Cesta za vínky do Popic na Sonberk a Gotberg

Cesta za vínky do Popic, Dejme přednost našim vinařům

Poslední prázdninový týden jsem se rozhodl navštívit vinařskou obec Popice, která leží jižně od Brna. Vzhledem k záměru přechutnat vína dvou nejznámějších místních producentů – vinařství Sonberk a Gotberg – jsem se vydal za vínky vlakem. Díky dobré dostupnosti z Brna bylo možné podniknout výlet v rámci jediného dne! 🙂

Při plánování výletu jsem se rozhodl nejprve navštívit vinařství Sonberk a to ze dvou důvodů. Zaprvé je Sonberk z obou cílů vzdálenější a zadruhé se specializují převážně na suchá vína. Dává mi větší smysl začít suššími víny zde a teprve pak se přesunout do Gotbergu, který má širokou nabídku vín všech možných přívlastků a cukernatostí.

Oba vinařské domy mají přes léto otevírací dobu 10 až 17 hodin, takže díky volbě vhodného ranního spoje jsem dorazil do Popic vlakem v 9:49 (odjezd v 9:10 z Brna) a udělal si pak krásnou, asi půlhodinovou procházku mezi vinohrady až do Sonberku. Další možností, jak se sem dostat, by bylo jet vlakem až do Šakvic. S navazujícím autobusem linky 540 zastavujícím na „Popice, rozcestí”, které je umístěno kousek od vinařství. Těchto navazujících spojů ovšem nejezdí mnoho a nejsou pro můj záměr vhodně načasované. V cíli bych byl buď hodně brzo, anebo až po jedenácté hodině, takže jsem zvolil první variantu s procházkou mezi vinicemi.

Za vínky na Sonberk

Ve vinařství Sonberk jsem strávil příjemnou hodinku a půl, během které jsem ochutnal většinu nabízených vzorků a dozvěděl se o nich zajímavé informace. Přiznávám, že jsem se ale záměrně vyhnul sladké Pálavě se zbytkovým cukrem 54,6 g/l, po které bych toho zřejmě již moc neotestoval následně v Gotbergu. Ale věřím, že bude patřit mezi skvosty vinařství a rád ji při nějaké jiné příležitosti vyzkouším 😉

Přes počáteční váhání jsem neodolal a v průběhu degustace jsem přechutnal i Pálavu 2015 VOC. Ta získala platinovou medaili a byla vyhlášena nejlepším suchým aromatickým vínem na soutěži Decanter World Wine Awards 2017. V den mé návštěvy měli ve vinařství již jen posledních 10 lahví na prodej. Subjektivně vzato mi ovšem více chutnala Pálava 2016 VOC, která byla za výrazně příznivější cenu a – jak jsem zjistil později – byla oceněna stříbrnou medaili na soutěži Decanter World Wine Awards 2018. Záleží samozřejmě na každém, které víno bude preferovat a bude mu více vyhovovat.

Co jsem hodnotil velmi pozitivně, byl setříděný seznam vzorků pro potřeby návštěvníků s uvedenou kompletní analytikou. Takže stačilo jen přemýšlet nad tím, které víno ochutnat respektive přeskočit a nikoliv co dát dříve a co později kvůli zbytkovému cukru. Mimo to mě dále velmi příjemně překvapila možnost zakoupení degustačního programu „šest sonberských vín“ za jednotnou cenu 170 Kč, což o něco snížilo výslednou cenu degustace. Jako velké plus rovněž hodnotím přítomnou odlivku a karafu s vodou.

Pokud bych měl najít nějaká negativa, tak snad jedině poněkud vyšší ceny u některých vín. Při degustaci většího množství vín (například „šest sonberských vín“) bych ocenil automaticky i alespoň malé neutralizační sousto (chléb); ale uznávám; že to je možné si tu dokoupit.

Sonberk
vinařství Sonberk

Můj výběr Top 5 přechutnaných vzorků vinařství Sonberk

1. Merlot 2015 výběr z hroznů barrique – 620 Kč

Krásné barikované víno, které zrálo 12–13 měsíců v nových dřevěných sudech. Mělo by se vždy dekantovat a nechat chvíli odpočnout. Velmi jemná a příjemná chuť višní v čokoládě, ve vůni ostružiny, černý rybíz. Víno je bez výrazných tříslovin a je rozhodně i na delší pití. Vzhledem k tomu, že se ovšem jedná o jediné červené víno z produkce vinařství a je z nejlepší polohy vinohradu, tak tomu bohužel odpovídá i vyšší cena.

2. Pálava 2016 VOC Mikulov – 320 Kč

Krásné aromatické víno, ve vůni i chuti jsou cítit citrusy, je navíc i jemně kořenité, velmi zajímavá a příjemná kombinace, je i na delší pití.

3. Pálava 2015 VOC Mikulov – 1 077 Kč

Krásné aromatické a harmonické víno s velmi podobným profilem jako předchozí víno, rovněž kořenité s exotickým ovocem ve vůni i chuti. Jedná se již o dříve zmíněné oceněné víno na DWWA 2017, čemuž odpovídá i výrazně vyšší cena.

4. Chardonnay & Pinot gris 2015 pozdní sběr barrique – 420 Kč

60 % Chardonnay 12 měsíců v novém barikovém sudu, 40 % Pinot gris v nerezu, následně provedena kupáž. Jedná se o velmi zajímavou kombinaci s příjemným minerálním tónem. Ve vínu je cítit sušené ovoce a barikový sud dodal do vína aroma vanilky. Víno získalo zlatou medaili v Salonu vín 2018 a dostalo se mezi 100 nejlepších vín pro tento rok.

5. Tramín 2016 pozdní sběr – 320 Kč

Zajímavý kořenitý tramín s příjemnou a výraznější kyselinkou s exotickými a květinovými tóny.

Za vínky na Gotberg

Druhou a závěrečnou zastávkou bylo již zmíněné vinařství Gotberg, do kterého jsem se dostal cestou zpět po silnici asi za 20 minut. Zde jsem strávil následující dvě hodiny a využil tak akorát dobu do odjezdu vlaku směr Brno s ponecháním si časové rezervy pro přesun na železniční stanici. Přiznávám, že na Gotbergu jsem využil i možnosti zakoupení občerstvení, které bylo za příznivou cenu a k degustaci se velmi hodilo.

Co mě pozitivně zaujalo, byl opravdu dlouhý seznam vzorků, které je zde možné degustovat. Naštěstí jsem si rychle všiml, že vína, která byla umístěna po nějakou dobu v barikovém či akátovém sudu, jsou umístěna až na samém konci seznamu, na což jsem nebyl nijak upozorněn a tedy ani připraven. Pokud bych si toho nevšiml, tak bych byl na konci velmi nemile překvapen, protože přechutnávat takováto vína po vínech polosladkých není dle mého soukromého názoru úplně to pravé ořechové… O pořadí některých vín mám rovněž jisté pochybnosti, ale do jisté míry jde o subjektivní názor a vzhledem k opravdu velkému počtu vín jsem stejně spíše vybíral jen některá z nich.

Bohužel vinařství Gotberg nemá oproti Sonberku žádný program, který by umožňoval nějakou slevu pro zákazníky zajímající se opravdu o celou produkci vín vinařství a nikoliv jen o ochutnání jednoho či dvou vzorků. Což je poněkud škoda, takže je potřeba počítat s jednotnou cenou 30 Kč za každou skleničku.

Posledním negativem byla dle mého názoru úplně chybějící odlivka, což je v případě většího množství vzorků a vzhledem k horkému počasí prakticky nezbytnost. Naštěstí byla k dispozici karafa s vodou.

Gotberg
vinařství Gotberg

Můj výběr Top 5 přechutnaných vzorků vinařství Gotberg

1. Merlot 2015 výběr z hroznů – 265 Kč

Víno dlouho zrálo v dubových sudech. Má krásnou rubínovou barvu, jemné třísloviny, ve vůni černý rybíz, je jakoby jemně zakouřené, chuť hořké čokolády a kávy, lesní ovoce. Velmi zajímavé víno i na delší pití.

2. Rulandské šedé 2016 pozdní sběr barrique – 295 Kč

Víno bylo 12 měsíců v dvouletých a tříletých barikových sudech, které mu dodaly jemnou vůni vanilky, v chuti je plné a harmonické, má přírodní ovocný charakter a krásnou žlutou barvu. Jedná se rozhodně o výjimečné víno i na delší pití.

3. Rulandské modré 2015 výběr z hroznů – 265 Kč

Má tmavou rubínovou barvu, ve vůni ostružiny, lesní maliny a kouř hořícího dřeva. Krásná jemná chuť a jemné třísloviny, v chuti je možné cítit višně v čokoládě. Má potenciál na dlouhé zrání na lahvi.

4. Frankovka 2016 výběr z hroznů – 220 Kč

Víno má tmavě rubínovou barvu, ve vůni i chuti jsou cítit ostružiny a sušené švestky.

5. Chardonnay 2016 pozdní sběr barrique – 295 Kč

Zrálo 12 měsíců v barikových sudech. Má krásnou slámovou barvu, ve vůni i chuti je cítit exotické ovoce s vanilkou.

Ověřeno MonsterInsights