Národní soutěž vín vinařské oblasti Čechy vyhrálo Rulandské bílé

Národní soutěž vín vinařské oblasti Čechy vyhrálo Rulandské bílé

Titul šampiona Národní soutěže vín vinařské oblasti Čechy vyhrálo Rulandské bílé 2018. Hrozny pocházejí z vinice v Chloumku u Mělníka a výrobcem je Česká zemědělská univerzita v Praze.

Česká zemědělská univerzita v Praze obhájila loňské prvenství, kdy byl nejlépe hodnocen její Tramín červený 2018 pozdní sběr. Kromě Šampiona, který zároveň získal vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín, ovládla s vínem Ryzlinkem rýnský 2017 také kategorii sektů.

Štěpán Weitosch
Štěpán Weitosch

„Je to vůbec nejvyšší ocenění, jaké může víno v rámci vinařství v oblasti Čech získat. Letošní úspěch nás těší dvojnásob, protože jde o potvrzení loňského vítězství v Národní soutěži vín,“ říká Ing. Štěpán Weitosch, který se již 18 let stará o vinařství patřící České zemědělské univerzitě.

 

Šampion a vítězové kategorií Národní soutěže vín 2020 – vinařská oblast Čechy

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá vína polosladká

Kategorie C – sladká vína

Kategorie D – růžová vína a klarety

  • Zweigeltrebe rosé Classic 2019 – Bettina Lobkowicz, s.r.o., Lobkowicz vinařství Mělník

Kategorie E – červená vína suchá

  • Pinot Noir staré keře 2018 české zemské víno – Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o.

Kategorie G – sekty stanovené oblasti

  • Ryzlink rýnský 2017 jakostní šumivé víno – Česká zemědělská univerzita v Praze (Mělník)

Nejlepší kolekce

  • Luděk Vondrák, Vinařství Vondrák (Mělník)

Zajímavostí letošního ročníku je také dominance mělnických vín, která získala pět ze šesti vítězství v kategorii plus ocenění za nejlepší kolekci soutěže. Šestý titul v prestižní kategorii suchých červených vín ale míří do Kutné Hory. Šampion získal navíc barikový sud od města Roudnice nad Labem.

Šampion Národní soutěže vín 2020 – vinařská oblast Čechy
Šampion Národní soutěže vín 2020 – vinařská oblast Čechy

Čechy vyhrálo Rulandské bílé, uděleno bylo 46 medailí

V prostorách sklepního hospodářství Česká zemědělská univerzity v Mělníku hodnotilo 130 vín z České vinařské oblasti 3. srpna čtyři komise. Hodnocená vína obdržela 10 velkých zlatých, 32 zlatých a 4 stříbrné medaile. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín bylo nominováno 117 vín. Ta budou spolu s ostatními postupujícími víny z vinařské oblasti Morava soutěžit o postup do finále a titul absolutního Šampiona. A samozřejmě o umístění v Salonu vín České republiky – celoroční degustační expozici vín ve Valticích.

Soutěž ve vinařské oblasti Čechy pořádá Cech českých vinařů. Národní soutěž vín jako celek je největší soutěží vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Výstava vín pro veřejnost – Litoměřický hrozen 2020

Devátý ročník prezentační a prodejní výstavy Litoměřický hrozen 2020 bude letos doplněn také o možnost degustovat nejúspěšnější vína oceněná v Národní soutěži vín vinařské oblasti Čechy. Degustační přehlídka zúčastněných českých vín proběhne v sobotu 15. srpna od 13 do 22 hodin na parkovišti U Hvězdárny v Litoměřicích. Nevšední degustace vín pod širým nebem s hudbou provede návštěvníky vinařskými zajímavostmi celých Čech.

Vinařská oblast Čechy nabízí díky svému rozptýlení na velkém území na svých cca 647 hektarech vinic mimořádně rozmanité spektrum půdních a klimatických podmínek, a tedy i množství velmi zajímavých a nezaměnitelných vín. Vinice jsou po Čechách roztroušeny od malebných vinic na mnoha místech Prahy, přes Beroun, Kutnou Horu, Litoměřice a podél Labe od Kuksu, Mělníka až po Ústí nad Labem. Nejvíce se zde daří odrůdám Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a bílé a z červených vyniká Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Rulandské modré.

zdroj: Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights