Sauvignon z Vinné sklepy Skalák se stal Šampionem na Slovácku

Sauvignon z Vinné sklepy Skalák se stal Šampionem na Slovácku

Národní soutěž vín 2022 se přesunula na jižní Moravu. Seriál hodnocení zde tradičně odstartovalo dvoudenní posuzování vín Slovácké vinařské podoblasti. Šampionem na Slovácku byl vybrán Sauvignon 2021 výběr z hroznů z vinařství Vinné sklepy Skalák.

Vinařství Vinné sklepy Skalák se v soutěži tradičně daří. Letos získalo titul Šampiona za nejlepší víno soutěže a zároveň nejlepší víno kategorie bílých suchých a polosuchých vín za Sauvignon 2021 výběr z hroznů, viniční trať Nadskalí. Zopakovalo tak úspěch z roku 2020, kdy se stal Šampionem na Slovácku rovněž jejich Sauvignon. A v roce 2018 pak Pinot Gris.

Sauvignon z obce Skalka Šampionem na Slovácku

Libor Jestřáb
Libor Jestřáb

„Toto víno vzniklo zpracováním hroznů z mladé vinice, jde tedy o panenskou sklizeň z viniční trati Nadskalí. Hrozny dosáhli cukernatosti 24,2 °NM. Víno má noblesní aromatiku zralého angreštu, hluchavky s nádechem josty. Chuť je plná, komplexní, ovocitá s tóny černého rybízu, viniční broskve a dlouhou dochutí, lehce připomínající exotické ovoce. U tohoto vína se také krásně potkali analytické hodnoty, kdy jde o víno suché s pevným alkoholem a bohatou perzistenci, tím se řadí mezi velká vína. Charakter vína podtrhuje terroir viniční tratě Nadskalí,“ představil Šampiona Libor Jestřáb, manager vinařství Vinné sklepy Skalák.

 

Nejlépe hodnocenému vínu Národní soutěže vín v každé podoblasti bude udělen nejen titul Šampiona, ale navíc získá i atraktivní cenu v podobě barikového sudu od partnera. Tím je pro Slováckou vinařskou podoblast město Uherské Hradiště. Hlavním partnerem soutěže jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford.

Šampion Národní soutěže vín – Slovácká vinařská podoblast

Vítězové kategorií

Bílá vína suchá a polosuchá (kategorie A)

Bílá polosladká vína (kategorie B)

Sladká vína bílá, růžová i červená (kategorie C)

Růžová vína a klarety (kategorie D)

Červená vína suchá (kategorie E)

Jakostní šumivá vína (kategorie G)

  • Chateau Bzenec brut 2017 jakostní šumivé víno s. o. – CHATEAU BZENEC, spol. s r.o. (Bzenec)

Nejlepší kolekce

  • CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s. (Valtice)

Výsledky Národní soutěže vín 2022 – Slovácká podoblast (PDF)

 

Hodnocení

Čtrnáct komisí hodnotilo 8. a 9. srpna ve Vinařském centru Excelence ve Valticích 675 vín od 94 vinařství přihlášených do soutěže ze Slovácké vinařské podoblasti. Z těchto vín získalo 22 velké zlaté, 196 zlaté a 6 stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 638 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z Velkopavlovické, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Soutěž zaštiťuje Svaz vinařů České republiky spolu s Národním vinařským centrem, za finanční podpory Vinařského fondu; organizaci na Slovácku zajišťuje Sdružení slováckých vinařů.

Výstava vín pro veřejnost

Ochutnávka všech přihlášených vín z celé podoblasti proběhne tradičně během Slováckých slavností vína a otevřených památek. A to v Uherském Hradišti Mařaticích – Vinohradská ulice (areál Office centra SYNOT), letos 10. září od 14 do 01 hodin. Prezentace je součástí akce Putování Vinohradskou ulicí. K poslechu zahraje cimbálová muzika Josefa Marečka a cimbálová muzika Rubáš. Vstupné je volné. Skleničku, katalog a víno lze koupit jednoduše přes elektronický platební systém.

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá. Díky tomu má různorodé přírodní podmínky; od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdeme jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat. A na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, Rulandské bílé a Muškát moravský. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.

Nejlepším vínem na Slovácku je Rulandské bílé z Vracova (rok 2021)

foto: Unie enologů ČR, Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights