Dvacátým členem VOC Znojmo je Vinařství Simenon

Dvacátým členem VOC Znojmo je Vinařství Simenon

Vinařství Simenon z Chvalovic se stalo novým členem nejúspěšnějšího sdružení VOC vín u nás – VOC Znojmo. K původním 12 vinařům, zakladatelům z roku 2009, přibyl aktuálně už dvacátý člen.

„Už delší dobu se mi spolek VOC Znojmo líbil a až nyní jsem se rozhodl podat žádost o členství. VOC pro mě znamená značku kvality, kterou bezpochyby má, a dokazuje to už několik roků. Také se mi líbí, že tento apelační systém poukazuje na místo původu hroznů a samotného vína.“

Lukáš Kovalský, sklepmistr Vinařství Simenon

Vinaři Znojemské vinařské podoblasti založili spolek VOC Znojmo s myšlenkou označovat vína románským způsobem, tedy dle místa původu, jako první v republice, a to už v roce 2009.

„Z toho, že se spolek na konci loňského roku rozrostl o již dvacátého člena, mám velkou radost. Na počátku bylo vinařů 12, což samo o sobě už tehdy bylo vysoké číslo. Rostoucí počet vinařství ve spolku je důkazem, že se spolek vydal správnou cestou. Vinaři i milovníci vína mají evidentně zájem o regionálnost, o vína typická pro daný region; tedy u nás o odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Nesmím opomenout ani sílu v kolektivu vinařů, kteří neřeší spory, ale jejich společným cílem je rozvoj vinařství a vinařské turistiky na Znojemsku.“

František Koudela, předseda VOC Znojmo

Vinařství Simenon

Vinařství Simenon bylo založeno v roce 2012. Název vinařství nese jméno tehdejšího rychtáře Chvalovic, který v roce 1717 stvrdil svým podpisem v Louckém klášteře šenkování vína v místní šenkovně ve Chvalovicích. Vinařství hospodaří na 3,5 ha vinic v tratích Dívčí hora a U sv. Urbana s odrůdovou skladbou Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský a Sauvignon. Při výrobě vína je kladen důraz na kvalitní surovinu a důkladné ošetření a zpracování hroznů.

„V našem vinařství Simenon pracujeme nejen s moderní technologií, ale i s tradicí spojenou s dřevěnými sudy, ve kterých prokváší určitá část vín a následné zrání na jemných kalech dává vínům svůj osobitý charakter. Ve vinařství je možnost řízených degustací s pestrou gastronomií a ubytováním přímo nad sklepem,“ dodává Lukáš Kovalský.

Pokud vína z Vinařství Simenon projdou dubnovým hodnocením, mohou první „simenonská véócéčka“ ochutnat návštěvníci Festivalu vína VOC Znojmo, který se koná 8. května 2019.

Ochutnali jsme

Náš zatím poslední test vín vinařství Simenon proběhl v rámci Festivalu otevřených sklepů na jaře 2018. Festival zavítal do obcí Nový Šaldorf-Sedlešovice, Šatov, Hnanice, Chvalovice a Znojmo. Vinařství představilo tato vína:

Vedle dvou povedených polosladkých vín to byly právě dvě typické odrůdy Znojemska – Veltlínské zelenéRyzlink rýnský – které v suchém provedení prokázaly svůj potenciál a předznamenaly příslušnost vinařství ke spolku VOC Znojmo.

foto: VOC Znojmo