Rakousko ročník 2015 – rok radosti pro milovníky vína
Rakouští vinaři a milovníci tamních vín se z ročníku 2015 mohou radovat. První mladá vína dávají tušit hloubku zralého ovoce, komplexní aromatiku a vyváženost. Od těch, která zrají ve sklepích, vinaři očekávají nejvyšší kvalitu a velký potenciál. Jen ve velmi ojedinělých případech postihlo některé vinařské oblasti krupobití, ale ani tak nedošlo k zásadním škodám. Ročník 2015 nenechává nikoho na pochybách, že bude velmi slibný.
Ročník 2015: vývoj počasí v průběhu roku
Po období příznivého počasí na jaře a dobrých podmínek ke kvetení přišlo neobvykle teplé a suché léto. Jedna vlna veder stíhala druhou. Především mladší výsadby utrpěly díky suchu stres. Naštěstí ve většině pěstitelských oblastí déšť dorazil právě včas v polovině srpna. Poté přišel nádherný, vyrovnaný podzim; mnoho slunečných dnů, ale i relativně chladné noci – to je zásadní rozdíl oproti jiným dobrým ročníkům, jako například 2011 a 2006. Deště dorazily v září a v polovině října včas. Krásné podzimní počasí vydrželo až do listopadu. Hrozny tak mohly být sklizeny v ideálním okamžiku a bez spěchu a stresu, protože k napadení parazity a plísní docházelo jen velmi zřídka.
Zralost, ovocnost, elegance
Obecně platí, že bílá vína z ročníku 2015 se vyznačují vysokým extraktem a mohutným tělem. Kyselinky jsou spíše nižší, což ale senzoricky není příliš patrno. Vyšší a ostrý alkohol s nedostatkem ovocných tónů, očekávatelný od takto horkého ročníku, lze ve vínech nalézt jen výjimečně. Naopak, bílá vína vykazují pozoruhodnou koncentraci komplexních a plně zralých ovocných vůní skloubených s typickými odrůdovými charakteristikami jednotlivých druhů. A červená vína? Brilantní ročník, který v sobě spojuje eleganci ročníku 2006 s bohatstvím roku 2011. Téměř všechny kraje produkovaly intenzivně barevná, neobyčejně zralá a koncentrovaná vína. Ta se vyznačují hlubokými a tmavými odstíny ovoce, elegancí se sametovým pozadím taninů.
Niederösterreich
Niederösterreich (Dolní Rakousko) postihlo začátkem května neobvyklé noční krupobití. Ve východním Kremstalu a Kamptalu a v široké části Wagramu způsobilo dramatické ztráty na sklizni. Pěstitelé byli schopni jen částečně nahradit ztráty nakoupením hroznů ze sousedních oblastí. Závažnější problémy s fermentací nebo vznikem pachutí se objevily pouze výjimečně. Dokyselení bylo povoleno, ovšem sklepmistři využili tuto možnost jen zřídka.
Nejdůležitější odrůda Veltlínské zelené přinesla velmi šťavnaté, pěkně zaoblené víno s poměrně mírnou strukturou kyselosti. Pozoruhodným aspektem je, že i lehčí a základní vína mohou být přesvědčivá jako mohutné prémiové řady. Ryzlinky, na které vinaři čekali tak dlouho, jak jen to bylo možné, vrátili pěstitelům jejich trpělivost v podobě mocných a strukturovaných vín, která navíc ukazují pozoruhodný smysl pro rovnováhu mezi ovocnými složkami a pozadím kyselosti. Také Rulandské bílé a Chardonnay dávají velmi koncentrovaná a harmonická vína. Vína vyrobená z módní aromatické odrůdy Gelber Muskateller jsou krásnější než v minulých letech, stejně tak i speciality jako například Zierfandler, Rotgipfler a Veltlínské červené.
Burgenland
Situace v Burgenlandsku byla podobná jako v sousedním Niederösterreichu. Zde se očekávají ovocná, odrůdově typická bílá vína bohatá na extrakt, s poněkud zdrženlivějšími kyselinkami. Obzvláště dobré výsledky dávají odrůdy rodiny Pinotů a Ryzlink vlašský. Červená vína vykazují velký smysl pro rovnováhu, což jim propůjčuje eleganci a potenciál dlouhého zrání. Stejně tak se hodí pro zrání v sudech. Celkově lze říci, že červené víno vykazuje známky odpovídající přinejmenším standardům velkého ročníku 2011. Po malém množstvích přívlastkových vín vyrobených v předchozím roce nabízí ročník 2015 uspokojující množství mohutných a plných dezertních vín.
Steiermark
Kroupová bouřka navštívila Steiermark (Štýrsko) poměrně brzy, ale pěstitelé byli schopni zvládnout její následky. Jeden aspekt je společný všem štýrských oblastem: velká zralost a kvalita sklizeného materiálu, který dává silná a harmonická vína se středním obsahem kyselin. To poukazuje na stejnou úroveň velkého ročníku, jakým byl 2007. Štýrské speciality Gelber Muskateller a Sauvignon Blanc jsou mimořádně úspěšné a v dostatečném množství. Sauvignon Blanc se vyznačuje poměrně zralou ovocnou vůní a zelené nebo travnaté tóny takřka úplně chybí. Rulanda bílá a Morillon těží ze zralého ročníku i díky příznivému rozložení srážek. Také výrobci místní speciality Schilcher očekávají vynikající kvalitu podobnou příjemnému ročníku 2011.
Wien
Také ve Vídni, která byla tentokrát ušetřena veškerému destruktivnímu krupobití, mohly hrozny plně dozrát a poté být sklizeny v optimálním okamžiku. U místní speciality Wiener Gemischter Satz se očekávají honosná vína s dostatečnou kyselinkou, hlubokým ovocným aroma a koncentrací jak pro základní, tak pro vyšší kategorie vín. To samé platí pro Veltlínské zelené a Rulandské bílé. Ročníkové Ryzlinky z nejlepších poloh, jako je například Nussberg, zazářily svou ovocnou intenzitou a ukazují potenciál pro dlouhý a trvalý vývoj ve sklepě. Pro červená vína byly podmínky naprosto ideální, vhodné pro vinifikaci silných a komplexních vín vhodných k delšímu zrání.
zdroj: Austrian Wine Marketing Board, foto: AWMB/Himml