Šampionem Velkopavlovicka je Tramín červený z Bohemia Canopus

Národní soutěž vín České republiky 2017 - Velkopavlovická podoblast

Nejlepším vínem velkopavlovické vinařské podoblasti vyhlásila odborná porota Národní soutěže vín Tramín červený 2015 pozdní sběr z vinařství Bohemia Canopus. Vítězný Tramín se zároveň stal vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Do soutěže přihlásilo 89 vinařů a vinařských firem rekordních 591 vzorků vín s původem hroznů ve velkopavlovické vinařské podoblasti. Šampionem se však mohlo stát jen jediné víno. Vítězný Tramín červený představil Josef Vrátil z Vinařství Vrátil, Bohemia Canopus,spol. s r.o.: „Pevné a pěkně vyzrálé hrozny našeho vítězného Tramínu byly sklizeny z viniční tratě Na výsluní. Chuť vína je smyslná, vábivá a odrůdově věrná, medově a ovocně zakulacená. Nádech pomerančové kůry s kořenitým závěrem, hezkou kyselinkou a zbytkovým cukrem činí tento Tramín velmi vyváženým, dlouhým a elegantním vínem.“

Letošní Tramín červený je excelentní

Letošní ročník vůbec přál odrůdě Tramín červený, protože kromě absolutního šampiona a vítěze kategorie bílých suchých a polosuchých vín, vyhrála tato odrůda i kategorii bílá vína polosladká, tentokrát jako výběr z bobulí 2015 vinařství Templářské sklepy Čejkovice.

Tramín červený 2015 pozdní sběr Bohemia Canopus
Tramín červený 2015 pozdní sběr Bohemia Canopus

„I po loňském výrazném nárůstu počtu přihlášených vzorků jsme rostoucí počet vzorků zaznamenali i letos. Vysoká konkurence prospívá milovníkům vína hned dvakrát. Jednak mají během výstav Národní soutěže vín příležitost seznámit se s opravdu reprezentativní nabídkou vín dané vinařské podoblasti a jednak vyšší konkurence znamená vyšší kvalitu oceněných vín. Ocenění z Národní soutěže vín má pak o to vyšší váhu,“ komentoval po hodnocení velkopavlovické podoblasti Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který dohlížel na maximální profesionalitu posuzování jednotlivých vzorků.

Odborná komise z nich ocenila 76 zlatou (včetně vítězů kategorií a Šampiona) a 124 stříbrnou medailí. Do prvního celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z velkopavlovické vinařské podoblasti 515 vín. Vinaři přihlásili nejvíce vín z loňského ročníku 2016 (362) a z odrůd statistikám vévodí Sauvignon (40), Rulandské šedé (38) a z červených vín Frankovka (34).

Výstava vín pro veřejnost
Výstava Národní soutěže vín – velkopavlovické podoblasti proběhne v sobotu 26. srpna v hotelu Centro v Husově ulici v Hustopečích, kde budou mít návštěvníci příležitost ochutnat soutěžní vína a porovnat své dojmy s rozhodnutími odborné poroty.

Šampion a vítězové kategorií:

 • Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá
  Vítěz kategorie a Šampion: Tramín červený 2015 pozdní sběr – Bohemia Canopus
 • Kategorie B – bílá polosladká
  Vítěz kategorie: Tramín červený 2015 výběr z bobulí – Templářské sklepy Čejkovice
 • Kategorie C – sladká vína
  Vítěz kategorie: Aurelius 2012 výběr z cibéb – Vinselekt Michlovský a.s.
 • Kategorie D – růžová vína a klarety
  Vítěz kategorie: Rosé nad Zahrady 2016 výběr z hroznů – VÍNO J. STÁVEK
 • Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá
  Vítěz kategorie: Frankovka 2015 pozdní sběr – Patria Kobylí, a.s.
 • Kategorie G – sekty
  Vítěz kategorie: Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut 2015, jakostní šumivé víno s.o. – BOHEMIA SEKT, s. r. o.
 • Nejlepší kolekce: Vinařství Kamil Prokeš, Velké Němčice

Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast je krajina s členitým reliéfem, která severně od Velkých Bílovic stoupá do kopců Hustopečské pahorkatiny a pak v úrodných rovinách pozvolna klesá až k Brnu. Patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, a proto se proslavila mimořádnými červenými víny, zejména Svatovavřineckým a Frankovkou. V severní části se daří také bílým odrůdám – Veltlínskému zelenému, Rulandskému šedému, Tramínu červenému, Pálavě a Muškátu moravskému.

Salon vín – národní soutěž vín

Hodnocením vín velkopavlovické vinařské podoblasti pokračuje seriál podoblastních nominačních kol naší největší a nejvyšší soutěže vín. Postoupivší vína ze všech vinařských podoblastí a oblasti Čechy ohodnotí odborná porota v listopadu a vybere z nich 200 finalistů. Mezi nimi se pak hned v prosinci rozhodne o absolutním Šampionovi, vítězích kategorií, nejlepší kolekci, medailistech a složení prestižního Salonu vín – stovce nejlépe hodnocených vín České republiky. Ta bude následně umístěna v degustační expozici státního zámku ve Valticích.

Ověřeno MonsterInsights