Merlot barrique 2018 Štěpána Maňáka vítězem Grand Prix Vinex

Merlot Barrique 2018 Štěpána Maňáka vítězem Grand Prix Vinex

Merlot barrique 2018 výběr z hroznů z vinařství Štěpán Maňák ze Žádovic na Kyjovsku se stal šampionem Grand Prix Vinex 2021. Odborné hodnocení 28. ročníku mezinárodní soutěže vín se uskutečnilo 28. a 29. dubna 2021 v Národním vinařském centru ve Valticích.

Letos se soutěže zúčastnilo rekordních 1053 vzorků vín od 176 vinařství z 12 vinařských zemí. Nejvíce vín (779) bylo samozřejmě z České republiky. Dále ze Slovenska (147), Maďarska (45), Rakouska (28), Německa (22) a Itálie (16). Zastoupení měla ale také vína z Francie (4), Jihoafrické republiky (4), USA (3), Makedonie (3), Argentiny (1) a Moldavska (1).

Hodnocení Grand Prix Vinex 2021
Hodnocení soutěže Grand Prix Vinex 2021

Vítězem Merlot barrique 2018 od Štěpána Maňáka

Stejně jako v loňském roce si i letos vedl nejlépe vinař Štěpán Maňák. Obhájil tak loňské vítězství, kdy se šampionem stal jeho Sauvignon 2019 pozdní sběr. Letos uspěl pro změnu s červeným vínem Merlot barrique 2018 výběr z hroznů. Víno pochází z vinařské oblasti Morava, podoblasti Slovácké, z obce Hýsly, viniční trati Hýselská hora.

Štěpán Maňák
Štěpán Maňák

„Tento Merlot má tmavě rubínovou barvu, vůně je ovocná, lehce vanilková, chuť je plná, čokoládová, sametová. Víno zrálo 12 měsíců ve francouzských barikových sudech,“ popisuje vítězné víno majitel vinařství Štěpán Maňák.

 

 

Dále byli vyhodnoceni vítězové kategorií, nejlepší kolekce, nejlépe hodnocené víno člena Svazu vinařů České republiky a národní vítězové pro země, které přihlásily minimálně 10 vín. Podrobné výsledky budou dostupné na webu soutěže.

Pavel Krška, ředitel soutěže Grand Prix Vinex
Pavel Krška, ředitel soutěže Grand Prix Vinex

Šampion a vítězové kategorií Grand Prix Vinex 2021

Kategorie A1: Bílá vína suchá – vítěz kategorie

Kategorie A2: Bílá vína polosuchá – vítěz kategorie

Kategorie A3: Bílá vína polosladká – vítěz kategorie

Kategorie B1: Růžová vína (vč. klaretů) suchá – vítěz kategorie

  • Cabernet Sauvignon rosé 2020 akostné odrodové víno – Ján Janušík VINO JANO, Slovensko

Kategorie B2: Růžová vína (vč. klaretů) ostatní – vítěz kategorie

  • Cabernet Sauvignon rosé 2019 akostné odrodové víno – Ján Janušík VINO JANO, Slovensko

Kategorie C1: Červená vína suchá – vítěz kategorie a celkový šampion soutěže

Kategorie C2: Červená vína ostatní – vítěz kategorie

  • Zinfandel Burlesque 2018 Boutinot USA (dovozce ADVEAL s.r.o.)

Kategorie D: Vína přírodně sladká – vítěz kategorie

  • Tokajský výběr 5 putňový 2013 – Anna Nagyová – ZLATÝ STRAPEC, Slovensko

Kategorie E1: Perlivá vína – vítěz kategorie

  • Rosecco Frizzante 2020 Perlwein Landwein – Weingut Familie Schulz, Rakousko

Kategorie E2: Šumivá vína (sekty) – vítěz kategorie

  • Grandioso extra brut reserva 2016 jakostní šumivé víno s.o. – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s., Česká republika

Cena za nejlepší kolekci

  • Vinařství Jaroslav Buriánek z Valtic, Česká republika.

Vína soutěže Grand Prix Vinex 2021, včetně šampiona: Merlot Barrique 2018

Rekordní účast

Ing. Pavel Krška
Pavel Krška

„V letošním ročníku soutěže nás mile překvapila a hlavně potěšila rekordní účast, která je o více než 300 přihlášených vín větší než ta loňská, taktéž rekordní. Grand Prix Vinex se tak stalo největší mezinárodní soutěží co do dopočtu hodnocených vzorků, ale i vinařství na území České republiky. Dlouhodobým cílem soutěže je, aby byla etalonem kvality a profesionality při hodnocení soutěží vín alespoň v ČR. Proto má soutěž dokonce přísnější limity pro získání jednotlivých ocenění, než jsou doporučené limity dle národních standardů pro soutěže vín,“ sdělil Pavel Krška, ředitel soutěže.

Medaile jsou udělovány dle dosaženého bodového hodnocení. Stříbrnou medaili získala vína s min. 84 body, zlatou s min. 87 body a velkou zlatou s min. 90 body. Vína hodnotily komise špičkových degustátorů na platformě počítačového hodnoticího systému Elwis, vyvinutého Národním vinařským centrem. Samozřejmostí pak byla přísná hygienická opatření včetně testování všech účastníků hodnocení.

GPV 2021, šampion: Merlot Barrique 2018

Vína

Nejvíce zastoupenou odrůdou mezi bílými víny byl Ryzlink rýnský (81), mezi červenými pak Frankovka (37) a Cabernet Sauvignon (36). Největšího počtu vín pak dosáhly ročníky 2020 (531), 2019 (282) a 2018 (129). Přihlášeny ale byly i raritní archivní ročníky 2005, 2007 a 2010 (všechno po jednom vzorku).

Champion, nejlépe hodnocená kolekce a vítězové kategorií získávají prestižní ceny v podobě cen dle návrhu Jiřího Mately, žáka světoznámého designéra Bořka Šípka. Výrobce vína s titulem Champion obdrží profesionální chladicí vinotéku od partnera soutěže, firmy Thermotechnika Bohemia, a přihlašovatel nejlepší kolekce získá vysokotlaký čistič od dalšího partnera soutěže, firmy Kärcher.

Účastníci hodnocení Grand Prix Vinex 2021
Účastníci hodnocení Grand Prix Vinex 2021

O soutěži

Grand Prix Vinex je tradiční mezinárodní soutěží vín, kterou organizuje Národní vinařské centrum, o.p.s. ve spolupráci s akciovou společností Veletrhy Brno a Svazem vinařů České republiky a s podporou Vinařského fondu. Cílem soutěže je na vysoké profesionální úrovni každý rok ohodnotit a ocenit nejlepší evropská a světová vína přítomná na trhu středoevropského regionu. Záštitu nad 28. ročníkem mezinárodní soutěže vín Grand Prix Vinex převzali ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc., hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Na odbornou hodnotící část soutěže tradičně navazuje veřejná ochutnávka soutěžních vín na brněnském výstavišti. V letošním roce je vzhledem k epidemické situaci tato možnost zatím nepotvrzena. Více o soutěži na zde.

GPV

Merlot barrique 2018 Štěpána Maňáka vítězem Grand Prix Vinex

Ověřeno MonsterInsights