Národní soutěž vín má za sebou úvodní kolo hodnocení

Poslední dvě dílčí soutěže úvodního kola Národní soutěže vín zná vítěze. Největší úspěch ve znojemské vinařské podoblasti sklidilo víno Hibernal 2016 pozdní sběr z vinařství Jan Plaček z Dolních Kounic. V podoblastním kole mikulovské vinařské podoblasti odborná porota zvolila jako nejlepší Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů z Vinařství Volařík.
Hodnoceními vín s původem hroznů ve znojemské a mikulovské vinařské podoblasti byla uzavřená regionální úroveň Národní soutěže vín s rekordním počtem zúčastněných vzorků. Celkem 2078 soutěžících, o 58 více než v loňském také rekordním roce, slibuje opět o něco vyšší konkurenci a celkově kvalitnější oceněná vína. Postupující vína se dále utkají v 1. už celostátním kole Salonu vín – národní soutěže vín. Mezi postupujícími jsou samozřejmě také Šampioni obou podoblastí.
Znojemsko
Hana Plačková z vinařství Plaček, které získalo titul Šampiona znojemské podoblasti, přiblížila nejlepší víno: „Tento Hibernal nás mile překvapil a není to jediné ocenění, které letos získal. Hibernal jsme měli poprvé ročník 2015 jako panenskou sklizeň, naši zákazníci z něj byli nadšeni a my také. A ročník 2016 je ještě lepší. Má nejen výbornou kvalitu hroznů, ale dokázal se ve vinicích vypořádat i se suchem, šarže tohoto vína je tedy pěkná. Jsme moc rádi, že jsme při výsadbě nezaváhali a Hibernal jsme vysázeli.“
Mikulovsko
Šampionem na Mikulovsku se stal Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů z Vinařství Volařík. „Hrozny Ryzlinku vlašského, z nichž se zrodil Šampion mikulovské podoblasti 2017, byly z této trati sbírány při 24,8 °ČNM a s 60 % byly napadeny botrytidou. Lisovány byly celé hrozny a daly vzniknout suchému vlašáku s výrazně kovovou vůní a příjemnou dovůní po citrusových plodech. V chuti se snoubí kovovost s plností vyzrálého hroznu a uzavírá ji harmonická kyselinka,“ popsal svého Šampiona Ing. Miroslav Volařík.
Hodnocení Národní soutěže vín
Soutěž v obou podoblastech byla bohatá na účast a rozmanitá v prezentovaných vínech. Do jednotlivých kategorií bylo přihlášeno 235 vzorků bílých, červených a růžových vín ve znojemské podoblasti a 628 vzorků v mikulovské podoblasti. Úctyhodný počet 628 vzorků vín tak udělal z Národní soutěže vín mikulovské vinařské podoblasti kategorii samu o sobě, protože překonal účast na mnohých celostátních soutěžích vín.
Postupující vína z obou podoblastí se v dalším kole sejdou s těmi nejlepšími víny z velkopavlovické, slovácké a vinařské oblasti Čechy. Soutěžit se bude o postup do finálového kola, tedy přímý souboj o titul absolutního Šampiona, vítězů kategorií, medaile a také o umístění v prestižním Salonu vín České republiky.
„Hodnocení znojemské a mikulovské vinařské podoblasti probíhalo jako poslední, ale i tam se nám ukázalo mnoho vynikajících vín. Můžeme se těšit na opravdu nabité a co do počtu vín opět rekordní první celostátní kolo Salonu vín, které proběhne v listopadu,“ komentuje účast ředitel Národního vinařského centra Ing. Pavel Krška, který hodnocení zajišťoval.
Šampion a vítězové kategorií znojemské podoblasti:
- Šampion a vítěz kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá
Hibernal 2016 pozdní sběr – Vinařství Jan Plaček/Ing. Jan Plaček - Kategorie B – bílá vína polosladká
Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr – VINNÉ SKLEPY MARŠOVICE v.o.s. - Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)
Ryzlink rýnský 2015 ledové víno – ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. - Kategorie D – růžová vína
Cabernet Sauvignon rosé 2016 výběr z hroznů – ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. - Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá vína
Rulandské modré 2015 pozdní sběr – Vinselekt Michlovský a.s. - Nejlepší kolekce: Vinařství Hanzel s r.o. – Miroslav
Šampion a vítězové kategorií mikulovské podoblasti:
- Šampion a vítěz kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá
Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů, Ing. Miroslav Volařík - Kategorie B – bílá polosladká
Pálava 2016 výběr z hroznů – Vinařství Garčic - Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)
Aurelius 2008 výběr z cibéb – VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s. - Kategorie D – růžová vína a klarety
Zweigeltrebe 2016 pozdní sběr – Vinařství Fučík - Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá
Rulandské modré 2015 výběr z hroznů – Štěpán Maňák - Kategorie G – Jakostní šumivá vína stanovené oblasti
Sekt Volařík 2013 pěstitelský sekt – Ing. Miroslav Volařík - Nejlepší kolekce: Vinařství Garčic – Pavlov
Výstavy vín pro veřejnost
Výstava vín přihlášených do znojemské podoblasti proběhne v kulturním domě v Dolních Kounicích a nabídne více než 200 vzorků vín z nominační soutěže. Expozice se koná v sobotu 2. září od 13.00 do 21.00 hodin. Zároveň budou probíhat v Dolních Kounicích i historické slavnosti Rosa Coeli.Výstava všech soutěžních vín Národní soutěže vín – mikulovské podoblasti proběhne 8.–10. září tradičně na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní.
Vinařské podoblasti
Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínských zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Sauvignonem. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.
Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.