Sweet & Fortified Wine Session 2023 je čtvrtou a závěrečnou fází prestižní mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles. Jak už název napovídá, je věnována sladkým a fortifikovaným vínům. V konkurenci 410 vín z 20 zemí světa se moravská vína prezentovala ziskem 3 zlatých a 6 stříbrných medailí.
Nejvíce se dařilo vinařství Volařík z Mikulova, které si připsalo jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. Zbylé zlaté si rozdělila vinařství Sonberk a Vinofol.
Dagmar Fialová
„Byla to právě kategorie sladkých vín, kde jsme v novodobé historii našeho vinařství začali dávat vědět světu o kvalitě našich vín, a jsem proto ráda, že se na tom nic nezměnilo ani dnes, kdy o naší světové úrovni napříč kategoriemi už nikdo nepochybuje. Concours Mondial de Bruxelles dává obrovským počtem zúčastněných vín a rozdělením do specializovaných sekcí možnost nejprofesionálnějšího srovnání se světem a je skvělá zpráva, že i letošní ročník uzavírají naši vinaři medailovými úspěchy ve všech čtyřech částech soutěže,“ sdělila Ing. Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra.
Concours Mondial de Bruxelles (CMB) je od loňského roku rozdělena do 4 částí (tzv. sessions). V závěrečné části hodnotilo v belgickém Bruselu sladká a fortifikovaná vína. První část patřící růžovým vínům proběhla již v březnu a vynesla našim vínům 1 velkou zlatou, 1 zlatou a 2 stříbrné medaile. Následovala hlavní a nejnabitější část, věnovaná červeným a bílým vínům, ze které si naši vinaři přivezli 42 medailí (2 velké zlaté, 18 zlatých a 22 stříbrných). Předposlední část byla určena šumivým vínům, na které naše vína vybojovala 2 zlaté a 6 stříbrných medailí.
Moscatel de Setúbal Superior 2009 – Casa Ermelinda Freitas, Portugal
Sladká vína
Tramp Passione Volonta‘ 2022 – Bragagnolo vini Passiti, Itálie
Soutěž se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi různými vinařskými regiony. Uskutečnilo se např. v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko), Aiglé (Švýcarsko) a dalších. V roce 2020 soutěž poprvé hostilo moravské Brno. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku. Účast na soutěžích finančně podporuje Vinařský fond a organizačně zajišťuje Národní vinařské centrum.
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.