Valtické vinné trhy 2023 vyhlásily letošní šampiony

Valtické vinné trhy 2023

Šampionem soutěže Valtické vinné trhy 2023 se mezi bílými víny stalo Veltlínské zelené 2021 výběr z hroznů z Vinařství Volařík. Mezi červenými pak Cabernet Sauvignon barrique 2019 pozdní sběr z Vinařství Nechory.

Pátečním hodnocením superkomise složené z nejlepších hodnotitelů Moravy a Čech a výběrem šampionů ve valtickém Centru Excelence vyvrcholilo čtyřdenní hodnocení 721 přihlášených vín. Veřejnost a milovníci vína budou moci ochutnat špičková vína z celého světa 5. a 6. května.

Vedle národních šampionů 56. ročníku poválečné novodobé historie soutěže byl oceněn také šampion zahraničních vín. Je jím cuvée Zweigeltrebe/Merlot/Cabernet Sauvignon barrique 2020 z rakouského Weingut Neustifter. Letos do nejstarší vinařské soutěže s mezinárodní účastí v České republice bylo přihlášeno 721 vín 110 vinařů a vinařských firem. A to především z České republiky, Rakouska a Slovenska, ale také z Itálie, Španělska, Nového Zélandu, Chile, Austrálie, Argentiny či Jihoafrické republiky.

Valtické vinné trhy 2023
Valtické vinné trhy 2023 vyhlásily šampiony soutěže

Šampion Valtických vinných trhů 2023 – bílá vína

Šampion Valtických vinných trhů 2023 – červená vína

Šampion Valtických vinných trhů 2023 – zahraniční vína

 

David Šťastný
David Šťastný

„Celkově má soutěž neuvěřitelnou více než stošedesátiletou tradici a stále se těší skutečně velké oblibě, kterou nepoznamenala ani pandemie. Oproti většině soutěží u nás je unikátní zejména tím, že hodnocená vína může prakticky vzápětí ochutnat také široká veřejnost a všichni milovníci vína. To navíc v krásných reprezentativních prostorách zámku ve Valticích, s perfektním technických zázemím pro několik tisícovek návštěvníků, skvělým doprovodným programem a báječnou přátelskou atmosférou,“ sdělil jeden z organizátorů Valtických vinných trhů David Šťastný.

„Tento skutečný vinařský svátek má i svou charitativní stránku. Proběhne zde dražba archivních šampionů a výtěžek půjde na dětské kardiocentrum v Praze. Tím chceme zdůraznit, že vinaři a milovníci vína jsou skuteční srdcaři. A také to, že víno je součástí naší kultury a zdravého životního stylu po staletí a nenecháme si to nikým vzít. Vína označená medailemi jsou pak také zárukou kvality a jednoznačné doporučení k ochutnání. Rád bych tedy všechny milovníky vín pozval na tuto jedinečnou prezentační ochutnávku vín, která proběhne již teď začátkem května, protože je opět na co se těšit,“ dodal David Šťastný.

Valtické vinné trhy 2023
Hodnocení vín

 

Valtické vinné trhy 2023

Výstava vín, kde bude veřejnost moct ochutnat všechna vína ze soutěže, včetně šampionů, proběhne letos 5. a 6. května. Je tradičně umístěna do renovované jízdárny a Španělské konírny státního zámku ve Valticích. Což samo o sobě akci dodává nezapomenutelnou kulisu a patřičnou atmosféru. Na vinařskou slavnost pravidelně přijíždí téměř 6 000 návštěvníků, kteří ochutnávají kvalitní vína z celé České republiky, ale také ze zahraničí.

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství a záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, města Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu, SZIF a dalších významných partnerů. Valtické vinné trhy pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou a Národním vinařským centrem ve Valticích.

Valtické vinné trhy 2023
Hodnocení soutěže

 

čtěte: Valtické vinné trhy 2021 představují své šampiony

foto: Valtické vinné trhy, CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.

Ověřeno MonsterInsights