Soutěž sakrálních vín Cisterciácká pečeť 2017 zná výsledky

Soutěž sakrálních vín Cisterciácká pečeť 2017 zná výsledky

Členové a příznivci Matice velehradské již 10 let pořádají soutěž vín, která původně k soutěžení vůbec určena nebyla. Převažuje v nich duchovní, náboženský charakter. Jedná se o vína mešní, vína pravoslavného ritu, košer vína a případně vína z pravoslavných klášterů v Arménii, Gruzii či Řecku. Letos se pořadatelům akce Cisterciácká pečeť 2017 podařilo shromáždit na 130 vzorků. S víny z Čech a Moravy se utkala vína z dalších 13 zemí (Slovensko, Španělsko, Portugalsko, Itálie, Německo, Rakousko, Maďarsko, Moldavsko, Arménie, Gruzie, Izrael, Maďarsko, Polsko).

Oč větší byl letos zájem ze zahraničí, tím méně vín poslali tuzemští výrobci mešních a košer vín – jen 16 % (tedy 21 vzorků) z celkového počtu 130 vín.

Vedle zkušených tuzemských vinařů, jakými jsou třeba Pavel Vajčner, generální ředitel Znovínu Znojmo nebo trojnásobný Vinař roku Josef Valihrach, zasedli ve dvacetičlenné mezinárodní porotě například loňský vítěz soutěže Jaroslav Ostrožovič z Tokaje či šéfredaktor slovenských Katolíckych novín páter Igor Hanko, který je i sám vinařem. Židovskou obec reprezentovala Zita Adamová, vedoucí sekretariátu velvyslance státu Izrael v České republice; z francouzského Besançonu přijel Cédric Picot, někdejší osobní sommelier prezidenta Françoise Mitterranda.

Košer Cabernet Sauvignon z Izraele šampionem soutěže Cisterciácká pečeť 2017

Po zhodnocení všech vín jich pět postoupilo do finále, kde se rozhodlo o šampionu soutěže. Cennou repliku Cisterciácké pečeti letos získal s 93 body temně rudý košer Cabernet Sauvignon 2014 z izraelského vinařství Drimia. To je malý podnik v Judských horách hospodařící v nadmořské výšce cca 880 metrů. Díky této vysoké poloze a tedy chladnějšímu klimatu při dostatku slunce dozrávají na prahu pouště v ekologickém režimu nádherné zdravé hrozny výlučně červených odrůd, z nichž každoročně vytváří 12 tisíc lahví košer vín majitel vinařství Elad Movshoviz. Podobně jako velehradská soutěž, i vítězné vinařství letos slaví 10. výročí od založení.

Nejvýše hodnocené bílé víno, nejvýše hodnocené mešní víno

Zlatá medaile – Hankové 2016 výběr z hroznů, J&J Ostrožovič, Velká Trňa, Slovensko, mešní, 92,00 bodů

Nejvýše hodnocené víno z České republiky

Zlatá medaile – Ryzlink rýnský 2015 výběr z hroznů, Znovín Znojmo, a.s., Šatov, Česká republika, mešní, 89,40 bodů

Nejvýše hodnocené rosé

Stříbrná medaile – Cabernet Moravia rosé 2016 MZV, PROQIN s.r.o., Velké Němčice, Česká republika, mešní, 85,00 bodů

Nejvýše hodnocené sladké víno

Zlatá medaile – Portador 2016, A. G. Boutique Winery, Rosh – Hayin, Izrael, košer, 90,00 bodů

Další medaile pro tuzemská vína

Cisterciácká pečeť 2017

„Na Moravě se odnepaměti traduje, že nejlepší víno má pan farář na faře. My jsme se pokusili přesvědčit majitele, výrobce i prodejce mešních vín, aby je dali ochutnat i nám a my mohli podat svědectví, zda je zažité tvrzení pravdivé,“ řekl při zahájení soutěže její ředitel Petr Hudec. „A odtud byl jen krůček k otevření soutěže i dalším vínům odpovídajícím náboženským předpisům. Již 10 let se přesvědčujeme o tom, že i mezi víny, vyrobenými podle kánonu nebo tóry, je mnoho takových, která potěší a nadchnou svou vůní a chutí bez ohledu na původní určení.“

„Neznám ve světě jinou podobnou soutěž, která by byla zaměřena na porovnání vín se širším duchovním rozměrem,“ konstatoval mezinárodně zkušený předseda jury Luboš Bárta, „kterou by hodnotili bok po boku expertní degustátoři spolu s reprezentanty náboženství a obchodu. Soutěž byla jen prvním krokem v rámci jubilejního desátého ročníku. Již za dva týdny – v sobotu 4. listopadu od 16 hodin – mohou ve Slovanském sále Stojanova gymnázia ve Velehradě ochutnat soutěžní vína všichni, kdo na výstavu přijdou. Kněží si tu mohou vybrat ta nejlepší mešní vína, Židé tu najdou 58 košer vín přímo z Izraele a další košer vína z řady evropských zemí, milovníci vína tu mohou najít vína do vlastního sklepa či třeba na Vánoce. Mě osobně neobyčejně zaujaly velmi specifické a chuťově bohaté vzorky podkavkazských odrůd z Gruzie a Arménie, zrající v zemi ve vejčitých amforách zvaných kvevri.“

Kompletní výsledky jubilejní Cisterciácké pečeti budou vyhlášeny na veřejné výstavě 4. listopadu 2017.

zdroj: www.wineofczechrepublic.cz, GastroPress s.r.o.
foto: Luboš Bárta

Ověřeno MonsterInsights