Na Mikulovsku letos bodoval Ryzlink vlašský z Vinařství Garčic

Na Mikulovsku letos bodoval Ryzlink vlašský z Vinařství Garčic

Začátkem týdne zasedla porota k již druhému hodnocení Národní soutěže vín na Moravě. Tentokrát nad víny s původem hroznů v Mikulovské vinařské podoblasti. Jako nejlepší víno vybrala a titul Šampiona udělila vínu Ryzlink vlašský 2022 pozdní sběr z Vinařství Garčic.

Šampion se stal zároveň vítězem kategorie suchých bílých vín. Kromě titulu získal jeho výrobce, Vinařství Garčic, také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu Seguin Moreau. Ten vítězi věnovalo partnerské město Mikulov. Pavlovské Vinařství Garčic se může pyšnit také nejlepším vínem v kategorii červených suchých vín za Cabernet Sauvignon 2021 výběr z hroznů. Tím ovládlo obě nejnabitější a nejprestižnější kategorie soutěže.

Na Mikulovsku je šampionem Ryzlink vlašský z Vinařství Garčic

Jan Garčic
Jan Garčic

„Hrozny pochází z viniční trati U Božích muk. Tato trať je jedna z nejlepších viničních tratí v Pavlově, a to především díky vyššímu obsahu vápna v půdě. Vína jsou zde vysoce minerální a slaná. Hrozny tu i při špatném ročníku dobře dozrávají. Vítězný Ryzlink vlašský jsme sbírali začátkem listopadu a hrozny v tu dobu byly asi z 25 % botrytické, při cukernatosi 23 °ČNM. Ve víně můžete cítit nádech citrusových plodů a rozinek, doplněnou o výrazný kovový minerál. Chuť je silně minerální a extraktivní, v závěru je víno slané a šťavnaté,“ přiblížil Šampiona Jan Garčic, majitel vinařství.

Že se na Mikulovsku, především v okolí Pálavy, vyrábějí nejlepší „vlašáky“ v České republice, potvrdilo také vinařství Ing. Miroslav Volařík z Mikulova. Jeho Ryzlink vlašský 2022 výběr z hroznů se stal nejlepším vínem v kategorii bílých polosuchých a polosladkých vín.

Ryzlink vlašský 2022 pozdní sběr – Jan Garčic
Šampion: Ryzlink vlašský 2022 pozdní sběr z vinařství Jan Garčic

Vítězové Národní soutěže vín – Mikulovská vinařská podoblast

Kategorie A – bílá vína suchá

Kategorie B – bílá polosuchá a polosladká

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Kategorie D – růžová vína a klarety

Kategorie E – červená vína suchá

Kategorie G – jakostní šumivá vín

  • Sekt VOC Valtice – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.

Nejlepší kolekce

  • Lubomír Tichý, Dolní Dunajovice

Hodnocení

Do soutěže, jejímž hlavním partnerem jsou BS vinařské potřeby a automobilka Ford, bylo přihlášeno celkem 655 vín 91 vinařů a vinařských firem, které 14. a 15. srpna tradičně v sídle Národního vinařského centra – Centrum Excelence ve Valticích hodnotilo 15 komisí složených z vinařských odborníků. Z přihlášených vín získalo 50 velké zlaté, 172 zlaté a 2 vína stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z Mikulovské vinařské podoblasti 616 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Velkopavlovické a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy, soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Naše největší soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Výstava vín pro veřejnost

Již tradičně budou mít všichni milovníci vína a zájemci o Národní soutěž vín možnost ochutnat na jednom místě všechna vína, která se zúčastnila prvního kola Mikulovské vinařské podoblasti a to od 8. do 10. září na zámku v Mikulově v rámci Pálavského vinobraní.

Mikulovská vinařská podoblast

Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.

Národní soutěž vín

čtěte také: Šampionem Mikulovska je vlašák ze Zámeckého vinařství Bzenec

foto: FB Vinařství Garčic

Ověřeno MonsterInsights