Národní soutěž vín má za sebou úvodní kolo hodnocení

Národní soutěž vín má za sebou úvodní kolo hodnocení (i Mikulovsko a Znojemsko)

Poslední dvě dílčí soutěže úvodního kola Národní soutěže vín zná vítěze. Největší úspěch ve znojemské vinařské podoblasti sklidilo víno Hibernal 2016 pozdní sběr z vinařství Jan Plaček z Dolních Kounic. V podoblastním kole mikulovské vinařské podoblasti odborná porota zvolila jako nejlepší Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů z Vinařství Volařík.

Hodnoceními vín s původem hroznů ve znojemské a mikulovské vinařské podoblasti byla uzavřená regionální úroveň Národní soutěže vín s rekordním počtem zúčastněných vzorků. Celkem 2078 soutěžících, o 58 více než v loňském také rekordním roce, slibuje opět o něco vyšší konkurenci a celkově kvalitnější oceněná vína. Postupující vína se dále utkají v 1. už celostátním kole Salonu vín – národní soutěže vín. Mezi postupujícími jsou samozřejmě také Šampioni obou podoblastí.

Znojemsko

Hana Plačková z vinařství Plaček, které získalo titul Šampiona znojemské podoblasti, přiblížila nejlepší víno: „Tento Hibernal nás mile překvapil a není to jediné ocenění, které letos získal. Hibernal jsme měli poprvé ročník 2015 jako panenskou sklizeň, naši zákazníci z něj byli nadšeni a my také. A ročník 2016 je ještě lepší. Má nejen výbornou kvalitu hroznů, ale dokázal se ve vinicích vypořádat i se suchem, šarže tohoto vína je tedy pěkná. Jsme moc rádi, že jsme při výsadbě nezaváhali a Hibernal jsme vysázeli.“

Mikulovsko

Šampionem na Mikulovsku se stal Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů z Vinařství Volařík. „Hrozny Ryzlinku vlašského, z nichž se zrodil Šampion mikulovské podoblasti 2017, byly z této trati sbírány při 24,8 °ČNM a s 60 % byly napadeny botrytidou. Lisovány byly celé hrozny a daly vzniknout suchému vlašáku s výrazně kovovou vůní a příjemnou dovůní po citrusových plodech. V chuti se snoubí kovovost s plností vyzrálého hroznu a uzavírá ji harmonická kyselinka,“ popsal svého Šampiona Ing. Miroslav Volařík.

Hodnocení Národní soutěže vín

Soutěž v obou podoblastech byla bohatá na účast a rozmanitá v prezentovaných vínech. Do jednotlivých kategorií bylo přihlášeno 235 vzorků bílých, červených a růžových vín ve znojemské podoblasti a 628 vzorků v mikulovské podoblasti. Úctyhodný počet 628 vzorků vín tak udělal z Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti kategorii samu o sobě, protože překonal účast na mnohých celostátních soutěžích vín.

Postupující vína z obou podoblastí se v dalším kole sejdou s těmi nejlepšími víny z velkopavlovické, slovácké a vinařské oblasti Čechy. Soutěžit se bude o postup do finálového kola, tedy přímý souboj o titul absolutního Šampiona, vítězů kategorií, medaile a také o umístění v prestižním Salonu vín České republiky.

„Hodnocení znojemské a mikulovské vinařské podoblasti probíhalo jako poslední, ale i tam se nám ukázalo mnoho vynikajících vín. Můžeme se těšit na opravdu nabité a co do počtu vín opět rekordní první celostátní kolo Salonu vín, které proběhne v listopadu,“ komentuje účast ředitel Národního vinařského centra Ing. Pavel Krška, který hodnocení zajišťoval.

Šampion a vítězové kategorií znojemské podoblasti:

Šampion a vítězové kategorií mikulovské podoblasti:

 • Šampion a vítěz kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá
  Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů, Ing. Miroslav Volařík
 • Kategorie B – bílá polosladká
  Pálava 2016 výběr z hroznů – Vinařství Garčic
 • Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)
  Aurelius 2008 výběr z cibéb – VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s.
 • Kategorie D – růžová vína a klarety
  Zweigeltrebe 2016 pozdní sběr – Vinařství Fučík
 • Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá
  Rulandské modré 2015 výběr z hroznů – Štěpán Maňák
 • Kategorie G – Jakostní šumivá vína stanovené oblasti
  Sekt Volařík 2013 pěstitelský sekt – Ing. Miroslav Volařík
 • Nejlepší kolekce: Vinařství Garčic – Pavlov

Výstavy vín pro veřejnost
Výstava vín přihlášených do znojemské podoblasti proběhne v kulturním domě v Dolních Kounicích a nabídne více než 200 vzorků vín z nominační soutěže. Expozice se koná v sobotu 2. září od 13.00 do 21.00 hodin. Zároveň budou probíhat v Dolních Kounicích i historické slavnosti Rosa Coeli.

Výstava všech soutěžních vín Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti proběhne 8.–10. září tradičně na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní.

Vinařské podoblasti

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínských zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Sauvignonem. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.

Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.

Ověřeno MonsterInsights