Řízená degustace moravských a rakouských cuvée

Řízená degustace moravských a rakouských cuvée

Zajímavou možnost porovnat výsledky práce s více odrůdami nabídla ochutnávka moravských a rakouských cuvée v Brně. Degustační list představil celkem osm vín; čtyři bílá, tři červená a jeden sekt.

Na konci července se milovníci vína sešli v brněnském TA-archivu, aby porovnali práci sklepmistrů v disciplíně označované jako scelování vín. V nabídce večera bylo osm vín sestavených ze dvou i více odrůd révy vinné. Moravu reprezentovala cuvée z vinařství Jakub Šamšula, Vinselekt Michlovský a Sonberk, Rakousko vinařství Wurzinger, Schweiger a Jahner. V příjemné prázdninově komorní atmosféře degustací provázel sommelier Luděk Machala.

Co je to cuvée?

Výraz cuvée [kyvé] znamená česky kupáž neboli poněkud pejorativně směs. Výraz odkazuje na francouzské „cuve“, tedy nádrž, kde se mohlo víno smíchat. Cuvée nyní označuje víno, které vzniklo z více odrůd révy vinné a to na bázi smíchání hroznů, moštů, rmutů či hotových vín. Cílem scelování vín je dosažení harmonie konečného produktu, vylepšení vína a jeho vlastností. Celá plejáda světově nejuznávanějších a nejdražších vín jsou právě cuvée.

Existuje i výraz „enologické cuvée“, což bývá označení pro směs vín jedné odrůdy zpravidla z více vinic. Zajímavé případy, a to nejen z pohledu legislativy, pak vznikají při směsích produktů z více ročníků, z více oblastí či dokonce států nebo od různých vinařů. A pozor, míchat bílá a červená vína není povoleno! A nevznikají tak ani vína růžová, jak si leckdo myslí. Ovšem i zde existují výjimky a ne jen tak ledajaké…

Řízená degustace moravských a rakouských cuvée

 • Moravský sekt Classique 2017 brut, Jakub Šamšula
  310 Kč – 84/100
  Chardonnay, Rulandské modré. Barva slámová, okrový nádech. Vůně ovocná, hrušky, jablka, maliny. Chuť působí lehce nasládlým dojmem, neprosazují se kyseliny. Minerální, s vystupujícím alkoholem, se slanou dochutí. Středně dlouhé řidší víno bez výraznější plnosti a finesy, do gastronomie. Alkohol 12,5 %.
  ~
 • Cuvée Riesling – Johanniter moravské zemské víno, Vinselekt Michlovský
  130 Kč – 85/100
  Ryzlink rýnský, Johanniter. Zlatá barva s tmavšími odlesky. Vůně sladkých hrušek a fíků. V chuti pěkné kyselinky, lehce dřevo, hořčinka. Středně dlouhé nazrálé víno k vypití ihned.
  ~
 • Oberzick 2019, Weingut Wurzinger
  200 Kč – 85/100
  Ryzlink vlašský, Sauvignon, Muškát žlutý. Barva světle zelenkavá, vůně silná, svůdná, zelené bonbony, broskve, příjemná kouřovost, v dochuti grep. Svěží minerální zelené pitelné víno, k pití ihned, vhodné do gastronomie. 12 % alkoholu.
  ~
 • Rulandské šedéChardonnay 2018 pozdní sběr, Sonberk
  240 Kč – 85/100
  Barva slámová, naoranžovělá. Ve vůni hrušky, chlebovinka, bílý rybíz. Chuť vážná, uhlazená, tóny acylpyrinu, ne zcela harmonické. Středně dlouhý až delší projev, seriozní víno do gastronomie i k archivaci. 12,5% alkoholu.
~
 • Phönix 2018, Weingut Schweiger
  420 Kč – 87/100
  Veltlínské zelené, Chardonnay, Muškát žlutý. Barva jiskřivá, žluto-zelená. Vůně silná, ovocná, alkoholová, hustá, ryngle, zralé ovoce, hrušky. Chuť silná,. medová, botrytická, hladká, dlouhá. Silné, plné a vrstevnaté víno k archivaci i vypití hned. 14,5 % alkoholu.
  ~
 • Cuvée Štymberky 2016 pozdní sběr, Vinselekt Michlovský
  340 Kč – 86/100
  Cabernet Sauvignon, Frankovka, Merlot. Barva fialová, temná, granátová, vůně silná, extraktivní, ovocná, kouřová, švestky, višně. V chuti dominance švestek, dále kouř, ovocná kyselina, ostružiny, v dochuti káva. Středně dlouhé, ovocné, vrstevnaté. K pití ihned či kratší archivaci. Alkohol 13,5 %.
  ~
 • Small Wall 2016, Weingut  Jahner
  340 Kč – 85/100
  Frankovka, Merlot. Barva mladistvá, fialová, temná. Vůně nezralá, ovocná, ostružiny. Chuť je hladká, bonbony, ovocná, výrazná hořčinka. Delší, vrstevnaté, plné a komplikované víno k archivaci. 14,0 % alkoholu.
  ~
 • Kreuzjoch 2015, Weingut Wurzinger
  360 Kč – 90/100
  Zweigeltrebe, Frankovka, Merlot, Cabernet Sauvignon. Tmavší rubínovo-granátová barva. Vůně slaná, silná, strukturovaná, marmeláda, švestky, arašídy. Chuť hladká, noblesní, kulatá, silná, tóny pryže. Dlouhé silné víno se slaností a noblesou. K archivaci i připraveno k vypití teď. 14,0 % alkoholu.

Hodnocení: stobodová stupnice; nad 75 bodů jsou vína pitelná, nad 80 dobře pitelná, nad 85 velmi dobrá, nad 90 excelentní, nad 95 ikonická.
Cena: včetně DPH; platná na místě v den degustace.

Luděk Machala program doplnil o edukativní vsuvky na ústřední téma večera. Nechyběly tak informace o našich slavných cuvée, jako je například Bzenecká Lipka či Blatnický Roháč. Úsměvné byly vzpomínky na dobu nedávno minulou a na „lahůdky“ s názvy Pražský výběr, Mikulovská romance, Kardinál či Ostravský kahan. Jako vždy Luděk přidal nějakou tu perličku ze zákulisí vinného světa. Tentokrát se týkala hodnocení vín a tajemné zkratky VPVS. Odhalení někdy příště 🙂

[jaw_panel_box panel_title=“Degustace moravských a rakouských cuvée“ message_style=“success“ ]kdy: 30. 7. 2020 v 18:00
kde: TA-archiv, Brno
cena: 400 Kč
degustace: 8 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Ověřeno MonsterInsights