Historická vinice Šobes nad meandrem Dyje na seznam UNESCO?

Historická vinice Šobes

Historická vinice Šobes leží ukryta v srdci Národního parku Podyjí nad nádherným meandrem řeky Dyje. Je zařazena do apelačního systému VOC Znojmo, vlastníkem je vinařství Znovín Znojmo. To nyní ve spolupráci s městem Znojmem zkoumá možnosti zápisu jedinečné vinice na seznam památek UNESCO.

Šobes je jedna z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v České republice. Nachází se v lokalitě Devět mlýnů uprostřed Národního parku Podyjí, v katastru vinařské obce Podmolí ve znojemské vinařské podoblasti. Přístupná je buď starou Římskou cestou z Podmolí ze severu, nebo snadněji z jihu z Hnanic.

Historická vinice Šobes

Nová studie ukazuje, že Šobes patří mezi šestici světově proslulých vinic na seznamu UNESCO: Tokaj, Burgundsko, Champagne, Piedmont, Wachau nebo vinice ve švýcarském Lavaux. Svědčí o tom výzkum vědců z Mendlovy univerzity v Brně, který pro výše uvedený záměr nechalo zpracovat město Znojmo. Studie nyní poslouží jako podkladový materiál pro zhodnocení potenciálu Šobesu pro zápis do takzvaného indikativního, jinak oznamovacího seznamu Ministerstva kultury a následně na seznam UNESCO. Vinaři si velmi váží dosavadní spolupráce s městem Znojmem. Díky této spolupráci rostou v republikovém i světovém povědomí nejen vinaři, ale naše krásné město Znojmo.

Pavel Vajčner
Pavel Vajčner

„Chráněné označení původu vinice Šobes, jako jediné vinice v České republice, tak i šance, že by mohl Šobes být kulturním dědictvím UNESCO, dává jak regionu Znojmo, tak i celému moravskému a českému vinařství možnost zviditelnit se v Evropě. To by mohlo napomoci většímu povědomí i exportu moravských a českých vín a také by dalo do světa signál, že apelační systém VOC v České republice funguje,“ komentuje ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.

 

Šobes
Historická vinice Šobes nad meandrem Dyje

 

VOC Znojmo

VOC Znojmo je prvním apelačním systémem v České republice. S iniciativou VOC Znojmo se Česká republika zařadila do okruhu zemí velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOP/AOC), Itálie (DOP/DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DOP/DO). Vína z těchto zemí jako je např. Chianti, Rioja nebo Chablis představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.

František Koudela
František Koudela

„Označení VOC Znojmo už je díky svým výjimečným vínům uznané jako produkt s „Chráněným označením původu“, což výrazně posílilo naše postavení na trhu s víny, neboť nabízíme zákazníkům víno s jasným a čitelným rukopisem. Označení CHOP to jen potvrzuje a teď je ve hře i UNESCO,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.

Apelační systém se týká pouze vín vyrobených ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska. A sice odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée. Navíc veškerá réva, z níž se víno VOC Znojmo připravuje, musí pocházet výhradně z pečlivě vybraných a vinaři spolku uznaných viničních tratí. Je evidentní v případě Šobesu, že vinaři pečlivě vybírají. Více o VOC Znojmo v tomto článku.

„A protože výsledky vinařů VOC Znojmo ukazují, že apelační neboli románský systém nese úspěchy a že je to správná cesta, vracet se ke kořenům, tak VOC Znojmo rozvíjíme dál a stále více se zaměřujeme na vinice. Od roku 2013 se náš apelační systém jako jediný rozrostl o exkluzivní Královskou řadu VOC Znojmo. V první řadě se to týkalo odrůdy Ryzlinku rýnského a nově od roku 2020 i Sauvignonu a Veltlínského zeleného. Vína Královské řady mají velký potenciál ke zrání na lahvi. Tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti; zrají v sudu nebo betonové nádrži po dobu minimálně 12 měsíců,“ doplňuje František Koudela.

zdroj: VOC Znojmo, Wikipedie
foto: VOC Znojmo, Vinařská unie ČR