Na Znojemsku bodovaly Vinné sklepy Lechovice

Na Znojemsku bodovaly Vinné sklepy Lechovice

Hodnocením vín znojemské vinařské podoblasti ve Znojmě skončila úvodní nominační kola Národní soutěže vín 2018. Největšího úspěchu dosáhly Vinné sklepy Lechovice. Jejich Veltlínské zelené 2017 VOC Znojmo se stalo Šampionem a zároveň si odnášejí cenu za nejlepší kolekci vín.

Do jednotlivých kategorií bylo přihlášeno rekordních 358 bílých, červených a růžových vín. Ale jen jediné se mohlo stát Šampionem. Porotu nejvíce zaujalo víno nejtypičtější pro daný region – víno VOC Znojmo, konkrétně Veltlínské zelené 2017 VOC Znojmo z Vinných sklepů Lechovice, spol. s r.o. Víno má ovocně květinovou vůni s mohutnou strukturou, plnou chutí, minerálním podtónem a v závěru je lehce pikantní.

Vinné sklepy Lechovice s typickým zástupcem znojemských veltlínů

„Jsem opravdu rád, že se Šampionem znojemské podoblasti stalo právě Veltlínské zelené, které je mnohými, dle mého názoru, neprávem opomíjeno. Odrůda pochází sice od našich jižních sousedů, ale geograficky je místo jejího vzniku vzdáleno od Znojma jen pár kilometrů. Kde v České republice by tedy měly růst typičtější veltlíny než na Znojemsku? Jedná se opravdu o typického zástupce znojemských veltlínů, o čemž také svědčí jeho zařazení ve VOC Znojmo,“ sdělil Ing. Jan Hrachovský, výrobní ředitel Vinné sklepy Lechovice.

V soutěži bylo uděleno 11 velkých zlatých, 56 zlatých a 45 stříbrných medailí. Celkem 300 vín dále postoupilo do celostátních kol soutěže, kde se utkají o prestižní místo v Salonu vín České republiky a titul absolutního Šampiona. Z odrůd byl nejhojnější na Znojemsku typický Ryzlink rýnský s 46 vzorky, dále pak Veltlínské zelené se 40 vzorky.

Vítězové Národní soutěže vín Znojemské vinařské podoblasti

Šampion a vítěz kategorie bílá vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie bílá vína polosladká

Vítěz kategorie sladká vína (bílá, růžová i červená)

Vítěz kategorie růžová vína

Vítěz kategorie červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie sekty

  • Louis Girardot brut 2013 – BOHEMIA SEKT, s.r.o.

Nejlepší kolekce

  • Vinné sklepy Lechovice, spol. s r.o.

Výstava vín pro veřejnost

Výstava vín proběhne v klášteře Dominikánů v ulici Dolní Česká ve Znojmě a nabídne všechna vína z nominační soutěže. Expozice se koná v sobotu 8. září od 10 do 20 hodin a vstup bude zdarma. Degustace bude probíhat formou placených bločků.

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s odrůdami Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Sauvignon. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.

Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu. Více o vínech na www.narodnisoutezvin.cz.

foto: VOC Znojmo

Ověřeno MonsterInsights