Sauvignon z vinařství Halkoci je Šampionem na Znojemsku

Sauvignon z vinařství Halkoci je Šampionem na Znojemsku

Šampionem na Znojemsku se stal Sauvignon blanc 2022 z rodinného vinařství Halkoci. Stalo se tak v rámci třetího moravského hodnocení Národní soutěže vín, které posuzovalo právě vína Znojemské vinařské podoblasti.

Znojemsko a Sauvignony patří odedávna k sobě. Výjimečnost vín této odrůdy právě ve specifických klimatických a půdních podmínkách Znojemska potvrdil i letošní Šampion. Sauvignon blanc Klasik 2022 moravské zemské víno z vinařství Halkoci, které sídlí v Šatově nedaleko Znojma, se stal vítězem kategorie suchých bílých vín. Vysloužil si tím i zvláštní odměnu v podobě barikového sudu Seguin Moreau. Ten vítězi věnují partneři – město Dolní Kounice a Bratrstvo vinařů a kopáčů 1737.

Sauvignon z vinařství Halkoci je Šampionem na Znojemsku

Lukáš Halkoci
Lukáš Halkoci

„Jedná se o úplně první hrozen, který jsem zpracovával v nových prostorách vinařství. V plánu byl sběr cca o 5 dní dříve, měli jsme však komplikace s rekonstrukcí a instalací technologií. Ve 3 hodiny ráno jsme dopojili poslední potřebné věci a v 7 ráno se vydali do vinice. Nejen po tomto krásném úspěchu si troufnu říci, že delší čas na vinici hroznu prospěl. Podařilo se mi získat víno s přísně odrůdovou a ovocitou aromatikou, tedy tak jak by měl znojemský Sauvignon vypadat. Nadšení pokračuje i do úst, kde se setkáme se svůdnou plností a houževnatostí tohoto vína. To vše díky skvělému ročníku 2022, který perfektně sedl všem vínům, která ctí spolek VOC Znojmo. Ve sklepě pracuji velmi minimalisticky, s minimem zásahů a dlouhou dobu si pohrávám se zdravými kvasnicemi již dokvašených vín,“ přiblížil vítězné víno Lukáš Halkoci, majitel vinařství.

Sauvignon blanc Klasik 2022 moravské zemské víno – Lukáš Halkoci
Sauvignon blanc Klasik 2022 moravské zemské víno z vinařství Lukáš Halkoci

Vítězové Národní soutěže vín – Znojemská vinařská podoblast

Kategorie A – bílá vína suchá

Kategorie B – bílá vína polosuchá a polosladká

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Kategorie D – růžová vína a klarety

Kategorie E – červená vína suchá

Kategorie G – jakostní šumivá vína

  • Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut 2019 jakostní šumivé víno s. o. – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce

  • Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o.

Hodnocení

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 321 vín, z nichž 25 získalo velké zlaté a 89 zlaté medaile. O výsledku rozhodlo 7 komisí složených z vinařských odborníků, kteří vína hodnotili 24. srpna v sídle Národního vinařského centra – Centrum Excelence ve Valticích. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 297 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z Velkopavlovické, Mikulovské a Slovácké vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Hlavními partnery soutěže jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford. Národní soutěž vín probíhá s garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Výstava vín pro veřejnost

Všechna vína ze Znojemska, která se zúčastnila nominačního kola Národní soutěže vín Znojemské vinařské podoblasti, se zájemcům představí v sobotu 2. září od 13 hodin v Kulturním domě v Dolních Kounicích. Výstava probíhá souběžně s historickými slavnostmi Rosa Coeli města Dolní Kounice.

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínských zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Sauvignonem. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.

 

Národní soutěž vín

čtěte také: Pekelná müllerka šampionem Znojemské vinařské podoblasti

foto: Svaz vinařů

Ověřeno MonsterInsights