Medaile pro naše sekty z Concours Mondial de Bruxelles 2023

Concours Mondial de Bruxelles 2023

Třetí části prestižní mezinárodní soutěže vín Concours Mondial de Bruxelles 2023 je věnována šumivým vínům. Moravské a české sekty se zde rozhodně neztratily. V italské Neapoli, v konkurenci téměř tisícovky sektů z 25 zemí světa, zaznamenaly krásných 8 medailí. 

Šumivým vínům z České republiky padesátičlenná porota udělila 2 zlaté a 6 stříbrných medailí. Obě zlata za sekty obdrželo vinařství Bohemia Sekt, které přidalo i dvě stříbra a navíc ještě jedno i pro svou značku Chateau Bzenec. Po jedné stříbrné si připsala vinařství Spielberg, Vinné sklepy Skalák a Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Concours Mondial de Bruxelles 2023

 

Dagmar Fialová
Dagmar Fialová

“Osm medailí sice může na první pohled a při srovnání s výsledky jiných soutěží vypadat jako poměrně skromný výsledek. Když se ale podíváme na to, že jde o specializovanou soutěž zaměřenou výhradně na šumivá vína, pak je osm medailí výsledek skutečně vynikající. V kategorii šumivých vín panuje extrémně vysoká konkurence, kterou ještě umocňuje přísné hodnocení prestižní mezinárodní soutěže Concours Mondial. Je také potřeba si uvědomit vůči komu tam naši vinaři stáli a fantasticky uspěli,” sdělila Ing. Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra.

Concours Mondial de Bruxelles 2023

Concours Mondial de Bruxelles (CMB) je od loňského roku rozdělena do 4 částí (tzv. sessions). První část patřila růžovým vínům, proběhla již v březnu a naše vína si připsala 1 velkou zlatou, 1 zlatou a 2 stříbrné medaile. Následovala hlavní, věnovaná červeným a bílým vínům, ze které jsme si přivezli 42 medailí (2 velké zlaté, 18 zlatých a 22 stříbrných) a letošek uzavřou ještě sladká a fortifikovaná vína.

CMB se poprvé konala v roce 1994. V prvních letech hodnocení probíhalo v Bruselu, v roce 2006 začalo být místo hodnocení putovní mezi různými vinařskými regiony. Uskutečnilo se např. v Plovdivu (Bulharsko), v Jesolu (Itálie), Guimares (Portugalsko), Luxemburku (Lucembursko), Bratislavě (Slovensko), Aiglé (Švýcarsko) a dalších. V roce 2020 soutěž poprvé hostilo moravské Brno. Česká republika se účastní soutěže od samého počátku. Účast finančně podporuje Vinařský fond a organizačně zajišťuje Národní vinařské centrum.

Medaile pro naše vína

VinařstvíVínoMedaile
Bohemia SektBohemia Sekt Prestige 36 Brut 2017Zlatá
Bohemia SektBohemia Sekt Louis Girardot Brut 2019Zlatá
Bohemia SektBohemia Sekt Prestige Chardonnay Brut 2020Stříbrná
Bohemia SektBohemia Sekt Prestige Brut 2019Stříbrná
SpielbergCrémant de Spielberg 2018Stříbrná
Vinné sklepy SkalákSekt Brut Ryzlink rýnský, jakostní šumivé víno 2021Stříbrná
Chateau BzenecChâteau Bzenec Brut, jakostní šumivé víno 2019Stříbrná
Château Valtice – Vinné sklepy ValticeGrandioso extra brut reserva, šumivé víno 2018Stříbrná

zdroj/foto: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights