Šampion a vítězové kategorií Národní soutěže vín 2021 v Čechách

Šampion a vítězové kategorií Národní soutěže vín 2021 v Čechách

Šampionem Národní soutěže vín 2021 v Čechách se letos stal Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr ze Školního statku Středočeského kraje.

Školní statek Středočeského kraje, který sídlí v Mělníku, slaví s Ryzlinkem rýnským 2016 pozdní sběr titul českého Šampiona. Je také vítězem v kategorii bílých suchých a polosuchých vín. Je to již poněkolikáté, kdy Školní statek Středočeského kraje dosáhl na nejvyšší soutěžní metu v konkurenci dalších českých vín. Dříve to bylo třeba v roce 2018 nebo 2017. Výjimečnost vín tohoto vinařství navíc letos podtrhlo ještě vítězství v kategorii bílých polosladkých vín a také ocenění pro nejlepší kolekci soutěže. Šampion získal navíc barikový sud od partnera soutěže, České zemědělské univerzity v Praze.

Ing. Marek Babisz,
Marek Babisz

„Jedná se o 5 let starý Ryzlink rýnský, krásně vyzrálý. Má harmonickou chuť s velmi příjemnou mineralitou, doplněnou o výjimečnou šťavnatou kyselinu. Typický rýňák pro Mělnicko. Ve finálovém rozstřelu hodnocení naprosto dominoval a jasně tak zvítězil,“ přiblížil Šampiona Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra, který se účastnil hodnocení.

 

Šampion a vítězové kategorií Národní soutěže vín 2021 – vinařská oblast Čechy

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá polosladká vína

  • Kerner 2017 pozdní sběr – Školní statek Středočeského kraje, příspěvková organizace

Kategorie D – růžová vína a klarety

Kategorie E – červená vína suchá

Nejlepší kolekce

  • Školní statek Středočeského kraje, příspěvková organizace

Odborné hodnocení 122 vín z České vinařské oblasti hostila v prostorách sklepního hospodářství v Mělníku Česká zemědělská univerzita. Hodnocená vína obdržela 9 velkých zlatých, 29 zlatých a 1 stříbrnou medaili. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 111 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Vína oceněná v soutěži bude možné ochutnat již ve středu 11. srpna 2021 v aule České zemědělské univerzity v Praze na Suchdole, a to od 16 do 21 hodin. Prezentaci vín vyrobených z hroznů vypěstovaných ve vinařské oblasti Čechy, včetně Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a všech medailistů pořádá Cech českých vinařů, spolek vinařů a vinohradníků a na místě je ochutnávajícím představí sami vinaři. V rámci doprovodného programu proběhne také prezentace jednotlivých českých vinorodých měst a obcí a aukce unikátních českých vín věnovaných členy Cechu českých vinařů. Výtěžek bude určen jednomu vybranému vinaři z Podluží, který byl postižen tornádem.

Vinařská oblast Čechy

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých cca 659 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

2020 – Národní soutěž vín vinařské oblasti Čechy vyhrálo Rulandské bílé

2019 – Šampionem Národní soutěže vín v Čechách je Tramín

2018 – Stejný Ryzlink rýnský i letos nejlepším vínem Čech

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Soutěž ve vinařské oblasti Čechy pořádá Cech českých vinařů.

foto: Národní vinařské centrum, Školní statek Středočeského kraje

Ověřeno MonsterInsights