Další legendární ročník s „devítkou“ na konci hlásí rakouští vinaři

Další legendární ročník s "devítkou" na konci hlásí rakouští vinaři

Rakousko hlásí další legendární ročník s číslovkou 9 na konci. Ročníky 1999 a 2009 (označované jako „Niners“) se profilovaly jako obzvláště vydařené. Legendární série pokračuje i v roce 2019. I přes teplo a sucho jsou bílá vína živá a svěží a červená disponují vynikající hloubkou. Při produkci 2,3 milionu hektolitrů vína je loňský rok v souladu s dlouhodobým průměrem.

Nestálé jarní počasí, horké léto a vlídný podzim

Po teplé zimě 2019 s jejími skromnými srážkami následovalo nevyrovnané jaro. Duben byl velmi teplý, zatímco nejchladnější květen od roku 1991 přinesl hodně deště a zpomalil vývoj vinic; naštěstí nenastaly žádné pozdní mrazy, které by zhatily plány. Zpětně vzato, toto mokré období bylo vlastně štěstím, protože rozhodujícím způsobem přispělo k přežití révy a hroznů během bouřlivých letních měsíců. Nakonec to přispělo i k znatelně odlišnému typu aromaticity než v předchozím vegetačním cyklu, kdy zásoby vody nebyly k dispozici. Révy kvetly v normálním čase a za příznivých povětrnostních podmínek, takže případné ztráty byly minimální.

Léto začalo nejteplejším a nejsušším červnem od dob, kdy se začaly údaje zaznamenávat. Pokračovalo červencem a srpnem, které byly téměř stejně horké, ačkoli vlny veder nebyly tak extrémní jako v letech 2017 a 2018. Naštěstí neproběhlo nikde krupobití.

Koncem srpna přišlo chladnější období, které přineslo především příjemně mírné noční teploty. Což také mělo pozitivní vliv na ovocné aroma a kyselou strukturu vín. Podzim pokračoval velmi mírně a konzistentně, takže primární sklizeň mohla být prováděna podle plánu a neuspěchaně. A to zejména proto, že již nedocházelo k výraznějším srážkám. Hroznový materiál dosáhl úplné zralosti ve všech vinařských oblastech a poskytl obrázek dokonalého zdraví. Díky vysokým letním teplotám téměř nedošlo k plísňovým infekcím nebo rozvoji hniloby.

Traisental
Traisental, vinice u Getzersdorfu

Bílá vína s výjimečnou elegancí

Osvěžující čerstvost spojená se zářivě jasným projevem ovoce je charakteristická pro všechny bílé odrůdy. Je doprovázena strukturální kyselostí, která je pro takový teplý rok velmi překvapující. V souladu s tím bílá vína vyjadřují jedinečný smysl pro eleganci a harmonii už v rané fázi vývoje.

Dolnorakouská stěžejní odrůda Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) se ukázala odrůdově výraznější a vrstevnatější, než tomu bylo doposud. Kromě charakteristických tónů bílého pepře a koření podobného tabáku nabízí 2019 zvláště živé ovocné chuti. Ty dodávají i lehčím vínům hodně dynamického napětí, tělo a výraznost. Rieslingy (Ryzlink rýnský) – ve všech svých baštách od Wachau přes Kamptal a Kremstal až po vídeňský Nussberg – jsou extrémně šťavnaté a ovocné, opět podpořeny pikantní aciditou.

Téměř totéž lze říci o apelacích v Burgenlandu, kde například v Leithabergu byly vinifikovány velmi dobře strukturované a aromaticky zralé Weissburgunder (Pinot Blanc, Rulandské bílé) a Chardonnay. Kromě toho je jejich obsah alkoholu ve srovnání s některými předešlými horkými roky poměrně mírnější.

Vinaři ve Steiermark (Štýrsko) si také užívají vynikající ročník, ve kterém se už nyní vína jeví v dokonalé rovnováze. Místní slavné Sauvignon Blanc a Muskateller jsou úžasné – s hojným ovocem, ale bez jakýchkoli nežádoucích silných či jednolitých projevů. Stejně tak stále více ceněné místní speciality jako Roter Veltliner (Veltlínské červené), Rotgipfler (Červenošpičák), Zierfandler a Furmint či Wiener Gemischter Satz těží z výše uvedených optimálních podmínek.

Ročníková srovnání a předpovědi často zmiňují i roky 2017 a 2015, které se v některých případech mohly jevit ještě o něco silnější. Citovány bývají ale také roky 2009, 1999 a 1979. Ožila tak legenda „Devítek“? V každém případě se zdá, že očekávaný dlouhodobý sklepní potenciál současného ročníku je poměrně jistý. Což by bylo paralelou s právě zmiňovanými ročníky.

Vídeň, vinice na Nussbergu
Vídeň, vinice na Nussbergu

Opět špičková červená vína

Pohled na červená vína 2019 by měl být stejně pozitivní. Mohlo by se ale začít potěšujícím i překvapujícím ohlédnutím, protože Rakousko zaznamenalo už pět velmi dobrých až vynikajících ročníků v řadě! Počínaje rokem 2015 a možná s malými minusy za rok 2016. Jev, který až donedávna nikdo nepovažoval za možný.

Víno 2019 je dosud trvale hluboké barvy, extrémně koncentrované a bohaté na extrakt. Přesto se zdá, že kyseliny a taniny jsou na působivé úrovni. Celkově lze předvídat dobře strukturovaná a pevná červená vína se stálou hloubkou a komplexností, která by měla plynule následovat velké ročníky 2011, 2015 a 2017. To hlásí všechna střediska červeného vína pro všechny odrůdy modrých hroznů. Ačkoli je třeba poznamenat, že změna klimatu je obzvláště prospěšná pro odrůdy, jako jsou Cabernet Sauvignon a Syrah. Ty měly donedávna v Rakousku potíže s dosažením plné zralosti. Ale stejně tak oblíbené odrůdy Blaufränkisch (Frankovka), Zweigelt (Zweigeltrebe) a Sankt Laurent (Svatovavřinecké) dospěly do optimální zralostí se zcela nedotčeným zdravotním stavem. Lze tedy očekávat vyvážená vína plná šťávy a síly. To samozřejmě platí i pro Rulandské modré, i když v tak horkých letech je obzvláště důležitá správa vinic a výběr data sklizně.

Eisenberg
Eisenberg

Skromná sklizeň pro sladká vína

Je ještě příliš brzy na přesné předpovědi o dezertních vínech. V Seewinkel na východním břehu Neziderského jezera lze očekávat velmi kvalitní vína zasažená botrytídou. Na druhé straně jezera však nebude téměř žádný Ruster Ausbruch kvůli masivnímu poškození hejny špačků. Kromě několika málo nocí se ranní mrazy vůbec nedostavily; zmrzlé hrozny pro Eiswein lze sbírat pouze v ojedinělých případech a těch bylo poskrovnu. Celkově bude objem sladkých vín poměrně omezený.

zdroj: Austrian Wine Marketing Board
foto: ÖWM / Robert Herbst

Ověřeno MonsterInsights