Ve službách Jejího Veličenstva (1969)
Šestou bondovku – Ve službách Jejího Veličenstva (1969) – předchází špatná pověst a bývá často označována jako nejslabší. Ovšem naprosto neprávem. Skalní fanoušci těžce nesli změnu představitele hlavní role. Nahradit Seana Conneryho je téměř nemožné a Gorge Lazenby u diváků svoji bitvu prohrál ještě dříve, než film vůbec zhlédli. Kdyby tehdy tušili, kolik herců dostane příležitost britského agenta s povolením zabíjet ztvárnit, pravděpodobně by nebyli tolik kritičtí.
Snímek se liší i ve dvou dalších podstatných aspektech. Zaprvé James Bond nemá po celou dobu k dispozici žádnou vychytanou hračku z dílny výstrojního důstojníka Q a je odkázaný pouze na svůj rozum a schopnosti. Zadruhé se skutečně zamiluje. Legálně se ožení a své vyvolené dá přednost před službou vlasti a v MI6 na vlastní žádost končí.
Ve službách Jejího Veličenstva podle mého názoru obsahuje jeden z nejlepších příběhů celé ságy, který doplňují fantastické lokace. Zejména scény ze švýcarských Alp, konkrétně z objektu Piz Gloria na vrcholu Schilthornu, patří mezi ikony celé série. Bond v podání Lazenbyho má navíc asi nejlepší humor, který překonává až aktuální představitel Daniel Craig.
Šampaňské a kaviár
Ale zpět k vínu. Prostor znovu dostává Dom Pérignon, tentokrát ročník 1957. James Bond objednává šampaňské společně s kaviárem Royal Beluga – north of the Caspian pro sebe a komtesu Teresu „Tracy“ di Vicenzo (v září 2020 zesnulá Diana Rigg, dnes spíše známá pro svoji roli Olenny Tyrell ve Hře o trůny) v hotelovém kasinu Palacio.
S dalším šampaňským se setkáváme na oslavě narozenin hraběte Draca, otce Tracy. Přestože je zde láhev zakrytá příručníkem (ubrouskem), podle krčkové etikety můžeme identifikovat značku Möet. Šampaňské se stává předmětem následující konverzace:
Tracy: „Co tady děláte?“
Bond: „Vám se nelíbí, že mě Váš otec pozval?“
Draco: „Pan Bond a já máme spolu jisté obchodní jednání.“
Tracy: „Vážně? Žádná žena by neplýtvala tak dobrým šampaňským na obchodní jednání. Pokud by ovšem nebyla předmětem jednání ona sama.“
Láhev jako zbraň
Další neznámé šampaňské se objevuje v horském sídle padoucha Blofelda (Telly Savalas), který jej nabízí uvězněné komtese Tracy v jeho operační místnosti. Ta lstí vyláká Blofelda do Alpského salónku, kde popíjejí Dom Pérignon. V následné potyčce dvě láhve rozbije a použije je jako zbraň. Bondovky jsou proslulé product placementem, proto není divu, že se jí podařilo druhou láhev rozbít tak šikovně, že viněta zůstala celá a v souboji je neustále dobře rozpoznatelná.
Víno se podává i na svatbě Jamese Bonda a Tracy, řada účastníků drží v rukou skleničky, avšak žádná láhev se do záběru nedostane.
Knižní předloha je také v tomto případě na vína bohatší. Například prvotní výpověď z tajné služby adresovaná přímo M, obsahovala následující odstavec:
Výše uvedené nešťastné okolnosti nakonec dosáhly vrcholu při mé tajné misi (Stanoviště R, zn. PX 437/007) do Palerma, kdy jsem skandálně pronásledoval jistého Blauenfeldera, váženého německého občana a vinaře, který se snažil naroubovat moselské štěpy na sicilské odrůdy, aby zvýšil jejich obsah cukru. Ty mají, čistě pro Vaši informaci, sklony ke kyselosti.
Na samém začátku…
Děj se na úvod vrací do fiktivního francouzského městečka Royale-les-Eaux, kde se nachází také Casino Royale. Toto místo sice proslavil až jednadvacátý film (první s Danielem Craigem), avšak dějově se jedná o první příběh. V hotelu Splendide, kde se ubytuje, si objednává Taittinger Blanc de Blancs, jež v Royale tradičně pil. Ještě téhož dne si na pokoji dopřává Mouton Rothschild ročník 1953. Večer v kasinu pije Tracy šampaňské Bollinger, zatímco James si objednává šampaňské Krug.
Rodinná firma Bollinger byla založena v roce 1829 ve francouzském městě Aÿ. Bollinger jako jeden z mála slavných domů produkuje vína ze svých vlastních vinohradů s výměrou 151 hektarů poskládaných z deseti Grand Cru a čtrnácti Premier Cru. Nejprodávanějším artiklem je klasické šampaňské Special Cuvée. Vlajkovou lodí pak Cuvée Grande Année, které se vyrábí pouze z odrůd Pinot Noir a Chardonnay a navíc jen ve výjimečných ročnících. Za nejlukrativnější zboží se považuje Bollinger R.D. (recently disgorged / récemment dégorgé = nedávno degoržované), což je Grande Année, které prochází mnohem delším zráním na kalech a je degoržované až po minimálně osmi letech, maximálně však až po pětadvaceti letech. Pro výrobu tichého vína Bollinger používá pouze mošt z prvního lisování.
Francouzské vinařství Krug bylo založeno v Remeši v roce 1843 a jejich filosofie se nese v duchu hesla kvalita před kvantitou. Každá láhev zraje v jejich sklepích šest až osm let, než je uvedena na trh. Pověst luxusního šampaňského dala vzniknout neformálnímu kultu oddaných stoupenců tvrdících, že pijí pouze Krug. Pro tyto „Krugisty“ je svatyní kousek vinice zvaný Clos du Mesnil, již 300 let obezděný pozemek s výměrou 4,57 akrů a ideálním mikroklimatem. Pěstuje se zde pouze Chardonnay a tato vinice dává nepřekonatelná vína. Cena tohoto šampaňského bývá až trojnásobná.
Iana Fleming a víno
Vztah Iana Fleminga k vínu se odráží i do postojů Jamese Bonda. V knize doslova píše:
„Nesnášel ty pomlaskávací rituály kolem ochutnávání vína a jídla a mimochodem měl dost i bisodolu, kterým si pak musel léčit žaludek.“
Později narazíme na další odkaz na víno:
„Bond dostal chuť na alkohol. Vypil malou sklenici staré marsaly a téměř plnou láhev mizerného alžírského vína. M si vychutnával své dvě sklenky, jako by to bylo Château Lafitte.“
Château Smith Haut Lafitte je víno z Bordeaux z apelace Pessac-Léognan, zařazené mezi Crus Classés pro červené víno v klasifikaci Graves z let 1953 a 1959. Vinice se nacházejí v obci Martillac jižně od Bordeaux. Na 56 hektarech se pěstují modré odrůdy (64 % Cabernet Sauvignon, 30 % Merlot, 5 % Cabernet Franc, 1 % Petit Verdot); výsadba bílých odrůd zabírá 11 hektarů (90 % Sauvignon Blanc, 5 % Sauvignon Gris, 5 % Sémillon). Díky svému mimořádnému terroir tvořenému především Günzskými štěrky se toto Grand Cru Classé může pyšnit označením „nejštěrkovitější ze štěrkovitých“. Vína tradičně zrají 18 měsíců v dubovém sudu. Vína Château Smith Haut Lafitte lze zakoupit za ceny od 2.000 Kč do 20.000 Kč.
Ve službách Jejího Veličenstva (1969)