Valtické vinné trhy 2021 představují své šampiony

Valtické vinné trhy 2021

Valtické vinné trhy 2021 odstartovaly svůj 54. ročník a nyní už zná své šampiony. Hodnocení proběhlo 18. až 20. května v centru Excelence ve Valticích. Superkomise složená z nejlepších hodnotitelů Moravy a Čech vybrala ta nejlepší vína, která se do soutěže přihlásila. Jak z Moravy, tak z Rakouska, Slovenska, Itálie, Německa, USA, Argentiny nebo Nového Zélandu. Veřejnost je bude moci ochutnat 25. a 26. června v zámecké jízdárně ve Valticích.

Ocenění šampióna bílých vín si letos odnesl Ryzlink vlašský 2019 VOC Pálava z Vinařství Volařík. Šampionem červených vín je Rulandské modré 2018 výběr z hroznů z Habánských sklepů. A nejlepší zahraniční víno je Chardonnay 2019 výběr z hroznů z Vinarstvo Golguz. Do nejstarší vinařské soutěže u nás se letos přihlásilo 654 vzorků.

Vinaři mají každoročně velký zájem účastnit se této vysoce prestižní a vůbec nejstarší vinařské soutěže, a získat zde šampiona znamená pro vinaře obrovské ocenění jeho několikaleté práce ve vinohradu i ve sklepě.

David Šťastný
David Šťastný

„Změny jsou letos ve způsobu hodnocení. S ohledem na situaci nemohou degustátoři hodnotit vína u tak zvaných kulatých stolů. V praxi to znamená, že neprobíhá diskuse při konečném hodnocení vín, ale degustátoři sedí v odstupech od sebe. I to je však způsob hodnocení, který je běžný ve světě,“ řekl organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný.

Zájem vinařů o tuto výstavu je stále velký, i když jim doba přinesla také mnoho problémů. Minulý rok se vzhledem k situaci do soutěže přihlásilo pouze 424 vzorků.

Marek Šťastný
Marek Šťastný

„O to více si vážíme jejich pomoci i pomoci všech, kteří přispějí k tomu, aby se mohl odehrát již 54. ročník této nejstarší vinařské přehlídky u nás,“ řekl předseda Valtických vinných trhů Marek Šťastný.

Superkomise Valtické vinné trhy 2021

Superkomise byla v letošním roce pod vedením zkušeného vinařského matadora prof. Ing. Josefa Balíka, Ph.D., ale zasedli v ní také významné osobnosti z vinařského světa jako Pavel Vačner ze Znovínu Znojmo, Bořek Svoboda ze Zámeckého vinařství Bzenec nebo Ctirad Králík z vinařství ZD Sedlec.

Paralelně s odbornou komisí zasedla komise dlouholetých milovníků vína, kde se absolutním vítězem stalo také víno Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík a získalo navíc ještě pohár prof. Krause.

Valtické vinné trhy se uskuteční v pozdějším termínu 25. a 26. června 2021.

„I přes složitost doby jako organizátoři pevně věříme, že nejen soutěž vín, ale i jejich přehlídka pro vinaře a milovníky vína v reprezentativních prostorách valtického zámku proběhne. Budeme se moc těšit na všechny návštěvníky Valtic a také na ty, kteří si chtějí s námi a s nejlepšími víny užít na zámku tu neopakovatelnou atmosféru,“ řekl organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný.

Valtické vinné trhy 2019

Další informace na www.vinnetrhy.cz.

foto: vsvaltice.cz, facebook.com/ValtickeVinneTrhy

Ověřeno MonsterInsights