Nejlepší víno Velkopavlovicka: Rulandské modré od Habánů

Nejlepší víno Velkopavlovicka: Rulandské modré od Habánů

V posledním letošním hodnocení Národní soutěže vín bylo vybráno nejlepší víno Velkopavlovicka. Titul Šampiona Národní soutěže vín 2019 – Velkopavlovické vinařské podoblasti porota udělila vinařství Habánské sklepy. Vítězným vínem je Rulandské modré 2015 pozdní sběr.

Hodnocením vín Velkopavlovické vinařské podoblasti skončil letošní ročník Národní soutěže vín. Testování proběhlo 5. a 6. září v Centru Excelence ve Valticích. Ziskem titulu Šampion se Rulandské modré 2015 pozdní sběr z vinařství Habánské sklepy stalo zároveň vítězem kategorie červených suchých a polosuchých vín.

„Trať Trkmanska opět ukázala kvalitu. Její potenciál pro prémiová červená vína je enormní. Naše práce s vinicemi v této trati a Rulandské modré 2015 pozdní sběr je toho přesvědčivým dokladem. Víno má jiskrnou červenou barvu světlejších odstínů s cihlovými odlesky, bohatou ovocnou vůni s tóny jahod, malin a borůvek. Jeho chuť je plná a bohatá, ovocného charakteru s harmonickou tříslovinou a celkově dobrou strukturou,“ naznačil Josef Svoboda, ředitel vinařství Habánské sklepy.

Překvapením pro mnohé bylo vyhlášení nejlepšího bílého suchého a polosuchého vína. Stal se jím Savilon 2018 pozdní sběr Vinařství Šabata.

„Odrůda Savilon je poměrně mladá a do Státní odrůdové knihy byla zapsána až v roce 2011. I z toho důvodu není ještě příliš rozšířená a její výměra dosahuje v celé České republice jen ca 15 hektarů. Její vítězství v kategorii je tak výjimečným úspěchem svědčícím o tom, jak vysokou úroveň šlechtitelství révy u nás má,“ komentoval nečekaného vítěze Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra, který hodnoticím komisím předsedal.

Velkým jménem zdaleka nejen ve výrobě růžových vín je na Velkopavlovicku Jan Stávek z Němčiček, který letos s vínem Rosé Bočky 2018 VOC Modré hory obhájil loňské vítězství v této kategorii.

Šampion a vítězové kategorií

Vítěz kategorie bílá vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie bílá polosladká

Vítěz kategorie sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie růžová vína a klarety

  • Rosé Bočky 2018 VOC Modré hory – JAN STÁVEK, VÍNO J. STÁVEK

Šampion a vítěz kategorie červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie červená vína ostatní (4,1–45 g/l zbytkového cukru)

Vítěz kategorie sekty s.o.

  • Bohemia Sekt Prestige 36 brut 2015, jakostní šumivé víno s.o. – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce

  • BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší víno Velkopavlovicka bylo vybráno z celkem 710 vín

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 710 vín, z nichž 14 vín získalo velké zlaté, 158 vín zlaté, 64 vín stříbrné a 3 vína bronzové medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 373 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Jedinečnou možnost ochutnat všech 710 vín přihlášených do Národní soutěže vín Velkopavlovické vinařské podoblasti, včetně Šampiona či nejlepšího bílého vína odrůdy Savilon má veřejnost 5. října v Hustopečích v rámci populárních Burčákových slavností. Výstava vín proběhne od 10 do 20 hodin ve Společenském domě v Herbenově ulici.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

foto: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights