Rakousko 2018: plně vyzrálý a bohatý ročník

Rakousko (ÖWM - Armin Faber)

Rakouští pěstitelé hlásí plně vyzrálý a bohatý ročník 2018. Letošní sklizeň překročí objem předchozího roku, přičemž nejnovější údaje odhadují přibližně 3,2 milionu hektolitrů. Pěstitelé jsou rozhodně spokojeni se skvělou kvalitou hroznů, které se většinou mohly sklízet bez velkých obav z případných nemocí.

Tento faktor také s čistým svědomím umožnil poskytnutí celostátního zvýšení maximálního výnosu na hektar o přípustných dvacet procent. Vinařství mohla alespoň částečně kompenzovat ztráty z ročníku 2017. Skromnější sklizně byly letos zaznamenány jen příležitostně; tam, kde došlo k extrémnímu suchu (jako v Niederösterreichu), nebo v místech nadměrných srážek (Südsteiermark).

Vývoj počasí v roce 2018

Po velmi teplém lednu vedl studený únor a březen k pozdějšímu rozkvětu vinné révy, než je obvyklé. Na rozdíl od předchozích dvou let tak nebyly vinice poškozeny pozdními mrazy. Druhé nejteplejší jaro od roku 1767 umožnilo vegetačnímu cyklu dohnat kalendář. Vykvétání, dle historických záznamů jedno z nejčasnějších vůbec, započalo ve většině oblastí někdy koncem května. Tento vegetační náskok přetrvával i v horkém létě. Zatímco teplý červen přinesl mírné srážky, horký červenec byl charakterizován střídáním bouřkových intervalů a těžkým suchem – zvláště Weinviertel tímto utrpěl. Tam, kde to bylo možné, bylo použito zavlažování a další vinařské techniky, aby chránily mladé a mělké kořeny vinic od extrémních stresů.

Měsíc srpen zastihl již sklizeň v plném proudu; příliv studeného vzduchu na konci měsíce nakonec obstaral ochlazení hroznového materiálu. Bouřky a silný déšť poskytoval ale i nepříjemné vedlejší účinky a někdy přerušil sběr. Mírné, slunečné a většinou suché září přispělo k urychlení sklizně, která byla ukončena téměř všude počátkem října. Vinaři tedy nemohli trávit nadprůměrně teplé říjnové dny venku, ale spíše se zavřeli ve sklepích, kde vinifikovali nový ročník.

Bohatý ročník 2018 ve všech oblastech

Rakousko, Niederösterreich (Lower Austria) ÖWM - Komitee Kamptal

Niederösterreich (Dolní Rakousko)

Kvantitativní nárůst zhruba o patnáct procent rozzářilo úsměvem mnoho tváří, ačkoli tento objem byl často podmíněn tvrdou prací v boji proti suchu a teplu. Bylo nutné efektivně pracovat s olistěním, aby tropické teploty nezpůsobily příliš velké škody. Sucho v severním a západním Weinviertelu také znamenalo další práci se zavlažováním, když bylo nutno v nedávno osazených pozemcích zavést opatření na zmírnění stresu vinic. Dešťové přívaly koncem srpna a začátkem září vedly ke krátkým přerušením sklizně, ačkoli nízké teploty a dobré zdraví suroviny umožnily hroznům poměrně dobře odolat špatnému počasí.

Díky odborné vinifikaci vína vykazují jen malé náznaky příležitostného stresu suchem, kterým trpěla vinná réva. Sklizeň byla většinou hotova počátkem října. Nicméně některé hrozny visely na keřích až do konce měsíce, aby se dosáhlo optimální aromatické zralosti tím, že se využijí teplotní výkyvy mezi dnem a nocí.

Letošní vína se vyznačují příjemnou lehkostí na patře a krásnou typickou odrůdovostí. Jejich plný charakter je podporován vhodným obsahem alkoholu a doprovázen mírnou kyselostí.

Rakousko, Burgenland (ÖWM - Lukan)

Burgenland

Pěstitelé jsou zde velmi spokojeni s nadprůměrným objemem sklizně (nárůst asi o deset procent) i s vynikající kvalitou hroznů. Přestože negativní povětrnostní podmínky posledních dvou let se většinou nezopakovaly, v některých případech byla velká vyprahlost a uvadání Zweigeltrebe příčinou starostí pěstitelů i extra prací na vinicích a ve sklepě.

Výjimečně brzká sklizeň dovolila první jakostní vína předložit již 2. srpna (!) ke schválení Spolkovému úřadu pro testování. Další výhodou obzvláště v severním Burgenlandu bylo vyhnutí se zářijovým dešťový srážkám, které tak postihly pouze malý podíl hroznů. Koncem měsíce byli pěstitelé se sklizní většinou hotoví, přesto na vinicích zůstaly ještě některé hrozny, zejména kolem jezera Neusiedl. Letos zde očekávají ledové víno a někde i slámové víno.

Také v Mittelburgenlandu byly kypré hrozny odrůdy Frankovka dokonale zralé a zdravé díky vhodné vinohradnické práci. Pokud byl předchozí ročník popsán jako „pohádkový“, pak lze současný rok popsat obdobně.

Zkrátka, je to nádherný ročník s ovocem v popředí, s odrůdově typickými víny, které obsahují koncentrované elegantní tělo. Tyto vlastnosti, které dělají bílé víno příjemné, platí i pro mladá červená. Zralá a vyvážená kyselost podporuje ovoce, zatímco mírný obsah alkoholu znamená příjemné pití.

Rakousko, Steiermark (Štýrsko)

Steiermark (Štýrsko)

Bohové počasí neudělali letos Štýrským žádnou laskavost. Dešťové srážky v době kvetení přidělaly práci ve vinicích a ochrana rostlin tak byla nemožná. Jednalo se o velmi tvrdý oříšek, zejména v případě pěstitelů, kteří pracují ekologicky, a bohužel ne vždy s úspěchem. V některých případech vše vedlo k značnému nedostatku suroviny. Stejně tak déšť začátkem září spolu s vysokými denními teplotami přispěly k významným výskytům hniloby, což vyžadovalo o to přísnější výběr hroznů ve vinici. Někdy byl objem sklizně za den jen 100 kilogramů na sběrače!

Ale výsledky práce se dostavily: sklizeň 2018 se projevuje jako nádherně zralá a odrůdově typická. Navzdory pokročilé zralosti zůstává obsah alkoholu v průměru, což slibuje příjemné pít. Schilcher z Weststeiermarku je letos ovocný a jemně pikantní a vykazuje spoustu charakteru. O deset procent více vína než obvykle v Steiermarku patří letos jistě k dobrým zprávám.

Rakousko, Wien (Vídeň) ÖWM - Marcus Wiesner

Wien (Vídeň)

V souvislosti s počasím nebyly letos ve Vídni hlášeny žádné negativní zprávy. Naštěstí byly vinice hlavního města ušetřeny jakéhokoli možného špatného počasí, jako je krupobití, sucho či hniloba. Počasí bylo podobné jako v ostatních vinařských regionech, s tím, deště dorazily až na přelomu srpna a září. Začátek sklizně byl také výrazně posunut vpřed, vinařství dokončila sběr počátkem října.

Vinaři jsou nyní velmi spokojeni se skvělou a odrůdově typickou sklizní, s příjemnou pitelností a mírnou kyselostí. „Junge Wiener“ již poskytuje dobrou a významnou předzvěst toho, jak vína dozrávají v uspokojivě plných sklepech.

[jaw_panel_box panel_title=“Rakousko 2018 v kostce“ message_style=“success“ ]Předběžný údaj o objemu sklizně: 3,2 milionu hektolitrů
(zdroj: Statistik Austria, 3. zpráva o sklizni, říjen 2018)


Počasí 2018
• předčasné kvetení kvůli teplému jarnímu počasí
• vegetace byla napřed oproti plánu
• teplé a suché léto
• sklizeň začala dříve než kdy jindy (srpen)
• ochlazení koncem srpna
• mírné září
• sklizeň byla většinou zakončena počátkem října[/jaw_panel_box][jaw_clear]

[jaw_panel_box panel_title=“Rakouské vinařské oblasti“ message_style=“danger“ ]

Niederösterreich
• přibližně o 15 % větší objem
• ve Weinviertelu sucho
• vína s příjemnou strukturou a pitelností, plné tělo a mírná kyselost

Burgenland
• přibližně o 10 % větší objem
• problémy: sucho a uvadání Zweigeltu
• velmi ovocná vína se soustředěným, elegantním tělem, vyváženou kyselostí

Steiermark
• přibližně o 10 % větší objem
• velké množství srážek při rozkvětu
• velké nebezpečí hniloby
• zcela zralé a odrůdově typické víno

Wien
• průběh počasí a doba sklizně podobné jiným regionům
• typická plná vína s mírnými kyselinami

[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Rakousko sklizeň 2018 – detailní statistiky (říjen)

zdroj: AWMB, Armin Faber, Komitee Kamptal, Lukan, Anna Stöcher, Marcus Wiesner

Ověřeno MonsterInsights