Navštívili jsme Zaječské otevřené sklepy

Akce typu Otevřené sklepy, Z ďůrky do ďůrky, Tour de Sklep nebo Putování po sklepech mám i přes velkou masovost velmi rád. Pravidelně na nich objevuji pro mě doposud neznámá vinařství a získávám možnost alespoň krátce pohovořit přímo s vinaři, kteří na degustace mimo jejich obec nejezdí. Výjimkou nebyly ani Zaječské otevřené sklepy, které proběhly o víkendu 19. a 20. května. Pořadatelé z Vinaři Zaječí zapsaný spolek prezentovali celkem 18 vinařství, mezi kterými byly zastoupeny velké, střední i malé podniky. Celkem se k degustaci přichystalo více než 270 vzorků vín.
Festival nabízel i doprovodný program – Mužáky z Ladné, zpívání s cimbálovou muzikou nebo například vystoupení folklórního souboru. Účastníci Otevřených sklepů měli navíc vstup zdarma na večerní Májovou zábavu. Cena vstupenky 590 Kč (v předprodeji 490 Kč) určitě odpovídá takovéto akci. V degustačním setu byla sklenička s aktuálním logem, dobře připravený seznam nabízených vzorků, minerální voda, mapa obce s vyznačením otevřených sklepů a místních pamětihodností, samozřejmě propisovací tužka, ale také hrací karta pro účastníky. Do té mohli zájemci sbírat razítka jednotlivých vinařství. Za 15 navštívených míst se soutěžící dostal do slosování o 5× kolekci zaječských vín. V obci fungoval také Zaječský express, autobus, který účastníkům zdarma usnadňoval přesuny ke vzdálenějším vinařstvím.

Zaječí je typickou moravskou vinařskou vesnicí. Již z dálky zaujme svojí polohou na návrší s impozantním kostelem Jana Křtitele. První zmínka o vinařství v obci pochází z roku 1252, kdy Boček z Obřan daroval mimo jiné třetinu vinného desátku žďárskému klášteru. Většina sklepů se nachází na příhodně znějící ulici Vinařská nebo v jejím těsném okolí. Druhou největší koncentraci vinařů pak nalezneme poblíž Dolní ulice. Do vzdálenějších lokalit se účastníci museli vydat za největšími a nejznámějšími producenty – do Vinařství U kapličky, Vinařství Vajbar a Vinařství Šabata.
Registrace a výdej festivalových balíčků se uskutečnil na travnaté ploše Infocentra. Středisko se nachází přímo naproti nádherné budově Vinařství Nosreti. To se díky tomu stalo jakýmsi středobodem celých Otevřených sklepů. Většina účastníků zde začínala s degustací a obrovské množství lidí se sem v průběhu dne vracelo na jídlo kvůli jejich restauraci.
Zaječské otevřené sklepy – seznam vinařství
č. 1 – Vinařství Nosreti
č. 2 – Vinařství Pavlica
č. 3 – Rodinné vinařství Zdeněk Jurečka
č. 4 – Vinný sklep Pod Kapličkou Miroslav Popovský
č. 5 – Vinný sklep Jaroslav Kadlec
č. 6 – Modrý sklep Jan Burian
č. 7 – Vinařství Bohumil Novák
č. 8 – Zaječský šenk Milan Barvík
č. 9 – Penzion u Palečků – Ladislav Pálka a Přemysl Pálka
č. 10 – Víno Hycl
č. 11 – Vinařství Herůfek
č. 12 – Vinný sklep U Krčků
č. 13 – Sklep U dvou Vačic David Majerník
č. 14 – Pura Vida Ivana Kerelová
č. 15 – Vinařství Šabata
č. 16 – Vinařství U Kapličky
č. 17 – Vinařství Vajbar
č. 18 – Vinný sklep u Šenkýřů

Tentokrát jsme si chtěli Otevřené sklepy opravdu užít. Počasí vyšlo nádherně a nebyl důvod někam spěchat. Zvolili jsme tedy velmi pomalé tempo, vytipovali jen několik sklepů a jednotlivé vzorky proložili povídáním s vinařem nebo mezi sebou. Naše strategie byla dobrou volbou, protože alkohol a ostré sluníčko u některých udělalo své a už několik málo hodin od otevření sklepů jsme naráželi na jednotlivce, kteří se vrátili do svých batolecích let. Jak prožili tuto květnovou sobotu, se dozví pravděpodobně jen z vyprávění.
Nešlo tedy navštívit všechna místa, ani přechutnat veškeré nabízené vzorky. Vždyť například Šabata si přichystal 35 degustačních vín, Herůfek 30 a Vajbar dokonce 45! Bohužel jsme se vůbec nedostali k Rodinnému vinařství Zdeněk Jurečka, do Zaječského šenku Milana Barvíka, Penzionu u Palečků k Pálkům, do Víno Hycl, Vinného sklepa U Krčků ani do Vinařství U Kapličky. Tato vinařství tedy nezahrnuji do celkového hodnocení a pěvně doufám, že dostanu příležitost jejich vína ochutnat někdy v budoucnosti při jiné příležitosti.
Objevem sklepů je Vinařství Bohumil Novák
Sklepy, které jsme navštívili, si dovolím rozdělit do dvou kategorií – malá vinařství a velcí hráči. Mezi těmi malými musím vyzdvihnout dva vinaře, kteří mne velmi mile překvapili. Prvním je Vinný sklep Pod Kapličkou. Jedná se o tradiční vinařství s dlouhou historií, které šetrně zpracovává hrozny z vlastních vinic. Jejich přírodně kvašená přívlastková vína si uchovávají svůj půvab ve vůni, v barvě i chuti. Z degustovaných vzorků bezkonkurečně zvítězily André a Ryzlink rýnský. Druhým, a pro mě největším objevem Otevřených sklepů, se stalo Vinařství Bohumil Novák. Z jejich bohaté nabídky 17 vín je opravdu těžké vybrat jednoho favorita. Mezi červenými víny bych ocenil zejména Blauburger v pozdním sběru, těsně následovaný barrikovým Svatovavřincem. Také Frankovka byla naprosto luxusní. V bílých vínech mne nejvíce zaujal Sauvignon, opět těsně následovaný další odrůdou, tentokrát Müllerem Thurgau. Bohumila Nováka rozhodně zařazuji na mapu svých oblíbených vinařství.
Do „velkých hráčů“ jsem zařadil Vinařství Herůfek (10 ha vinic), Vinařství Šabata (12 ha) a Vinařství Vajbar (36 ha). Záměrně volím označení hráči a nikoliv vinaři. Vinařství Herůfek mě okouzlilo zejména během podzimního Festivalu otevřených sklepů, který pořádala Nadace partnerství v roce 2016. Tehdy jsem měl možnost přechutnat velkou část jejich produkce skvělého ročníku 2015. Nyní jsme bohužel z časových důvodů okusili pouze dva vzorky – Ryzlink rýnský a Sauvignon, oba polosuché, ročník 2017, v pozdním sběru. Pokud máte rádi polosuchá či polosladká vína, je to jasná sázka na jistotu. Bílé suché víno v jejich nabídce však nenajdete.

Vajbar a Šabata
Vinařství Vajbar sídlí sice v Rakvicích, ale jejich vinařský provoz se nachází v Zaječí. Značka má tři hlavní přednosti. Za prvé nádhernou moderní budovu s kavárnou a relax zónou přímo na vinařské cyklostezce. Jakmile se zde jednou zastavíte, už se vám nebude chtít odjíždět. Za druhé fantastický marketing. Pokud používáte Facebook, doporučuji přidat si jejich stránky mezi sledované. Jejich komunikační strategii jim může závidět leckterá renomovaná firma i mimo obor! V doplňkové nabídce nalezneme různá dárková balení, personalizovaná vína, snoubení s jídly, charitativní akce, zážitkové programy, dokonce své zákazníky sdružují do Klubu milovníků vína Vinařství Vajbar. A za třetí nadprůměrná vína. Bez kvalitního produktu by to samozřejmě nefungovalo, resp. nemohlo fungovat moc dlouho.
Na závěr jsem si nechal Vinařství Šabata, které se pro mne stává čím dál víc srdeční záležitostí. Jejich vinařský areál je další moderní architektonickou chloubou Moravy. Pravidelně se mi daří účastnit jejich degustací, takže mi má excelovská tabulka nabízí krásné srovnání jejich vín z roku 2015, 2016 a nyní nově také z roku 2017. O společnosti jsme psali v prosinci loňského roku v rámci reportáže z degustace v Moravské vinotéce. Přejdu tedy rovnou k degustovaným vínům. Absolutním vítězem mezi červenými víny se stala krásná „višňová“ Frankovka z ročníku 2015. Mezi bílými víny kraloval Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Z aktuálního ročníku 2017 pak zabodoval Sauvignon a Ryzlink vlašský.
Co říci závěrem?
Zaječí je jednou z nejoblíbenějších vinařských obcí. Leží na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí Velkopavlovické a Mikulovské. V blízkosti jsou zajímavé lokality Lednicko-valtického areálu, Pálavské vrchy a Novomlýnské nádrže. Díky Vinařství U Kapličky a filmům Bobule a seriálu Vinaři patří Zaječí také mezi nejznámější vinařské obce. Pokud jste sem doposud nezavítali, neváhejte. A pokud Zaječí znáte, určitě se pravidelně vracíte. Nejde to totiž jinak…
foto: IRC, Ubytování a vinný sklep U Krčků