Nejlepším vínem na Slovácku je Rulandské bílé z Vracova

Nejlepším vínem na Slovácku je Rulandské bílé z Vracova

Seriál hodnocení Národní soutěže vín 2021 se přesunul na jižní Moravu. Zde bylo vše tradičně odstartováno hodnocením vín Slovácké vinařské podoblasti. Šampionem a tedy nejlepším vínem na Slovácku je Rulandské bílé 2019 VOC Bzenec ze Zámeckého vinařství Bzenec.

Zámecké vinařství Bzenec se řadí mezi nejúspěšnější vinařství Národní soutěže vín a Salonu vín České republiky. To se potvrdilo i letos, kdy získali kromě titulu Šampiona za nejlepší víno soutěže a zároveň nejlepší víno kategorie bílých suchých a polosuchých vín také ocenění za nejlepší jakostní šumivé víno, tedy sekt. Zadařilo se také vinařství Štěpán Maňák, které ovládlo hned tři kategorie soutěže; a to bílá vína polosladká, bílá vína sladká a červená vína suchá.

Nejlepším vínem na Slovácku je Rulandské bílé z Vracova

Ing. Zbyněk Žiška
Zbyněk Žiška

„Toto Rulandské bílé pochází z našich vracovských vinic. Hrozny, které jsme na vinici posbírali, měly úžasnou vyzrálost, s mírným podílem botritidy. Víno vzniklo zráním v nerezovém tanku a použitých 500 litrových sudech. Nechali jsme mu dostatek času, lahvováno bylo přibližně po ročním zrání ve sklepě a následném zrání v lahvi. Má tak profil zralého žlutého ovoce, s lehkým nádechem lískových oříšků a jemně krémovou chutí s nádechem kompotovaných hrušek v závěru,“ představil Šampiona Ing. Zbyněk Žiška, enolog Zámeckého vinařství Bzenec.

Nejlépe hodnocenému vínu Národní soutěže vín v každé podoblasti bude udělen nejen titul Šampiona, ale navíc získá i atraktivní cenu v podobě barikového sudu od partnera. Šampionu Slovácké podoblasti jej věnuje město Uherské Hradiště. Hlavním partnerem soutěže jsou BS vinařské potřeby, partnerem ACO Stavební prvky spol. s.r.o.

Vítězové kategorií

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá polosladká

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Kategorie D – růžová vína a klarety

Kategorie E – červená vína suchá

Kategorie G – jakostní šumivá vína

  • Sekt 1876 2013 jakostní šumivé víno s.o. – Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Nejlepší kolekce

  • VINAŘSTVÍ JAKUBÍK a.s.

 

Hodnocení Národní soutěže vín 2021

Po dva dny, od 9. do 10. srpna, hodnotilo 12 komisí ve Vinařském centru Excelence ve Valticích 545 vín přihlášených do soutěže ze Slovácké vinařské podoblasti. Z těchto vín získalo 19 velké zlaté, 157 zlaté a 3 stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 515 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z Velkopavlovické, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Soutěž vín organizuje na Slovácku ve spolupráci se Sdružením slováckých vinařů Svaz vinařů České republiky za finanční podpory Vinařského fondu a technického zajištění Národním vinařským centrem.

Výstava vín pro veřejnost

Ucelená ochutnávka 545 přihlášených vín z celé Slovácké vinařské podoblasti proběhne 11. září od 14 do 01 hodiny, v Uherském Hradišti Mařaticích, ve Vinohradské ulici (areál Office centra Synot). K poslechu zahraje cimbálová muzika Kunovjané a cimbálová muzika Rubáš. Prezentace je součástí akce Putování Vinohradskou ulicí.

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky, od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdete jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat nebo na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde Mülleru Thurgau, Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému, Rulandskému bílému a Muškátu moravskému. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.

Šampion a vítězové kategorií Národní soutěže vín 2021 v Čechách

foto/zdroj: Zámecké vinařství Bzenec, Národní soutěž vín

Ověřeno MonsterInsights