Národní soutěž vín Slovácké vinařské podoblasti má vítěze

Národní soutěž vín slovácké vinařské podoblasti má vítěze

Hodnocením vín Slovácké vinařské podoblasti začal na Moravě seriál Národní soutěže vín 2018. Titul slováckého Šampiona za nejlepší víno putuje do vinařství Vinné sklepy Skalák za Pinot gris 2017 výběr z hroznů.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 478 vín, která usilovala nejen o titul Šampiona nebo vítězství v jednotlivých kategoriích, ale také o postup do celostátních kol a možnost prosadit se do Salonu vín, tedy nejlepší stovky vín pro daný rok.

„Náš Pinot gris 2017 je suché víno s přívlastkem výběr z hroznů. Jedná se o krásné, plné víno s bohatým bezcukernatým extraktem, zlatozelenkavou barvou a vůní po přezrálém žlutém ovoci,“ představuje Šampiona Ing. Leona Šebestová z Vinných sklepů Skalák z Dubňan.

V soutěži získalo 9 vín velké zlaté, 101 vín zlaté, 53 vín stříbrné medaile a do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo ze Slovácké vinařské podoblasti 428 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z velkopavlovické, mikulovské a znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost

Všechna vína, která se zúčastnila Národní soutěže vín 2018 Slovácké vinařské podoblasti, bude možné ochutnat 8. září od 14 do 1 hodiny v Uherském Hradišti v rámci Putování Vinohradskou ulicí a Slováckých slavností vína a otevřených památek. Na akci se představí rozsáhlý vzorek slováckých vín včetně Šampiona a vítězů kategorií a milovníci vína zde budou mít neopakovatelnou příležitost ohodnotit kvalitu slováckých vín na jednom místě. Celou výstavou muzikou provází cimbálová muzika Litera a CM Radima Snopka, zpěvem a tancem folklórní soubor Míkovjan.

Vítězové Národní soutěže vín Slovácké vinařské podoblasti

Šampion a vítěz kategorie bílá vína suchá a polosuchá

  • Pinot gris 2017 výběr z hroznů – Leona Šebestová, Vinné sklepy Skalák

Vítěz kategorie bílá vína polosladká

Vítěz kategorie sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie růžová vína a klarety

Vítěz kategorie červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie sekty

  • Bohemia Sekt Prestige demi sec 2016 – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce

  • Rodinné vinařství Břeclav s.r.o.

Slovácká vinařská podoblast

Slovácká vinařská podoblast je velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky, od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice. Vinohrady zde najdete jak v údolí řeky Moravy, tak v členité kopcovité krajině Bílých Karpat nebo na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Daří se zde Mülleru Thurgau, Ryzlinku rýnskému, Veltlínskému zelenému, Rulandskému bílému a Muškátu moravskému. Z modrých odrůd stojí za pozornost zejména Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a v obci Moravská Nová Ves vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.

Národní soutěž vín je realizována za finanční podpory Vinařského fondu; organizuje ji Sdružení slováckých vinařů za technické podpory Národního vinařského centra a pod garancí Svazu vinařů České republiky.

Více o soutěži na www.narodnisoutezvin.cz.