy převzal výrobu vína po tatínkovi. Ten začal s výstavbou sklepa již v roce 1967. Patřil mezi první sklepy na Slavíně. Ve vinařství pokračují v tradici a při výrobě používají klasické dřevěné sudy.

Tip: Rulandské bílé 2021 suché86/100 (130 Kč)

Víno Koplík

Již bezmála čtyři desítky let se Josef Koplík v obci Ratíškovice věnuje pěstování vinné révy a s tím i spojenou výrobou vína. Práce se postupně stala velkým volnočasovým koníčkem. V současné době obhospodařuje cca 0,20 ha vinice, kde převládají převážně bílé odrůdy Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Tramín a nově pak vysazená odrůda Hibernal. Vína jsou vyráběna klasickou metodou, s pečlivou prací na vinici a při výrobě vína.

Tip: Ryzlink rýnský 2021 pozdní sběr, polosuché87/100

Vinařství Patricie

Malé rodinné vinařství, kde se vinaření dědí z generace na generaci. Na pěstování hroznů a výrobě vína se podílí celá rodina. Vína vyrábí z vlastních hroznů, které vypěstují, to umožňuje mít kontrolu nad kvalitou produkce. Obdělávají 3,5 ha vinic o 8 bílých a 5 modrých odrůdách. Hrozny sklízí ručně a postupně podle vyzrálosti hroznů. Vinaření, vinohrad a vinný sklep vnímají jako místo aktivního odpočinku v obklopení rodiny a přátel.

Tip: Sylvánské zelené 2020 moravské zemské víno, suché87/100 (230 Kč)

Vinaři z Ratíškovic - Vinařství Patricie

Vinný sklep Kudrovi

Vinohrad zakládal Bronislav Kudr v tzv. svatém týdnu v roce 1983, k tomu obdělává i vinohrad zděděný po otci. Vinice jsou osázeny bílými odrůdami Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský, Tramín červený a Rulandské bílé. Z modrých odrůd to je Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Rulandské modré. Celková výměra je 8 arů. Během let obdržely vína různá ocenění na výstavách v Ratíškovicích i v okolních obcích.

Tip: Ryzlink rýnský 2021 suché87/100 (120 Kč)

D. a P. Mokrášovi

Bratři Dušan a Petr vinařinu převzali po otci, který byl od šedesátých let minulého století jedním z průkopníků ratiškovského vinaření. Veškerá výroba vína se prováděla postaru bez moderních technologií, kvasinek a bez filtrace. Poté se začali orientovat více na přívlastková vína, odkalovat a používat ušlechtilé kvasinky. Vinaření je není velkým koníčkem. Snaží se, aby měli ve sklepě co nejvíce odrůd a i pouhých 30 litrů určité odrůdy má význam.

Tip: Cabernet Blanc 2021 pozdní sběr, polosuché87/100

Sklep U Kotásků

Vinařství se Jaromir Kotásek věnuje již přes 30 let. Pokračuje tak v práci ve vinohradě i ve sklepě, který mu byl otcem darován. Ročně vyprodukuje okolo 10 odrůd bílého a 7 odrůd modrého vína. Nejraději má Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský, který tak v zastoupení odrůd nesmí chybět.

Tip: Sauvignon 2021 pozdní sběr suché86/100

Víno Vaca

Víno Vaca patří mezi malá rodinná vinařství. Hospodaří na 1,5 ha vlastních vinic, které se nachází v obci Ratíškovice v jedinečné viniční trati Hrubé pole. Ta produkuje krásná vína, zejména špičkový Ryzlink rýnský, velmi specifický a jedinečný. Pěstují i jeho křížence Hibernal a Safiru. Při výrobě vína kladou důraz na veškeré práce ve vinici. Dbají na šetrný přístup ke keři, hroznu a vínu. Snaží se produkovat kvalitní zralý hrozen. Významný podíl ručních prací včetně sběru do beden a rozumné zatížení keře dává vzniknout kvalitní surovině. Ve sklepě víno potom co nejšetrněji bez zbytečných zásahů a vstupů dotvoří.

Tip: Dornfelder 2021 suché87/100

VINDRGR

Jako malo(mikro)vinař dělá Petr Čambala vína především pro radost a odpočinek. Vinaří na zděděném vinohradu od roku 2010 a snaží se každý rok přijít s něčím novým. K vytvoření vín tak používá široké spektrum technologií. Rád však nechává vína zrát na jemných kalech (metoda sur-lie). Protože každé víno má jiný potenciál zrání na kvasnicích, je i doba ležení různá a může se pohybovat od několika týdnů až po dobu 6–12 měsíců či déle. Pěstované odrůdy: Tramín, Rulandské bílé, Veltlínské zelené, André atd.

Tip: Modrý Portugal 2015 suché88/100

Vinaři z Ratíškovic - Víno Vaca

 

Víno z blízka 2022 – Vinaři z Ratíškovic

Ač není obec Ratíškovice vinařsky tak známá, sahá zde historie vinařství až do roku 1754. Její sklepní ulička je však jednou z nejmladších na jižní Moravě. V ratíškovických vinohradech se pěstují především odrůdy Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Müller Thurgau, rulandské odrůdy, Sauvignon, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, cabernetové odrůdy či například Hibernal.

Vinaři z Ratíškovic (Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Ratíškovice) nabídli poctivá selská vína malovinařů. Místy byly patrny nedostatky, ale mnoho vín sneslo i přísnější měřítka a posouzení. S přihlédnutím na skutečnost, že vína vznikají jaksi „po pracovní době“a jsou prodávána za částku atakující někdy pouze stokorunu, bylo vše, jak má být. A nostalgický úsměv vyvolala i viněta s označením původu „podoblast Mutěnická“. Čas se zde zastavil 🙂

Atmosféru vesnického koštu podtrhoval i fakt, že na akci bylo k přechutnání výrazné množství vín s vyšším zbytkovým cukrem. Jak to tak bývá, sladkost přebíjela občas odrůdovost a sem tam i zazněla známá mantra „zákazníci to tak chtějí“. To vše ale jen pozitivně podtrhovalo příjemnou atmosféru připomínající košty přímo ve sklepích vinařů. Kdo nestihl ochutnat vína v Otevřené zahradě, má možnost vše dohnat 20. srpna na akci Otevřené sklepy Ratíškovice 2022.

[jaw_panel_box panel_title=“Víno z blízka: Vinaři z Ratíškovic“ message_style=“success“ ]kdy: 16. 6. 2022
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 490 Kč / 440 Kč předprodej
degustace: cca 75 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Víno z blízka 2022 – Vinaři z Ratíškovic

Letní festival Víno z blízka 2022 – program:

 • 19. 5. Večer s EKOVÍNem
 • 2. 6. Karel Otáhal – osobnost současného vinařství
 • 16. 6. Vinaři z Ratíškovic (web organizátora)
 • 30. 6. Bettina Lobkowicz – večer s lady víno
 • 14. 7. Vinaři z Poddvorova
 • 28. 7. Štěpán Maňák – osobnost současného vinařství
 • 11. 8. Výběr z vinařů – Vinařské mládí
 • 25. 8. Georgios Ilias – osobnost současného vinařství
 • 8. 9. Večer s EKOVÍNem 2

Více v Kalendáři vinařských akcí

Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

foto: Partnerství, autor

Ověřeno MonsterInsights