Historická vinice Šobes leží ukryta v srdci Národního parku Podyjí nad nádherným meandrem řeky Dyje. Je zařazena do apelačního systému VOC Znojmo, vlastníkem je vinařství Znovín Znojmo. To nyní ve spolupráci s městem Znojmem zkoumá možnosti zápisu jedinečné vinice na seznam památek UNESCO.
Šobes je jedna z nejstarších a nejznámějších viničních tratí v České republice. Nachází se v lokalitě Devět mlýnů uprostřed Národního parku Podyjí, v katastru vinařské obce Podmolí ve znojemské vinařské podoblasti. Přístupná je buď starou Římskou cestou z Podmolí ze severu, nebo snadněji z jihu z Hnanic.
Historická vinice Šobes
Nová studie ukazuje, že Šobes patří mezi šestici světově proslulých vinic na seznamu UNESCO: Tokaj, Burgundsko, Champagne, Piedmont, Wachau nebo vinice ve švýcarském Lavaux. Svědčí o tom výzkum vědců z Mendlovy univerzity v Brně, který pro výše uvedený záměr nechalo zpracovat město Znojmo. Studie nyní poslouží jako podkladový materiál pro zhodnocení potenciálu Šobesu pro zápis do takzvaného indikativního, jinak oznamovacího seznamu Ministerstva kultury a následně na seznam UNESCO. Vinaři si velmi váží dosavadní spolupráce s městem Znojmem. Díky této spolupráci rostou v republikovém i světovém povědomí nejen vinaři, ale naše krásné město Znojmo.
Pavel Vajčner
„Chráněné označení původu vinice Šobes, jako jediné vinice v České republice, tak i šance, že by mohl Šobes být kulturním dědictvím UNESCO, dává jak regionu Znojmo, tak i celému moravskému a českému vinařství možnost zviditelnit se v Evropě. To by mohlo napomoci většímu povědomí i exportu moravských a českých vín a také by dalo do světa signál, že apelační systém VOC v České republice funguje,“ komentuje ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner.
Historická vinice Šobes nad meandrem Dyje
VOC Znojmo
VOC Znojmo je prvním apelačním systémem v České republice. S iniciativou VOC Znojmo se Česká republika zařadila do okruhu zemí velkých vinařských producentů, kteří s podobnými systémy úspěšně pracují – Francie (AOP/AOC), Itálie (DOP/DOC), Rakouska (DAC) či Španělska (DOP/DO). Vína z těchto zemí jako je např. Chianti, Rioja nebo Chablis představují na současném trhu jasně identifikovatelné značky.
František Koudela
„Označení VOC Znojmo už je díky svým výjimečným vínům uznané jako produkt s „Chráněným označením původu“, což výrazně posílilo naše postavení na trhu s víny, neboť nabízíme zákazníkům víno s jasným a čitelným rukopisem. Označení CHOP to jen potvrzuje a teď je ve hře i UNESCO,“ říká předseda VOC Znojmo František Koudela.
Apelační systém se týká pouze vín vyrobených ze tří nejtypičtějších odrůd Znojemska. A sice odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée. Navíc veškerá réva, z níž se víno VOC Znojmo připravuje, musí pocházet výhradně z pečlivě vybraných a vinaři spolku uznaných viničních tratí. Je evidentní v případě Šobesu, že vinaři pečlivě vybírají. Více o VOC Znojmo v tomto článku.
„A protože výsledky vinařů VOC Znojmo ukazují, že apelační neboli románský systém nese úspěchy a že je to správná cesta, vracet se ke kořenům, tak VOC Znojmo rozvíjíme dál a stále více se zaměřujeme na vinice. Od roku 2013 se náš apelační systém jako jediný rozrostl o exkluzivní Královskou řadu VOC Znojmo. V první řadě se to týkalo odrůdy Ryzlinku rýnského a nově od roku 2020 i Sauvignonu a Veltlínského zeleného. Vína Královské řady mají velký potenciál ke zrání na lahvi. Tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti; zrají v sudu nebo betonové nádrži po dobu minimálně 12 měsíců,“ doplňuje František Koudela.
zdroj: VOC Znojmo, Wikipedie foto: VOC Znojmo, Vinařská unie ČR