Šampionem Národní soutěže vín v Čechách je Tramín

Šampionem Národní soutěže vín v Čechách je Tramín červený

Hodnocením vín vinařské oblasti Čechy odstartoval letošní ročník Národní soutěže vín. Šampionem Čech se letos stal Tramín červený 2018 pozdní sběr z České zemědělské univerzity v Praze.

Vinařství České zemědělské univerzity v Praze sídlí v Mělníku. Letošní Šampion zároveň získal vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín. Také další univerzitní víno, Ryzlink rýnský 2014, zvítězilo v kategorii bílých polosladkých vín. Dominanci vinařství letos podtrhlo ještě ocenění za nejlepší kolekci vín.

Šampion a vítězové kategorií Národní soutěže vín 2019 – vinařská oblast Čechy

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá vína polosladká

  • Ryzlink rýnský 2014 – Česká zemědělská univerzita v Praze, vinařství Mělník

Kategorie C – sladká vína

Kategorie D – růžová vína a klarety

Kategorie E – červená vína suchá

Nejlepší kolekce

  • Česká zemědělská univerzita v Praze, vinařství Mělník

V soutěži bylo hodnoceno 149 vín z 23 vinařství, která si rozdělila 5 velkých zlatých, 32 zlatých a 15 stříbrných medailí. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno z vinařské oblasti Čechy 132 vín. Nominovaná vína budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozice vín ve Valticích.

Výstava vín pro veřejnost – Nejlepší česká vína v Praze

Degustační přehlídka zúčastněných českých vín proběhla v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v budově Novoměstské radnice v Praze. Nevšední degustace provedla návštěvníky vinařskými zajímavostmi celých Čech; od Prahy, přes Karlštejn, Mělník, Roudnici nad Labem, Litoměřice, Velké Žernoseky, Most, Kutnou Horu, Kadaň, Benátky nad Jizerou, Ústí nad Labem až po Hradec Králové, Kuks nebo Slaný. Tedy místy, která by řada milovníků vína na vinařské mapě České republiky možná ani nehledala.

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých cca 646 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek. A tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny na mnoha místech. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé či Rulandské bílé. Z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

Soutěž probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

zdroj/foto: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights