Degustace vín vinařství Lahofer a Hanzel

Degustace vín vinařství Lahofer a Hanzel

Dobšické vinařství Lahofer patří v Brně k těm úplně nejoblíbenějším. K jeho oblibě určitě přispěla široká nabídka vín od suchých až po opravdu sladká. Velkou popularizaci značky má na svědomí také pan Jaroslav Chaloupecký, který až do svého odchodu do důchodu v roce 2016 pořádal v řadě brněnských vinoték časté řízené degustace. Jeho přístup byl vždy velmi lidský a mezi vínomilci byl nadmíru oblíbený.

Pro Petra Ellera, který nastoupil na jeho místo, tedy vyvstal nelehký úkol. Pomyslná laťka visela skutečně vysoko. Pan Eller však žezlo převzal zodpovědně, důstojně, s pokorou a úctou ke svému předchůdci. Do svých vyprávění přidal moderní technologie, každou degustaci doprovází promítáním autentických fotografií nebo videí. Zájemcům o vinařskou tématiku tímto přibližuje nelehkou práci při výrobě vína. Posluchači si tak snáze představí specifické objekty ze zpracování révy, ať už se jedná o rozdíly ve tvaru hroznů jednotlivých odrůd nebo například detaily sklízecího kombajnu.

V roce 2014 došlo k akvizici vinařství Hanzel z Miroslavi skupinou Lahofer. Zhruba tři roky se tedy na degustacích Lahoferu setkáváme také s víny Hanzel. Dobré rozhodnutí nových majitelů ponechat úspěšnou značku v platnosti vedlo k posílení pozice na trhu a bylo prospěšné pro obě strany. Hanzel může těžit z vybudované široké obchodní sítě a silného marketingu Lahofera. Připomeňme, že vinařství pořádá například masový cyklistický závod horských kol Lahofer Cup, mezi jeho aktivity však patří další řada rozličných programů pro jednotlivce i skupiny. Lahofer si pak rozšířil své portfolio o některé méně známé odrůdy, které doposud nebyly v jeho nabídce. Současně si také otevřel dveře k zákazníkům, u nichž bylo vinařství zaškatulkované jako „příliš sladké“.

Petr Eller, vinařství Lahofer a Hanzel
Petr Eller, vinařství Lahofer a Hanzel

Jak už jsem naznačil v úvodu, Lahofer je doma ve většině brněnských vinoték. Tentokrát se jeho ochutnávka konala na jednom z tradičních míst, v Moravské bance vín. Pan Eller sestavil degustační list opravdu zajímavě. Více než polovinu tvořil „duel“ obou vinařství. Nejprve jsme dostali konkrétní odrůdu k přechutnání od značky Hanzel, vzápětí následovalo stejné víno vyrobené pod brandem Lahofer.

Přehled vín degustace vinařství Lahofer a Hanzel (Brno, 22. 2. 2018)

VinařstvíOdrůdaRočníkPřívlastekZatřídění
HanzelSauvignon2016VOCsuché
LahoferSauvignon2016VOCsuché
HanzelRyzlink rýnský2016VOCsuché
LahoferRyzlink rýnský2016VOCsuché
HanzelRulandské bílé2016pozdní sběrsuché
LahoferRulandské bílé2015pozdní sběrsuché
HanzelKerner2016pozdní sběrpolosuché
HanzelRulandské šedé2016pozdní sběrpolosuché
LahoferRulandské šedé2016pozdní sběrpolosladké
LahoferRyzlink vlašský2016pozdní sběrpolosladké
HanzelMuškát žlutý2017moravské zemské vínosladké
LahoferLahofer červený2016sladké

kompletní tabulka: Degustace vín vinařství Lahofer a Hanzel (Brno, 22. 2. 2018)

Souboj obou značek pro mě skončil spravedlivou remízou 2:2. Vinařství Hanzel u mě zvítězilo u odrůd Sauvignon (za krásnou kopřivo-hluchavkovitou vůni i chuť) a Rulandské šedé (vanilkové tóny, příjemná stopa dubového sudu). Lahofer své body získal za Ryzlink rýnský (sušená meruňka) a Rulandské bílé (hruškové tóny).

Zbývající čtyři nepárové vzorky tvořil polosuchý Kerner z akátového sudu, polosladký Ryzlink vlašský, sladký Muškát žlutý a sladký vinný nápoj Lahofer červený z odrůdy André s přidáním čistého přírodního hroznového moštu.

Celá kolekce představených vín byla opět vynikající a poskytnuté informace velmi obohacující. Bohužel však musím současně zmínit tradiční nešvar degustací v Moravské bance vín. I když auditorium z drtivé většiny tvoří vysokoškolsky vzdělaní návštěvníci a doufám, že se na mne nikdo neurazí, ale se vší úctou a respektem, v porovnání s ostatními brněnskými akcemi převážně spíše starší ročníky, jedná se o jedno z nejméně vychovaných publik.

Po celou dobu degustace příchozí stojí, takže by se mohlo zdát, že pozornost bude upřena k řečníkům a nemůže hrozit přílišné uvolnění a zapovídání se u stolu. Opak je pravdou. A to přesto, že jak zástupce vinařství, tak jednatel Moravské banky vín, známý vinařský evangelista pan Stanislav Šida, po celou dobu ochutnávky mluví do mikrofonu a jejich hlas se zvučně rozléhá po překrásných sklepních prostorách na Hlinkách. Je to věčná škoda, protože takové chování může ostatním účastníkům, kteří mají o proslov zájem, zkazit celkový dojem z jinak báječné akce.

foto: Moravská banka vín / Anna Pecková (www.annapeckova.cz)

Ověřeno MonsterInsights