Salon vín České republiky 2018 otevírá už tuto sobotu

Salon vín České republiky 2018

Salon vín každoročně představuje průřez toho nejlepšího, co lze aktuálně najít v českých a moravských sklepech. Hodnocení pro Salon vín České republiky 2018 započalo už loni v květnu v Mělníce a skončilo 7. prosince ve Valticích. Testem prošlo celkem 2073 vín, na konci je tradičních 100 vín, která uspěla a obdržela zlatou medaili. V sobotu 27. ledna budou poprvé nabídnuta veřejnosti k přechutnání.

Degustační expozice Salonu vín bude otevřena až do poloviny prosince v historickém sklepení valtického zámku. V kolekci samozřejmě nebude chybět ani letošní absolutní Šampion – Ryzlink vlašský 2016 pozdní sběr z Nového Vinařství. Obliba expozice každoročně roste, což dokazuje jak stoupající návštěvnost, tak třeba i vítězství v soutěži TOP vinařský cíl 2017 (více v tomto článku).

V duchu zachování pestrosti expozice jsou vína vybírána poměrovým systémem tak, aby byly zastoupeny všechny styly i všechny regiony. Předem je tedy určeno, kolik bude v Salonu třeba vín růžových nebo suchých vín ze Slovácka. Naopak neznámou je odrůdová skladba a samozřejmě vítězové kategorií.

Salon vín České republiky – systém hodnocení

Pro letošní ročník tak bylo vybráno celkem 73 vín bílých, z nichž 58 bylo suchých a polosuchých, 10 polosladkých a 5 sladkých bílých vín. Dále 23 červených vín suchých, 2 růžová a 2 vína šumivá. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský se 17 zastoupeními, dále Chardonnay s 10, Veltlínské zelené a Rulandské šedé s 8 vzorky, pak Sauvignon se 7 a Frankovka, Pálava a Ryzlink vlašský s 5 víny.

Největší zastoupení má ročník 2015 (53 vín) a dále ročník 2016 (37 vín). Nejstarší víno v letošním Salonu je z roku 2008. Vinařské podoblasti jsou rozděleny takto: mikulovská (30 vín), velkopavlovická (26 vín), slovácká (22 vín), znojemská (17 vín), mělnická (3 vína). Litoměřická podoblast není letos zastoupena žádným vínem.

Salon vín České republiky 2018 – vítězové kategorií

Seznam vín se zlatou medailí Salonu vín České republiky 2018

Seznam vinařů se zlatou medailí Salonu vín České republiky 2018

Nezbývá, než navštívit Valtice a vína ochutnat. Organizátor nabízí několik programů, o tom ale až jindy.

Více na www.salonvin.cz.