San Francisco dalo 98 bodů Pálavě z Horních Dunajovic

San Francisco dalo 98 bodů Pálavě z Horních Dunajovic

Letošní 38. ročník nejstarší a největší soutěže vín ve Spojených státech San Francisco International Wine Competition přiřklo 98 bodů Pálavě z Moravy. Vinařství Líbal tak získalo vítěze kategorie „ostatní aromatická bílá vína“ a zároveň velkou zlatou medaili Double Gold Medal. Soutěž se konala 17. až 19. listopadu v Hotelu Nikko.

Moravští a čeští vinaři získali celkem 77 medailí: 3 velké zlaté medaile, 10 zlatých, 30 stříbrných a 34 bronzových. Přihlášeno bylo 90 vín. Velké zlaté medaile získalo Vinařství Líbal za Pálavu 2017 výběr z hroznů, Vinné sklepy Lechovice za Ryzlink rýnský 2015 slámové víno a Zámecké vinařství Třebívlice za Johann W Pinot Gris 2015 pozdní sběr. Poslední zmiňovaná velká zlatá medaile je historicky největším úspěchem vína z české vinařské oblasti, z litoměřické podoblasti. Vinařství Líbal se svou Pálavou zároveň ovládlo kategorii Best Late Harvest, což v Americe znamená nejlepší sladké víno. Ryzlink rýnský z Vinných sklepů Lechovice pak obdržel titul Best of Nation za Českou republiku.

98 bodů Pálavě

Polosladká Pálava 2017 výběr z hroznů (šarže 1713) je víno zlatavě žluté barvy. Vůně je výrazně medově květinová. V chuti kořenité, plné, extraktivní s výrazným zbytkovým cukrem. Má 11,5 % alkoholu, 36,3 g/l zbytkového cukru a 7,1 g/l kyselin. Doporučeno podávat ke sladkým ovocným dezertům.

„Jen pouhé dva hlasy dělily ve finálovém rozstřelu Pálavu 2017 výběr z hroznů z vinařství Marka Líbala z Horních Dunajovic na Znojemsku od historického úspěchu. Jako vítěz kategorie ostatních aromatických vín postoupila s 98 body do finále všech bílých vín. Tam už vína hodnotila jediná komise, složená ze 40 vybraných hodnotitelů ze všech komisí. Po finálovém hodnocení bylo znojemské víno na prvním místě spolu s americkým „late harvest“ ryzlinkem,“ komentuje JUDr. Luboš Bárta, čestný člen American Wine Society a zároveň šéfredaktor časopisu SOMMELIER.

A dodává: „Po finálovém hodnocení se hlasovalo pro vítěze pouhým zvednutím ruky. Ryzlink znají všichni, ale kdo kdy slyšel o Pálavě? Tři dny jsem vysvětloval, že jde o křížence dvou standardních odrůd vitis vinifera, Tramínu a Mülleru Thurgau, ale asi jsem to nevysvětlil všem. Pálava přišla o dvě zvednuté ruce, a tak o titul šampiona, který byl letos ale skutečně blízko.“

Moravská a česká vína pochválil i Anthony Dias Blue, zakladatel a ředitel soutěže: „Vaše vína dosahovala pěkných výsledků i v minulosti, ale letos zazářila na nejvyšších příčkách, to jsme museli mít vážně dobrý ročník. O taková vína máme zájem i v budoucnu, je potěšení je hodnotit!“

Na letošním San Francisco International Wine Competition hodnotilo 17 komisí přes 5000 vzorků. Z toho 4373 vín, zbytek tvořily destiláty, likéry, směsi ovocných a hroznových vín, či ovocná a zeleninová vína. Oficiální výsledky budou zveřejněny 3. ledna 2019. Účast našich vín proběhla za finanční podpory Vinařského fondu a organizačního zajištění Národního vinařského centra.

zdroj: Vinařství Líbal, Národní vinařské centrum