Ročník 2017 je dle AWMB v každém ohledu vynikající

Rakouské víno s typickými záklopkami, vynikající ročník

Na rozdíl od většiny velkých evropských vinařských zemí, které si stěžují na nejmenší produkci vína za poslední roky, dokázalo Rakousko v roce 2017 zaznamenat růst. Ten překročil pětiletý průměr o 25 % přibližně na 2,5 milionu hektolitrů. Nová ředitelka pro komunikaci Austrian Wine Marketing Board, paní Sabine Bauer-Wolfová považuje vynikající kvalitu současného ročníku za zcela uspokojující.

Vynikající výsledky i přes problematické počasí

Velmi pozitivní výsledek nebyl v žádném případě dán zadarmo vzhledem k poněkud rozmarným povětrnostním podmínkám. Zemi v loňském roce sužovaly pozdní mrazy v dubnu a květnu, stejně jako sucha a letní vlny horka. Neúnavná snaha vinařů se vyplatila a tak dokázali sbírat extrémně zralé a plně zdravé hrozny v objemu, který kompenzoval výpadky sklizně posledních let.

Opulentní bílá vína, vynikající červená vína

Bílá vína jsou plná, ale živá, ovocná a typicky odrůdová. Grüner Veltliner (Veltlínské zelené), Riesling (Ryzlink rýnský), Sauvignon Blanc, Weissburgunder (Rulandské bílé) a Chardonnay vykazují požadované odrůdové vlastnosti, a to i vzhledem k vysokému stupni zralosti sklizeného materiálu. V souhrnu dosahují bílá vína konzistentní kvality v celém svém spektru.

Pokročilá zralost modrých hroznů vedla k rozvoji hlubokých aromat tmavých bobulí a plně zralých sametových tříslovin. Vína jsou již harmonicky expresivní, s povzbuzující texturou. Sankt Laurent (Svatovavřinecké), Pinot Noir (Rulandské modré), Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah se skvěle vyvíjejí. Slibují koncentrovaná, komplexní a mohutná vína, stejně jako Blaufränkisch (Frankovka) a Zweigelt (Zweigeltrebe).

Pokud jde o predikátní vína, botrytida (Botrytis cinerea), která se rozvinula v roce 2017, vytvořila impozantní sladká vína ve větším objemu než v roce 2016. Jedinou nevýhodou bylo, že Eiswein (ledové víno) mohlo být vyrobeno pouze v izolovaných případech.

zdroj/foto: ÖWM / Bernhard Schramm

Ověřeno MonsterInsights