Degustace starých vín z Moravy, Dolního Rakouska a Lombardie

Degustace starých vín z Moravy, Dolního Rakouska a Lombardie

Řízená degustace starých vín z Moravy, rakouského Kamptalu a Kremstalu a italské Lombardie proběhla 11. června. Velmi pěknou průřezovou ochutnávku nabídl brněnský TA-archiv.

Sommelier Luděk Machala si kromě ochutnávky vín ročníků 2011 až 2015 připravil přednášku o archivaci, vývoji a stárnutí vín v lahvích, takže o přehršel nových informací nebyla nouze. Přítomní se dozvěděli, proč se kupříkladu víno v láhvi uložené v ideálních podmínkách sklepa může již za rok výrazně zlepšit. Prezentace byla zaměřena na faktory ovlivňující průběh zrání vína, jako je například původ hroznů, výběr odrůdy révy, práce vinohradníka, vinifikace či podmínky samotné archivace. Všechny degustované vzorky doputovaly přímo ze sklepů jednotlivých vinařství a pak zrály v sklepě TA-archivu.

[jaw_panel_box panel_title=“O TA-archivu“ message_style=“info“ ]TA-archiv byl založen v roce 2015 rekonstrukcí přes sto let starých vinných sklepů v soukromém domě Ivany a Otto Tarabových v ulici Hlinky v Brně. Cihlový klenutý vinný sklep se nachází v hloubce přibližně 12 metrů pod Žlutým kopcem. Jeho celoroční stálá teplota kolísá mezi 10 až 11 stupni Celsia. Sklep je rozdělen na archivní, studenou část (350 m2) a temperované klubové prostory (120 m2). Sklep může poskytnou zázemí akcím až pro 80 lidí, nabízí možnost dlouhodobého uložení vína v ideálních podmínkách a vytváření soukromých archivů.[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Degustace starých vín z Moravy, Dolního Rakouska a Lombardie
Degustace starých vín z Moravy, Kamptalu, Kremstalu a Lombardie

 

Degustace starých vín z Moravy, Dolního Rakouska a Lombardie

Il Millesimato brut 2011 Oltrepò Pavese Metodo Classico DOCG

Tenute Tonalini 1865 – 88/100 – 380 Kč

Jemně perlící víno nazlátlé barvy s odlesky velmi světlé mědi. Ve vůni švestky, rybíz a smetana. Velmi svěží víno ovocného charakteru a stylu, s potenciálem dalšího vývoje v lahvi. V dlouhé dochuti stopy jadřince a máku nenápadně prozrazující nazrálost vína. Ve dvou loňských letních degustacích bylo víno hodnoceno 86 respektive 88 body. Info o vinařství v tomto článku, stránka o víně přímo u výrobce pak zde.

Rulandské bílé Vinum Palaviense 2015 pozdní sběr

Vinselekt Michlovský – 91/100 – 280 Kč

Víno jiskrné světle žluté barvy. Ve vůni výrazně pomeranče, mandarinka a mineralita, delikátní koření a vanilka. Víno má nasládlý projev, zapřísáhlé milovníky totálně suchých vín nejspíše neosloví. Vnitřní energie vína však harmonicky snoubí zbytkový cukr s lehce patrným vyšším alkoholem a ovocností pomeranče, kořenitostí zázvoru, příjemnou grepovou hořčinkou a velmi atraktivní slaností. Ne nadarmo víno získalo velkou cenu poroty mezi Rulandskými bílými na Concours des Grands Vins Blancs du Monde 2018 (článek o soutěži zde). Loni v červnu jsme přisoudili 87 bodů, ovšem od té doby udělalo víno zase skok kupředu a je pravděpodobně na vrcholu. Stránka o víně u vinaře zde.

Sémillon & Sauvignon 2015 pozdní sběr

Sonberk – 87/100 – 340 Kč

Jiskrné cuvée světle slámové barvy dvou klasických bílých „Bordeaux“ odrůd. Víno jižního stylu a střihu, ne nepodobné bílům vínům jihu Francie či Španělska. Vůně přezrálých jahod a pryže, lehce vystupující alkohol a broskvová ovocnost. Plné silné víno s kulatou kyselostí, s tóny zelených jablek. Středně dlouhé zralé víno na vrcholu svého života. Víno jsme pozitivně hodnotili například loni na této akci. Stránka o víně přímo u vinaře je zde.

Chardonnay & Pinot gris barrique 2015 pozdní sběr

Sonberk – 90/100 – 440 Kč

Jedno z nejlepších bílých vín burgundského stylu na Moravě. Zlatá jiskrná barva, omamně nasládlá kouřová vůně opraženého toustu a slaného karamelu. Čichové vjemy se transformují také do chuti s typickým burgundským toustovým minerálním projevem. Středně dlouhé víno patrně již na vrcholu, s příjemnou kyselinkou. Na víno jsme narazili před časem třeba na cestách za vínem, více v této reportáži. Stránka výrobce se stejným vínem, ale novějšího ročníku je zde. Proslýchá se, že právě mladší víno ročníku 2016 hodnotil jeden nejmenovaný a velmi renomovaný hodnotitel vín na soutěži Co chutná mladým rovnými 100 body! :o)

Zweigelt Reserve 2015

Weingut Tanzer – 87/100 – 280 Kč

Nafialovělá barva světlého mahagonu. Typická vůně malin, syrového hovězího steaku, vanilky a třešní, v dochuti i tóny červeného pomeranče. Plná kulatá chuť třešní a švestek, s tříslovinou a makovou dochutí. Středně dlouhé víno vhodné i k archivaci. Článek o vinařství z Kremstalu a loňské degustaci vín zde, info o víně novějšího ročníku přímo na stránce vinaře zde.

Zweigelt Privat 2015

Familienweingut Schweiger – 88/100 – 240 Kč

Barva světlejšího granátu, ovocná vůně třešní a švestek, lehce i stopy kvasu či zelí. V chuti silné, povidlové, s tóny hořké čokolády. Pevné víno spíše se blížící svému vrcholu, možno krátkodobě i archivovat. Článek o vinařství a loňské degustaci vín zde, info o vínech z Kamptalu na stránce vinaře zde.

Rulandské modré Ch. Dowina barrique 2013 pozdní sběr

Vinselekt Michlovský – 85/100 – 240 Kč

Typická světlejší barva s cihlovými tóny. Ve vůni svěží ovocné nuance, ostružiny, jeřabiny, nezralé moruše. Patrné bylo také aroma sladkokyselého nálevu od okurek, se stopami kopru. Suchá ovocná chuť s pevnou kyselinkou, s tóny rybízu a ostružin, v dochuti i stopy kávy. Středně dlouhé víno již na vrcholu. Stránka o víně přímo u vinaře zde.

Cabernet Sauvignon barrique 2014

Weingut Tanzer – 90/100 – 480 Kč

Víno středně tmavé rubínové barvy, ve vůni káva a švestky a příznačné tóny cassis. Chuť plná a ovocná, s pevnou kyselinou, s projevy černého rybízu, ostružin, marcipánu a kompotovaných švestek. Stránka s informacemi o mladším ročníku vína přímo u vinaře zde.

Hodnocení: stobodová stupnice; nad 75 bodů jsou vína pitelná, nad 80 dobře pitelná, nad 85 velmi dobrá, nad 90 excelentní
Cena: včetně DPH; platná na místě v den degustace

[jaw_panel_box panel_title=“Kouzlo archivovaných vín ročníků 2011-2015″ message_style=“success“ ]kdy: 11. 6. 2020
kde: TA-archiv, Brno
cena: 400 Kč
degustace: 8 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Ověřeno MonsterInsights