Vinaři VOC Znojmo chystají tradiční srpnové zatřiďování vín

Vinaře VOC Znojmo čeká tradiční srpnové zatřiďování vín, 18 nových vín

Vinaři sdružení do spolku VOC Znojmo mají před sebou tradiční srpnové zatřiďování vín. Procesem zatřiďování, které probíhá dvakrát ročně, musí projít všechna vína, která mají dostat označení víno originální certifikace – VOC Znojmo.

V srpnovém zatřiďování se bude hodnotit ve dvou kategoriích: vína s označením VOC Znojmo a vína s označením Královská řada. Degustátoři z řad vinařství budou o vínech rozhodovat ve čtvrtek 29. srpna od 9:00 v Louckém klášteře ve Znojmě.

„Přihlášených je 25 vín, další 2 vína čeká hodnocení v rámci naší speciální Královské řady: 1 víno čeká prvotní hodnocení, dalších 1 víno už finální hodnocení, zda označení Královské řady obdrží. Vína Královské řady procházejí dvěma komisemi pro rozhodnutí. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů,“ přibližuje František Koudela, předseda VOC Znojmo.

Tradiční srpnové zatřiďování vín

V rámci klasického zatřiďování budou odborníci z řad degustátorů vybírat vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, která splňují podmínky pro zařazení mezi vína VOC Znojmo. Těch je celkem 11 (pro vína s označením VOC Znojmo platí přísnější kritéria, než která stanoví zákon). Vína musí mj. vykazovat výrazně typické senzorické vlastnosti Znojemské vinařské podoblasti, přičemž zbytkový cukr nesmí překročit 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru totiž dává vínu typičtější charakterové vlastnosti a více tak vynikne terroir.

Drtivá většina standardně zatřiďovaných vín jsou vždy vzorky aktuálního ročníku. Tradiční srpnové zatřiďování vín bude letos tedy hlavně o ročníku 2018. Nově zatříděná vína VOC Znojmo budou moci milovníci vína ochutnat tradičně poprvé na Znojemském historickém vinobraní ve dnech 13. a 14. září 2019 na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Pokud uspějí královské ryzlinky, budou na trh uvedeny 28. září.

[jaw_panel_box panel_title=“VOC Znojmo“ message_style=“info“ ]Značka VOC garantuje chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená „vína originální certifikace“. Do systému VOC Znojmo jsou zařazeny tři pro Znojemsko nejtypičtější odrůdy: Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Do spolku VOC Znojmo patří v současné době dvacet vinařství.[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Ověřeno MonsterInsights