Ryzlink vlašský vítězem Národní soutěže vín na Velkopavlovicku

Ryzlink vlašský vítězem Národní soutěže vín na Velkopavlovicku

Na Velkopavlovicku je již také dobojováno. Závěrečným hodnocením vzorků z Velkopavlovické vinařské podoblasti skončilo základní kolo Národní soutěže vín. Šampionem podoblasti se stal Ryzlink vlašský z vinařství Kamil Prokeš z Velkých Němčic.

Šampionem na Velkopavlovicku, tedy v srdci výroby červených vín v České republice, se pro letošní rok stal Ryzlink vlašský 2018 pozdní sběr z vinařství Kamil Prokeš z Velkých Němčic.

Kamil Prokeš
Kamil Prokeš

„Ušlechtilý minerální buket s působivými projevy citrusů, vlašských ořechů a kandovaného ovoce vytváří u tohoto vína podmanivou chuťovou kompozici kovově-slaného nádechu, bohaté kořenitosti a minerálnosti s příjemnou dochutí citrusového ovoce,“ přiblížil šampiona Kamil Prokeš, majitel vítězného vinařství.

 

Ziskem titulu Šampiona za Ryzlink vlašský ale úspěchy Vinařství Kamil Prokeš a této odrůdy na letošní Národní soutěži vín zdaleka nekončí. Kromě Šampiona a nejlepšího vína kategorie bílá suchá a polosuchá získalo vinařství také ocenění pro nejlepší víno v kategorii bílá polosladká vína opět za Ryzlink vlašský 2018 výběr z hroznů. Do třetice pak zase Ryzlink vlašský, tentokrát ročník 2017 výběr z cibéb, vyhrál jako nejlepší v kategorii sladká vína. Letošní úspěch pak vinařství završilo ziskem ocenění pro nejlepší kolekci soutěže.

Vítězové kategorií

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá polosladká

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Rosé Trkmanska 2019 VOC Modré hory – JAN STÁVEK

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

Kategorie G – sekty s.o.

Nejlepší kolekce

  • Kamil Prokeš s.r.o.
Ryzlink vlašský 2018 pozdní sběr z vinařství Kamil Prokeš
Ryzlink vlašský 2018 pozdní sběr z vinařství Kamil Prokeš

Národní soutěž vín na Velkopavlovicku

Do soutěže bylo přihlášeno celkem rekordních 806 vín, z nichž 26 vín získalo velké zlaté, 205 vín zlaté, 34 vín stříbrné a 1 víno bronzové medaile. Osmnáct komisí složených z vinařských odborníků hodnotilo vína z Velkopavlovické podoblasti ve valtickém Centru Excelence od 26. do 28. srpna. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 712 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Mikulovské a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín ČR, celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Stejně jako v ostatních regionech, kde už Národní soutěž vín proběhla, získal i výrobce nejlepšího vína Velkopavlovické vinařské podoblasti odměnu v podobě barikového sudu. Ten šampionovi Velkopavlovické podoblasti věnuje město Hustopeče. Národní soutěž vín je realizována za finanční podpory Vinařského fondu, za technické podpory Národního vinařského centra a pod garancí Svazu vinařů České republiky.

Výstava vín pro veřejnost

Možnost ochutnat vína přihlášená do Národní soutěže vín Velkopavlovické vinařské podoblasti má veřejnost 3. října v Hustopečích v hotelu Amande.

Velkopavlovická vinařská podoblast

Velkopavlovická vinařská podoblast je krajina s členitým reliéfem, která severně od Velkých Bílovic stoupá do kopců Hustopečské pahorkatiny a pak v úrodných rovinách pozvolna klesá až k Brnu. Patří k nejslunnějším a nejteplejším místům České republiky, a proto se proslavila mimořádnými červenými víny, zejména Svatovavřineckým a Frankovkou. V severní části se daří také bílým odrůdám – Veltlínskému zelenému, Rulandskému šedému, Tramínu červenému, Pálavě a Muškátu moravskému.

Reportáž: Degustace vín z Vinařství Kamil Prokeš v RockWine

foto: Bohemia sekt, Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights