Vinaři sdružení Vínna cesta Záhorie přivezli do Brna Skalický rubín
Třetí večer letošního festivalu Víno z blízka patřil slovenským vinařům. V Otevřené zahradě prezentovalo svá vína osm členů sdružení Vínna cesta Záhorie. Nechyběly tradiční odrůdy i speciální vína. Chloubou vinařů je tamní Skalický rubín, ovšem největší ovace sklidila ovocná vína.
Cílem pořádající Nadace Partnerství je představovat a propagovat moravské vinaře, kteří to mají do Brna blízko. Už potřetí v jedenáctileté historii udělali organizátoři výjimku a po ochutnávce mělnického vinařství Bettina Lobkowicz a vín z Poysdorfu z rakouské oblasti Weinviertel přizvali tentokrát vinaře ze Slovenska. Ani ti to ale nemají do Brna daleko, vždyť jejich vinice se rozkládají hned za řekou Moravou.
Sdružení Vínna cesta Záhorie
Vínna cesta Záhorie sdružuje řadu vinařů, osob, institucí a organizací. Vše se točí kolem vína a propagace vinařství regionu Záhoří. Vinice spadají pod Malokarpatskou vinohradnickou oblast – Skalický vinohradnícky rajón. Sdružení vzniklo v roce 2003. Asi nejvýznamnějším počinem bylo zapsání značky Skalický rubín mezi vína s chráněným označením původu v rámci EU. To proběhlo na konci roku 2017.
Skalický rubín je červené víno, které je získané výhradně úplným nebo částečným alkoholovým zkvašením čerstvého moštu z odrůd Frankovka modrá, Svätovavrinecké a Modrý Portugal. Výsledná směs musí obsahovat minimálně 70 % odrůdy Frankovka modrá. Víno musí byť vyrobené jen z hroznů vypěstovaných na přesně ohraničeném území kopce Vintoperk, který má charakteristické složení půdy dávající vínu výsledný charakter. Víno je charakteristické svojí plnou chutí, výrazným obsahem taninů a svojí barvou, od které se odvíjí i historický název vína.
Vínna cesta Záhorie v Otevřené zahradě
Aktuálně je ve spolku sdružena celá řada vinařů a vinařských firem. Otevřenou zahradu navštívil výběr těchto osmi vinařství:
- Winterberg
- Vinárstvo Kopeček
- Víno – Masaryk
- Vinárstvo Vinpera
- Vinárstvo Habsburg
- Ovocinár Hrehor
- Vinárstvo Ľudovít Bránecký
- Vinárstvo Peter Bránecký
WINTERBERG Skalica, s.r.o.
Vinařství Winterberg má svých 5 hektarů vinic v lokalitě Novosády v Skalici. Osázeny jsou tím nejlepším, co v regionu prosperuje, hlavně Frankovkou, Modrým Portugalem a Svatovařineckým. To je téměř povinná svatá trojice pro každého místního vinaře, protože právě z ní se kupážuje známé a oblíbené cuvée Skalický rubín. Mezi modrými odrůdami pak nechybí ani Cabernet Sauvignon a slovenská odrůda Dunaj, která dává elegantní tmavé víno s rubínovými tůněmi. V chuti jsou zralé třešně a višně v čokoládovém kabátku.
Vína k degustaci
- Sauvignon 2022 biele suché
- Rulandské biele 2022 biele suché
- Frankovka modrá – blanc de noir 2021 biele polosuché
- Tramín červený 2021 biele polosladké
- Skalický Jantár biele polosuché
- Frizzante rosé ružové polosuché
- Modrý Portugal červené suché
- Skalická Frankovka 2018 červené suché
- Skalický rubín 2018 CHOP červené suché – tip – 86/100 (240 Kč)
VINÁRSTVO KOPEČEK s.r.o.
„Když se někdo zeptá, co do vína přidáváme, že je tak skvělé, řekneme jednoduše: lásku.“ Z roku 1450 pochází první zmínka o vinicích v chotári (katastru) Skalice, a v ní se praví že vybraní občané tohoto starobylého městečka byli pověřeni založením vinic. Možná až těch dob pochází rodinné kořeny Kopečků, sahající až do roku 1939, kdy děd dnes žijícího Františka Kopečka vysázel nový vinohrad v Novosádech a postavil nový sklep. Svým účelům, rodinný majetek slouží dodnes.
Vína k degustaci
- Müller Thurgau 2022 polosuché
- Tramín červený 2022 polosuché
- Chadonnay 2022 suché
- Orange 2017 oranžové nefiltrované 2017 suché
- Karolína 2022 polosladké
- Skalický rubín jak 2021 suché
- Skalická Frankovka jak 2021 suché
- Frankovka modrá 2018 VZH polosuché – tip – 86/100 (240 Kč)
VÍNO – MASARYK s.r.o.
Alojz Masaryk je jedním z nejznámějších vinařů oblasti západního Slovenska. Nadevše si cení dobré jméno rodinného vinařství. Hrozno je výlučně z vlastních i slovenských vinic a ve výrobě nepoužívá žádné umělé chemické přísady.
„Vínem se nemáme otrávit, ale vychutnat si jeho svěžest, čistotu a vůni… někdy mi je až líto, co lidé pijí,“ říká zkušený vinař. Typický charakter skalických vín podle něj vzniká z důvodu vyššího obsahu železa v místí půdě. Pro zkoumání vlivu složení půdy na odrůdu Frankovka, poskytoval pan Masaryk víno výzkumným ústavům ve Španělsku, Portugalsku, Česku i na Slovensku.
Vína k degustaci
- Veltlínské zelené jak 2022 suché
- Müller Thurgau jak 2022 polosuché
- Pálava 2022 polosuché (neskorý sber)
- Noria 2022 polosuché (neskorý sber)
- Frizzante Gloria 2020 polosuché
- Frizzante Muškatel 2021 rosé polosladké
- Modrý Portugal jak 2022 suché
- Skalický Rubín 2020 CHOP suché
- ENEM 2019 cuvée suché
- Dunaj 2018 bobuľový výber, suché – tip – 87/100 (270 Kč)
Vinárstvo Peter Kudláč, Vinpera
S révou žijeme, praví rodinné a týmové heslo ve vinařství Vinpera. Základem jsou nové výsadby vlastních vinohradů a velký důraz na dostatek živin v půdě, jinak veškerá práce nemůže přinést výsledek, který zaručí kvalitní surovinu, Ta se pak zpracovává šetrným způsobem v provozu, postaveném na technologii reduktivního kvašení. Do vína se tak může propsat místní příroda, půda i mikroklima a z rukou vinaře vychází mimořádná vína s typickým lokálním charakterem.
Vína k degustaci
- Muškát moravský jak 2022 suché
- Pinot blanc ps 2022 polosladké
- Rizling rýnsky vzh 2021 polosuché – tip – 86/100 (200 Kč)
- Sauvignon blanc jak 2022 suché
- Devín ps 2021 polosuché
- Frankovka modrá rosé ps 2022 polosuché
- Dunaj vzh 2021 suché
- Skalický Rubín 2021 CHOP suché
VINÁRSTVO HABSBURG a.s.
Víno Habsburg volně odkazuje na zlatý věk působení Habsburků na území Záhoří. Navazuje na tradice a hodnoty, které monarchie ve svém vrchole představovala. Touha po nejvyšší kvalitě, snaha o inovace a neustály pokrok – to všechno představuje vliv osvícení, které výrazně formovalo náš společenský ale i kulturní život. Všechna vína značky Habsburg byla starostlivě vybraná a připravená tak, aby ctila tento odkaz a nabídla závan slavné minulosti a vznešenou chuť.
Vína k degustaci
- Tramín červený 2021 polosuché
- Sauvignon 2021 plosuché
- Veltlínské zelené 2021 polosuché
- Rizling rýnsky 2021 suché – tip – 86/100 (200 Kč)
- Frankovka rosé 2022 polosladké
- Frizzanté 2022 polosuché
Ovocinár Hrehor s.r.o.
Vinařství je specializované na ovocná vína. Od roku 1994 je vyrábí tradiční i moderní technologií. Pouze ve vlastních sadech se rodí ovoce přímo mezi skalickými vinohrady. Plody se probírají a omývají, aby se zbavily veškerých nečistot. Pro samotná vína se nepoužívají žádné koncentráty, barviva ani aromatické přísady. V sortimentu nechybí vzácná ovocná vína, ani vína vyrobena na přání privátních klientů. Ve sklepě mají i raritní produkty, například víno z divokých třešní, jaké podle dostupných informací nevyrábí žádné jiné vinařství. Pro zájemce nabízí možnost agroturistiky, vedle ubytování se také aktivně zapojit do prací na farmě, při sběru a jiných pracích.
Vína k degustaci
- Marhuľové „Hrad Beckov“ 2022 suché
- Višňové edícia Dekameron 2021 suché
- Z arónie 2022 polosuché
- Z malín 2022 polosladké
- Z jahôd edícia Dekameron 2022 polosladké
- Z jahôd a rebarbory „Ružový rytier“ 2021 polosladké
- Cuvée „Gaia“ (arónia, maliny, červené ríbezle) 2022 polosladké
- Slivkové
- Z dulí „Saška“ 2023 sladké
- Z bielych ríbezlí „Západ slnka“ 2022 sladké
- Z arónie edícia Dekameron 2022 sladké
- Z arónie „Stibor zo Stíboric a Beckova“ 2021 fortifikované sladké – tip – 87/100 (700 Kč)
- Šípkové barrique 2023 ľadové sladké
- Frizzante jablko s mätou a medovkou edícia „Vidím ťa srdcom“ 2022 polosladké
- Frizzante z rebarbory edícia „Vidím ťa srdcom“ 2022 polosladké
- Frizzante z rebarbory edícia „Mladí umelci“ 2022 polosladké
Vinárstvo Ľudovít Bránecký
Malý vinař a velký organizátor života vinařů na Skalicku, to je Ľudovít Bránecký. Sám vyrábí 5–7 tisíc litrů vína ročně, výhradně lokálních odrůd. Z bílých Müler Thurgau a Rulandské bílé, z červených André a Frankovku. Jako pravý patriot nabízí i Skalický rubín. Hrozny musí být dopěstovány pouze na přesně vymezené ploše viniční tratě Vintoperk. Při návštěvě Vinotéky u Hájku v Skalici, můžete ochutnat nejen víno pana domácího, ale i typické cukroví – skalický trdelník. Pod vedením Ľudovíta Bráneckého se daří nejen spolku skalických vinařů, ale i sdružen Vínna cesta Záhorie. Pod záštitou města se vysadilo více jak 33 ha vinic a poskytly se formou nájmu místním malým vinařům. Daří se propojovat malé pěstitele hroznů s vinaři, čím se uzavírá idea lokální produkce.
Vína k degustaci
- Irsai Oliver 2022 polosuché
- Müller Thurgau 2021 suché
- Rulandské šedé 2021 polosuché
- Rosé Frankovka modrá 2021 polosuché
- André 2021 suché
- Frankovka modrá 2021 suché
- Frankovka modrá 2019 suché
- Skalický rubín 2021 suché – tip – 86/100 (180 Kč)
- Frankovka 2017 likérové
- Frankovka 2016 likérové
Vinárstvo Peter Bránecký
„Dobrý deň, ja som len taký víkendový vinár a vinohradník. Mám sklep v Skalických búdach medzi vinicami a práca s viničom a s vínom mi zaberie aj štyri dni v týždni. Na jedného človeka je toho moc a mladým sa dnes robiť nechce, občas prídu pomôcť. Na dvoch hektároch mám 2000 hláv a robím do 4000 litrov vína. Moje odrody sú MT, Cha, SG, Aurélius, Devín, Frankovka, Modrý Portugal a Ryzlink. Zúčastňujem sa akcií s miestnymi vinármi a samozrejme mám aj Skalický rubín. Predávam priamo zo sklepa, ale mám objednávky aj z vinoték. Do Brna prídem, veď ochutnáte.“
Vína k degustaci
- Skalický rubín 2021 suché
- Frankovka 2021 suché – tip – 84/100 (130 Kč)
- Frankovka rosé 2021 polosladké
- Devín 2021 suché
- Ryzlink vlašský 2022 polosuché
- Sauvignon 2022 sladké
- Aurélius 2021 polosladké
Červnový degustační večer v Brně s vinaři sdružení Vínna cesta Záhorie
Večer se slovenskými vinaři byl moc příjemným zpestřením programu Vína z blízka. Slovenské vinařství, byť je tomu našemu docela podobné, je pro většinu vínomilců spíše exotickou záležitostí. Proto ochutnat vína z levého břehu řeky Moravy je vhodným srovnáním a rozšiřováním obzorů.
Vinaři nabídli styl vín, který dobře známe z moravských sklípků. Odrůdová skladba byla obdobná, také i řady vín s vyšším zbytkovým cukrem patřily ke standardu. Ale byly zde i speciality, které výhradně patří k místním vinařům. K ochutnání bylo několik vín z odrůd vyšlechtěných přímo na Slovensku. Devín, Noria, Dunaj… A Skalický rubín, tedy červené cuvée tří odrůd.
Skalický rubín a další tipy
Tato vína patřila k nejlepšímu z nabídky vinařů. Povětšinou šlo o hodně mladá vína, takže jejich potenciál se teprve rozvine. Pouze vinařství Winterberg nabídlo Skalický rubín ročníku zralejšího, tedy 2018. Koresponduje to s filozofií samotného vinařství a cesta je to jistě správná. Ostatně všechna jejich červená vína patřila k tomu nejlepšímu z ochutnávky. Vítězem večera by pak mohl být Dunaj 2018 bobuľový výber z Víno-Masaryk.
Ovšem byla tu ještě jedna kategorie a to vína ovocná. Šíří nabídky, paletou chutí a vlastně i přístupem všechny převálcoval Ovocinár Hrehor. O úspěších slovenských ovocných vín se už psalo mnohokrát. Obzvláště o medailích ze zahraničních soutěží, kde pamatují na tuto kategorii produktů. Proto bylo velmi poučné seznámit se i s těmito víny. A třeba i odhodit předsudky o dodávaných látkách a extraktech, nebo o vyšším cukru ve vínech. Povětšinou krásná, přímočará, voňavá a chuťově vyvážená, přitom výrazná a plná vína z nejrůznějších plodů. Arónie, kdoule, rybíz, jahody, maliny, rebarbora… a nebo třeba šípkové barrique víno. Aby toho nebylo málo, skvělé byly také jejich octy, třeba švestkový nebo hruškový.
kdy: 15. 6. 2023
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 590 Kč / 540 Kč předprodej
degustace: cca 60 vín
Více o festivalu Víno z blízka zde.
Více o dalších akcích v Kalendáři vinařských akcí.
Ceny vín jsou uvedeny vždy za lahev a včetně DPH. Jsou platné v den konání akce; můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.
foto: autor, Partnerství