Great American International Wine Competition 2018

Great American International Wine Competition 2018

Vína z celého světa, hlavně z USA a Kanady, byla hodnocena na 2. ročníku soutěže Great American International Wine Competition 2018. Test se konal v Rochesteru ve státě New York. Více než 1 400 vín bylo posuzováno skupinou 25 odborníků z 8 zemí. Vína předložená do soutěže se pohybovala v ceně až 449 dolarů (asi 9 a půl tisíce korun). A naše vína obdržela celkem 57 medailí!

Great American International Wine Competition (GAIWC) je novou soutěží. Vznikla oddělením z Finger Lakes International Wine Competition, která je největší charitativní akcí v branži. Jelikož ale již začala přesahovat samu sebe, organizátoři se rozhodli vybudovat paralelní, vysoce profesionální a odbornou soutěž. Cíl je zřejmý: dosáhnout během několika let nejvyššího kreditu mezi soutěžemi v USA a zařadit se do světové špičky. Obě soutěže však budou mít nadále odlišné způsoby hodnocení, a tak bude zajímavé porovnávat jejich výsledky.

Letošní ročník GAIWC přinesl 347 bronzových, 274 stříbrných, 97 zlatých a 17 velkých zlatých medailí. Vyhlášeno bylo i 7 Best In Show, vítězové kategorií. Z toho naše vína obdržela 5 velkých zlatých, 13 zlatých, 19 stříbrných a 20 bronzových medailí. Takřka třetina velkých zlatých tak putuje k nám!

Šampioni Great American International Wine Competition 2018

Best In Show – šumivá vína

  • Grganja brut 2014 – Domačija Bizjak (Goriška Brda, Slovinsko)

Best In Show – Sauvignon Blanc

  • Sauvignon Blanc 2016 – Prophecy (California, USA)

Best In Show – Riesling

  • Riesling – Fox Run semi-dry Riesling 2016 – Fox Run Vineyards (New York, USA)

Best In Show – Cabernet Sauvignon

Best In Show – Rosé

  • Dry Rose of Cabernet Franc 2017 – Wagner Vineyards (New York, USA)

Best In Show – ledová vína

  • Vidal Blanc – Merritt Estate Winery (New York, USA)

Best In Show – ovocná vína

  • Pereg Víno z čiernych ríbezlí značkové 2017 – Pereg s.r.o. (Slovensko)

Double gold pro vína z České republiky

Velkou zlatou medaili obdrželo 5 moravských vín. Ryzlink rýnský 2015 slámové víno a Frankovka 2015 slámové víno z Vinných sklepů Lechovice, Veltlínské zelené 2017 pozdní sběr a Pálava 2017 výběr z hroznů z Vinných sklepů Zapletal a Lahofer Rosé 2017 z Vinařství Lahofer.

Oceněná vína z České republiky na Great American International Wine Competition 2018

„Je to výborný zážitek, moci ochutnávat a hodnotit vedle ‘normálních‘ vín z odrůd Vitis vinifera i americké odrůdy a jejich hybridy z Vitis labrusca, silvestris a rundifolia a ovocná vína ze všeho představitelného ovoce,“ vzpomíná na soutěž členka komise Ivana Kováříková.

Soutěž, organizovaná dobročinnou nadací Raise a Glass, má silný charitativní náboj – vedle podpory dětského Sunshine Campu směřuje každoročně přes čtvrt milionu dolarů k nadaci InterVol, která distribuuje zdravotnická zařízení a potřeby po světě všude tam, kde je jich aktuálně nejvíce potřeba, tedy na místa přírodních katastrof, humanitární nouze, válečných konfliktů apod.

Administrativní zajištění účasti a dopravu vzorků z České republiky zajišťovalo již tradičně vydavatelství GastroPress s.r.o., vydavatel časopisu SOMMELIER.

zdroj/foto: raiseaglassfoundation.com, wineofczechrepublic.cz

Ověřeno MonsterInsights