Rakousko ročník 2016 – pozdní mráz, krupobití, teplé září
Těžko hledat jiný ročník, který by přinesl tak obrovské rozdíly v rámci rakouských vinařských oblastí, jako ten loňský. Zatímco ve Štýrsku a Burgenlandu byla sklizeň díky pozdním mrazům ke konci dubna o 50 až 80 % nižší, v Niederösterreichu hlásí místy až nadprůměrné výnosy. Pro Rakousko ročník 2016 přesto znamená hlavně škody způsobené mrazem a krupobitím.
Díky nedostatku suroviny, zejména u odrůdy Veltlínské zelené, vyletěly ceny hroznů nahoru, což přimělo Ministerstvo zemědělství k zvýšení maximálního hektarového výnosu o 20 procent. I přesto je kvalita vín vynikající; ta se vyznačují jemnou ovocnou aromatikou a svěží kyselinkou.
Rakousko ročník 2016: pozdní mráz, krupobití, teplé září
Loňský rok přinesl v Rakousku řadu překvapení. Mírnou zimu s druhým nejteplejším únorem za posledních 250 let vystřídal suchý březen a proměnlivý duben. Mittelburgenland hlásil začátkem dubna teploty dokonce okolo 27 °C, avšak na konci měsíce přišly tři noci zničujících mrazů. Především v Štýrsku a Burgenlandu to mělo na vinice i vinaře katastrofální dopad.
Pozdní jaro a léto se vyznačovalo dusným počasím, velkým množstvím srážek a příležitostnými vlnami veder; na rozdíl od roku 2015 ale teplota nepřesáhla 35 °C. Pro konvenční i organicky hospodařící vinaře toto přineslo podobné potupy v péči o vinice.
Nezvykle teplé, slunečné a suché září přineslo poněkud smířlivý závěr sezóny. Hrozny dosáhly velmi dobré zralosti, chladnější noci poskytly optimální vývoj aromat. Další průběh podzimu s jen občasnými srážkami dovolil vinařům sklidit úrodu v poklidu a soustředit se i na optimalizaci kvality vína ve sklepě bez použití speciálních enologických triků.
Ročník 2016 v Rakousku vykazuje odrůdově typické ovocné aromatické profily a dobré tělo podporované pevnou kyselostí. Mírný obsah alkoholu slibuje příjemnou pitelnost.
Niederösterreich
Odhady produkce vína činí uspokojivých 1,6 milionu hektolitrů, tedy asi o 20 % více než předloni. A to i díky 13–23% poklesu díky mrazům v regionech Wachau, Carnuntum a Thermenregion. Letní deště způsobily i přes protiopatření větší výskyt Peronospory. Sklizeň začala o dva týdny později než v roce 2015. Poptávka okolních oblastí po hroznech vedla k zvýšení výkupních cen. Až na jarní mrazy bude ročník 2016 v Dolním Rakousku pozitivní.
Burgenland
Poškození mrazem především v okolí Neziderského jezera a krupobití na konci června v Mittelburgenlandu vedlo k výpadkům sklizně ve výši 50 % běžného objemu. V kontrastu s Niederösterreichem začala sklizeň o něco dříve než v předchozím roce, ukončení proběhlo stejně. Hrozny byly uspokojivé kvality a zralosti, včetně dobré kyseliny. Vína jsou ovocná a odrůdově typická, s dobrým tělem, i když nedosahují opulentnosti. To platí i pro prémiové odrůdy Zweigelt a Frankovka i pro bílé odrůdy
Steiermark
Tři mrazivé noci v dubnu a krupobití v polovině srpna způsobily obrovské ztráty na sklizni; výnos dosáhl sotva 20 % průměrného ročního objemu. Kromě toho letní lijáky představily další výzvu pro ochranu keřů zejména u organicky hospodařících vinohradníků. Načasování sklizně se v podstatě neliší od předchozího roku. Vína jsou živá a příjemná, ovocná, s krásným tělem a nižším alkoholem. Vše doplňuje pevná kyselina, bez ohledu na odrůdu: Welschriesling, Muskateller či Sauvignon Blanc.
Wien
Vinařská oblast Vídeň zůstala z velké části ušetřena od loňských meteorologických katastrof. Vinaři byli schopni vyrovnat se se všemi povětrnostními podmínkami. Výnosy byly těsně pod průměrem. Nádherné počasí v září dalo hroznům dobrou zralost. Vinobraní proběhlo v poklidu. Už mladá vína ukázala výraznou ovocnost a dobrou pitelnost, a tak je březnové uvedení nových vín Wiener Gemischter Satz DAC dychtivě očekáváno.
zdroj/foto: © AWMB / Himml