Tramín červený z Velkých Bílovic je šampionem na Velkopavlovicku

Tramín červený z Velkých Bílovic je šampionem na Velkopavlovicku

Základní kolo Národní soutěže vín zakončilo hodnocení Velkopavlovické vinařské podoblasti. Šampionem na Velkopavlovicku stal Tramín červený 2019 výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák z Velkých Bílovic.

Šampionem na Velkopavlovicku Tramín červený

Šampionem na Velkopavlovicku byl pro letošní rok zvolen Tramín červený 2019 výběr z hroznů z Rodinného vinařství Sedlák. To sídlí ve vinařské obci Velké Bílovice. Víno se stalo také nejlepším suchým a polosuchým bílým vínem soutěže. Kromě ocenění pro nejlepší víno získá šampion také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje partner, město Hustopeče.

Milan Sedlák
Milan Sedlák

„Vzhledem ke kořenitému a zemitému projevu našeho Tramínu, jsme se rozhodli přibližně 50 % vína fermentovat a následně zrát po dobu 9 měsíců v barikových sudech. Ve vůni se projevuje nádech kvetoucí růže a zejména exotické liči, kořenité aroma a jemné náznaky vanilkových tónů. Chuť je výrazná, dlouhotrvající s medovým závěrem, která se díky nazrávání vína v sudech příjemně zakulacuje. Jedná se o velmi komplexní Tramín s potenciálem delšího zrání na láhvi,“ přiblížil Šampiona Milan Sedlák z Rodinného vinařství Sedlák.

V soutěži se pak velice zadařilo také vinařství Kamil Prokeš z Velkých Němčic, které s odrůdou Ryzlink vlašský ovládlo hned dvě kategorie soutěže. Ocenění pro nejlepší víno v kategorii bílá polosladká vína obdrželo za Ryzlink vlašský 2018 výběr z hroznů a v kategorii sladká vína za Ryzlink vlašský 2017 výběr z cibéb. Úspěch završilo vinařství ziskem nejlepšího sektu pro Dominique blanc de noirs 2018 pěstitelský sekt a také nejlepší kolekci vín.

Vítězové kategorií

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá polosladká

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Rosé Bočky 2020 VOC Modré hory – JAN STÁVEK

Kategorie E – červená vína suchá

Kategorie G – sekty s.o.

  • Dominique blanc de noirs 2018 pěstitelský sekt – Kamil Prokeš s.r.o.

Nejlepší kolekce

  • Kamil Prokeš s.r.o.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 753 vín, z nichž 42 vín získalo velké zlaté a 213 vín zlaté medaile. Sedmnáct komisí složených z vinařských odborníků hodnotilo vína z Velkopavlovické podoblasti ve valtickém Centru Excellence od 30. srpna do 1. září. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 710 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Možnost ochutnat vína přihlášená do Národní soutěže vín Velkopavlovické vinařské podoblasti má veřejnost v sobotu 2. října, již tradičně v Hustopečích v hotelu Amande.

Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast je krajina s členitým reliéfem, která severně od Velkých Bílovic stoupá do kopců Hustopečské pahorkatiny a pak v úrodných rovinách pozvolna klesá až k Brnu. Patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, a proto se proslavila mimořádnými červenými víny, zejména Svatovavřineckým a Frankovkou. V severní části se daří také bílým odrůdám – Veltlínskému zelenému, Rulandskému šedému, Tramínu červenému, Pálavě a Muškátu moravskému.

Národní soutěž vín je realizovaná za finanční podpory Vinařského fondu, za technické podpory Národního vinařského centra a pod garancí Svazu vinařů České republiky.

foto: Unie Enologů ČR, Rodinné vinařství Sedlák

Ověřeno MonsterInsights