Šampionem Chardonnay du Monde 2020 je víno z Moravy

Šampionem Chardonnay du Monde 2020 je víno z Moravy

Chardonnay du Monde 2020 je 27. ročníkem nejstarší vinařské soutěže vyhrazené vínům jedné odrůdy. V srdci Burgundska se letošním absolutním šampionem stalo Chardonnay 2013 z vinařství Josef Valihrach.

Chardonnay du Monde 2020

Hodnocení se konalo 11. až 13. března v Château des Ravatys poblíž Lyonu v Burgundsku. Celkem 300 porotců (50 % ze zahraničí) hodnotilo souladu s mezinárodními pravidly 658 vín z 37 zemí světa. Po třech dnech posuzování bylo uděleno celkem 218 medailí, z toho 58 zlatých a 160 stříbrných. Chardonnay 2013, sladké, vinařská trať Nivy, obec Krumvíř z rodinného vinařství Josef Valihrach získalo jako jediné víno z České republiky zlatou medaili. Hlavně se ale umístilo na prvním místě vyhlašovaného žebříčku TOP 10. Všechna věhlasná francouzská Chardonnay tak verdiktem profesionální poroty nestačila na víno z Moravy. Vinařství získalo ještě stříbrnou medaili za Chardonnay Barrique 2015, suché, ze stejné trati, jako šampion akce.

Josef Valihrach
Josef Valihrach

Chardonnay du Monde má velmi přísné podmínky, a každé ocenění je tedy těžce vybojované. O to neuvěřitelnější je, že se nám v této konkurenci podařilo zopakovat celkové prvenství z roku 2014. Během posledních let jsme z kolébky Chardonnay postupně přivezli všechna umístění v první pětici. A je nádherné sledovat, jak věhlas naší země stoupá. Je to úžasný pocit, když vidíte naši vlajku nad ostatními velmocemi,“ sdělil majitel vinařství Josef Valihrach.

Vinař Josef Valihrach patří v posledních letech k vůbec nejoceňovanějším vinařům na této soutěži. V roce 2018 se jeho Chardonnay stalo třetím nejlepším, rok před tím získalo 2 stříbrné medaile a v roce 2016 dvě zlaté. Nejvyšší ocenění soutěže sklidilo v roce 2014.

Ze Slovenska uspělo zlatou medailí vinařství VÍNO MATYŠÁK, s.r.o. za Matysak Prestige Chardonnay 2019 výber z hrozna. Stříbrnou medaili si odvezlo ještě VÍNO NITRA, spol. s r.o. za Sekt Palffy Extra Suché.

[jaw_cta button_text=“Čtěte zde“ link=“https://www.hledamvino.cz/josef-valihrach-uspel-na-chardonnay-du-monde-2018/“ target=“_blank“ cta_button_possition=“right“ color=“#434343″ text_color=“#ffffff“ cta_button_bg_color=“#009de0″ cta_button_font_color=“#ffffff“ cta_button_size=“btn-lg“ ]

Josef Valihrach uspěl na Chardonnay du Monde 2018

[/jaw_cta][jaw_clear]

Domaine de l’Institut Pasteur

Místem hodnocení je tradičně Château des Ravatys, sídlo Pasteurova institutu v Paříži. Institut založil Louis Pasteur po úspěchu jeho vakcíny proti vzteklině. Slavnostní otevření proběhlo 14. listopadu 1888. V současnosti je náplní institutu podpora výzkumu veřejného zdraví.

Za 120 let bylo osm vědců z Pasteurova institutu oceněno Nobelovými cenami. Institut si udržel celosvětovou reputaci díky vysoké kvalitě výzkumu a mnoha objevům. Dnes je velkým výzkumným kampusem v Paříži, kde pracuje 2 600 lidí ve 130 laboratořích. Polovina výzkumu se zaměřuje na infekční choroby (AIDS, chřipka, ptačí chřipka, meningitida, chikungunya, malárie…). Cílem je zlepšit nebo vyvinout diagnostické testy, léčbu a vakcíny. Zbytek je věnován určitým genetickým onemocněním (autismus, hluchota), neurodegenerativním onemocněním nebo rakovině a například základnímu výzkumu v imunologii a vývojové biologii.

Louis Pasteur zásadním způsobem přispěl do světa vína. Na žádost císaře Napoleona III., který chtěl odhalit příčiny kažení vína, zkoumal vědci fermentaci hroznové šťávy a onemocnění vína. Pasteur zjistil, že tyto choroby jsou způsobeny mikroskopickými enzymy. Poté vyvinul metodu rychle rozšířenou po celém světě: pasterace. Spočívá v zahřátí kapaliny po dobu několika minut na 55 až 60 °C, což snižuje kontaminaci bez změny chuti vína. Po prostudování role kyslíku ve víně Louis Pasteur doporučil řídit pasteraci ve vakuu, což představuje významný průlom ve srovnání s předchozími způsoby zahřívání vína.

Budovy zámku Ravatys byly postaveny v 19. století. Od té doby byly kompletně zrekonstruovány. K panství patří vinice o rozloze 30 hektarů produkující jedny z nejlepších vín Beaujolais: Brouilly a Côte de Brouilly. Zisky z panství jsou přímo vráceny Pasteurově institutu na podporu výzkumu veřejného zdraví.

Château des Ravatys
Château des Ravatys

Vinařství Josef Valihrach

Rodinná firma, která vznikla jako jedna z prvních hned po roce 1989. Nyní obhospodařuje asi 20 hektarů vinic v obci Krumvíř. Ta patří do Velkopavlovické vinařské podoblasti, která umožňuje svými podmínkami pěstování široké škály odrůd. A právě tato veliká pestrost odrůd, zároveň s nabídkou starších vín, je pro vinařství charakteristickou. Výrobu zaměřují především na kvalitní přívlastková vína a vína archívní. V menší míře vyrábí i vína barikovaná, cuvée a ledová.

zdroj/foto: Chardonnay du Monde, Château des Ravatys, Vinařství Josef Valihrach

Ověřeno MonsterInsights