Vítězem soutěže MAKRO Vinař roku 2020 se stal Milan Sůkal

Vítězem soutěže MAKRO Vinař roku 2020 se stal Milan Sůkal

Vinařská soutěž MAKRO Vinař roku 2020 zná svého vítěze. V rámci slavnostního galavečera, který se odehrál 19. 8. 2020 na pražském Žofíně, byl 18. MAKRO Vinařem roku České republiky korunován Milan Sůkal z Nového Poddvorova. Ten si vedle toho také odnesl ocenění za nejúspěšnějšího rodinného vinaře v soutěži, což je poprvé v historii.

Vinařem roku České republiky byl korunován Milan Sůkal z Nového Poddvorova. Odborná porota prestižního Klubu degustátorů složená ze světově uznávaných hodnotitelů vína, mezi kterými byl i držitel titulu Master of Wine pan Mark Savage vyhodnotila kolekci vín z tohoto vinařství jako nejlepší z celé finálové osmičky. Titul Stříbrný Vinař roku 2020 získal Ing. Miroslav Volařík z Mikulova, Bronzovým Vinařem roku 2020 je Mikrosvín Mikulov.

Milan Sůkal
Milan Sůkal

„Nemohu tomu uvěřit, je to jak sen. Získali jsme dvě nejvyšší ocenění v soutěži, a to je skvělá odměna za naši práci,“ řekl vítěz Milan Sůkal.

 

 

 

MAKRO Vinař roku 2020

Letošního ročníku soutěže MAKRO Vinař roku 2020 se zúčastnilo celkem 53 českých vinařství, která do soutěže přihlásila na 500 vzorků. V rámci galavečera byly také vyhlášeny výsledky klání o absolutně nejlepší bílé a červené víno v soutěži. Národním Šampionem bílých vín pro rok 2020 je Ryzlink vlašský výběr z cibéb 2017 od Miroslava Volaříka. Národním Šampionem červených vín pro rok 2020 se stala Frankovka výběr z hroznů 2018 od Pavla Bindera z Rakvic. Cenu Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství získal Oldřich Drápal st., jehož jméno je ikonou pro slámová vína u nás.

Petr Marek
Petr Marek

„Gratuluji celkovému vítězi i všem oceněným vinařstvím k úspěchu. Letošní ročník soutěže se nesl ve znamení vysoké kvality všech přihlášených vzorků. Bodová hodnocení mnoha vín přesáhla hranici 90 bodů, což je světová extra třída. Je skvělé vidět, že i malé rodinné vinařství dokáže získat tento prestižní titul, a jak se naši vinaři za posledních 18 let posunuli,“ řekl ředitel soutěže Petr Marek.

Finalisté soutěže

  • VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV a.s.
  • Ing. Miroslav Volařík
  • Sůkal Milan
  • ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.
  • SONBERK, a.s.
  • Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.
  • SPIELBERG CZ, s.r.o.
  • NOVÉ VINAŘSTVÍ, a.s.
Romana Nýdrle
Romana Nýdrle

„Jsme rádi, že se nám i přes náročné období pandemie podařilo udržet tradici této soutěže. Lokální vinaře a malá vinařství zasáhlo utlumení fungování gastronomických podniků, které jsou často hlavními odběrateli těchto skvělých vín. Věříme, že v tomto ohledu může umístění ve finálové osmičce či dokonce ocenění ze soutěže Vinař roku 2020 podpořit malá vinařství a pomoci jim dostat jejich produkt mezi běžnou veřejnost,“ říká Romana Nýdrle, manažerka komunikace titulárního partnera soutěže MAKRO Cash & Carry ČR.

Vinař roku České republiky

Projekt Vinař roku České republiky si vybudoval pověst jedné z nejkvalitnějších a nejprestižnějších soutěží v České republice. Prestižní Světové standardy posuzování kvality vín splňuje také mezinárodní složení degustačních komisí. Objektivní a nezávislé posouzení kvality vín v mezinárodním kontextu je pro soutěž velmi důležité. Když před sedmnácti lety vznikala pravidla, snažili se pořadatelé najít model, který neposuzuje pouze kvalitu jednoho vína, ale který umožní posoudit také úroveň celé kolekce vín.

Soutěž Vinař roku České republiky oceňuje jednotlivá vína zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí v soutěžních kategoriích, ale zároveň posuzuje kvalitu každé přihlášené kolekce vín jednotlivých vinařů či vinařství. Z prvního kola hodnocení pak postupuje osm vinařů s nejlepším bodovaným průměrem do velkého finále. Pro posouzení úrovně komplexní práce vinaře musí každá kolekce obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Ve velkém finále se pak všech osm kolekcí hodnotí znovu bez ohledu na bodování v prvním kole.

Vinař roku České republiky 2019 – výsledky

zdroj: MAKRO Cash & Carry
foto: vinarroku.cz, makro.cz, facebook

Ověřeno MonsterInsights