Vypijeme 20 milionů lahví sektu ročně, dominuje „demi-sec“
Češi každoročně vypijí 20 milionů lahví sektu. Hlavním kritériem při nákupu šumivých vín je pro tuzemské spotřebitele chuť, dále následuje značka a cena. Až 72 % z nich dává přednost sektům s vyšším zbytkovým cukrem, nejčastěji v kategorii „demi-sec“, tedy „polosuché“.
V chuťovém testu navíc Češi prokázali, že jsou schopni velmi dobře rozpoznat i mírné chuťové odchylky do 10 gramů cukru v nápoji. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Vinařské unie ČR, který se zaměřil na chuťové preference Čechů v oblasti sektů.
Naprostá většina dotázaných (86 %) z těch, kteří upřednostňují sladší šumivá vína, uvedli jako nejoblíbenější polosuchou kategorii „demi-sec“. Příznivci sušších sektů si pak vybírají zejména z kategorie „brut“ (74 %).
[jaw_cta button_text=“Více zde“ link=“https://www.hledamvino.cz/zbytkovy-cukr/“ target=“_blank“ cta_button_possition=“right“ color=“#ffffff“ text_color=“#009de0″ cta_button_bg_color=“#009de0″ cta_button_font_color=“#ffffff“ cta_button_size=“btn-lg“ ]
Zbytkový cukr ve víně
[/jaw_cta][jaw_clear]
„Přestože jsou na našem trhu k dostání všechny kategorie sektů, dlouhodobě nejoblíbenější je „demi-sec“. Mírný nárůst v kategorii „brut“ evidujeme až v posledních letech. Přispívá k tomu nejen trend ze západních zemí, ale pravděpodobně také důraz na zdravější životní styl a preference sušších vín a sektů,“ komentoval aktuální situaci Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR.
Mezi miliony vypitých lahví sektu dominuje kategorie „demi-sec“
Z průzkumu dále vyplynulo, že „demi-sec“ je také vůbec nejznámější kategorií sektu mezi českými spotřebiteli, vzpomnělo si na ni 80 % dotázaných. Dále následuje „brut“, který zná více než polovina respondentů (56 %); naopak nejméně známou kategorií je „doux“ (12 %), kategorie s nejvyšším obsahem zbytkového cukru.
Při dotazu na preferovanou značku, která je při nákupu sektu rozhodující pro téměř 60 % lidí, jasně zvítězil tradiční Bohemia Sekt. Jedničku na tuzemském trhu si nejčastěji koupí 86 % lidí.
Čechy začínají lákat jednodruhové sekty i nealko
Jednoznačnou převahu kategorie „demi-sec“, na kterou poukázaly výsledky průzkumu, potvrdil i marketingový ředitel společnosti Bohemia Sekt Martin Fousek:
„Až polovinu našich prodejů tvoří již tradičně Bohemia Sekt demi sec, a očekáváme, že svoji pozici si bude udržovat nadále. V poslední době ale vidíme, že čeští zákazníci začínají zkoušet i nové chutě. Velmi dobře se daří jednodruhovému sektu Ryzlink rýnský a také nealkoholickým sektům.“
Pavel Pastorek, předseda představenstva vinařství Templářské sklepy, vysvětlil:
„Sekty jsou pro nás stále zajímavým doplňkem portfolia, tvoří 7 % prodejů, přičemž jednoznačně největší zájem je o kategorii polosuchých šumivých vín. V segmentu jako takovém ale vidíme perspektivu, a plánujeme v něm v dalších letech růst.“
Jiří Machovec, ředitel Vinařského fondu ČR, uzavřel:
„Vzhledem k rostoucí oblibě šumivých vín v Česku a také stále se zvyšujícímu počtu vinařů, kteří se výrobou sektů v tuzemsku zabývají, byla podpora průzkumu ze strany Vinařského fondu logická. Jeho výsledky nám přinesly cenné informace o preferencích českých konzumentů, které mohou pomoci tuzemským producentům ještě lépe reagovat na jejich potřeby a přání.“
O průzkumu
Průzkum byl realizován agenturou Focus pro Vinařskou unii ČR s podporou Vinařského fondu. Šetření proběhlo na vzorku 390 osob ve věku 20 až 65 let, kteří konzumují sekty alespoň dvakrát ročně.
Vinařská unie ČR, dříve známá jako Českomoravský svaz vinařských podniků, sdružuje nejvýznamnější tuzemská vinařství. Jejím cílem je podporovat rozvoj vinařské a vinohradnické kultury v České republice, napomáhat spolupráci mezi významnými vinaři, poskytovat profesní know-how a přiblížit fungování a prostředí výroby a distribuce českých a moravských vín široké veřejnosti. Vinařská unie v současné době zastupuje téměř třicet společností. Ty se dohromady podílejí na tuzemské produkci vína více než ze čtyřiceti procent; přímo obhospodařují téměř pětinu vinic v Čechách i na Moravě.