Degustace novinek vinařství Sonberk

Degustace novinek vinařství Sonberk

Na konci srpna proběhla v Moravské bance vín degustace novinek vinařství Sonberk. Vzhledem k tomu, že se jedná o vinařství, jehož vzorky si nenechávám ujít, a ještě k tomu se akce konala v degustačním sklepě MBV, jsem se rozhodl akci navštívit. Fakt, že se jedná o opravdu velmi známé vinařství, způsobil, že i přes termín na konci prázdnin se zde sešlo okolo sedmdesáti až osmdesáti účastníků. A to neobvykle dokonce již přímo na šestou hodinu, takže bylo možné začít degustaci s minimálním zpožděním a bez obvyklé akademické čtvrthodiny.

Degustace probíhala pod vedením pana Stanislava Šidy z Moravské banky vín. Za vinařství Sonberk se akce zúčastnil jeho someliér, pan David Pavlíček. Přichystali si pro nás opravdu unikátní kolekci vzorků z obou řad vinařství: Velký Sonberk i Stříbrný Sonberk. Některé vzorky byly úplnými novinkami, které ještě nejsou v prodeji; dostanou se na trh až okolo 21. září a my tak měli příležitost je přechutnat jako jedni z prvních zákazníků. K vínům byla podávána voda, chleba, dva druhy tvrdých sýrů i olivy pro neutralizování chuti, což jsem velmi pozitivně hodnotil.

Degustace novinek vinařství Sonberk

Samotná degustace probíhala celkem svižným tempem, takže za zhruba hodinu jsme zvládli zdegustovat všech deset vzorků i vyslechnout výklad. Co mi ovšem poněkud vadilo, bylo to, že akce byla bohužel permanentně narušována některými neukázněnými návštěvníky, kteří měli i přes opakované napomínání tendenci se neustále hlasitě bavit a rušit jak výklad pana someliéra, tak i pana Šidy.

Chvílemi mi to přišlo až značně neuctivé k oběma pánům a sobecké vůči ostatním návštěvníkům. Chápu že někteří návštěvníci se viděli poprvé po prázdninách a měli plno zážitků, které si potřebovali sdělit. Další zase byli plni dojmů z ochutnávaných vín. Ale i přesto bych čekal, že stačí požádat o ztišení jednou nebo dvakrát ze začátku degustace. Případně připomenout to párkrát ke konci degustace, kdy už se s vyšší hladinou alkoholu potřeba sdělování dojmů zvyšuje. Rozhodně bych ale nečekal, že to bylo nutné opakovat od samotného začátku až dokonce a to i několikrát v průběhu každého výkladu nejen panem Šidou, ale později dokonce i someliérem…

Ke konci ochutnávky dokonce hrozilo, že se vína odnesou a poslední vzorek už ani nebude podán k degustaci, pokud se opravdu někteří jedinci nezklidní. Nakonec se tak naštěstí ovšem přeci jen stalo a víno jsme dostali 🙂 Byla by to jinak opravdu veliká škoda, jelikož se jednalo o krásně suchou, kořenitou a velmi pěkně vyváženou Pálavu 2017 VOC  Mikulov z řady Velký Sonberk. V chuti byly cítit grepy a pomeranče, tuto Pálavu považuji za nejlepší vzorek celé degustace. Zajímavých vín se zde ovšem našlo určitě více.

Z nových vín mě zaujal krásně aromatický suchý Sauvignon 2018 se svěží kyselinou, vůní černého bezu a chutí citrusových plodů. Velmi zajímavá byla ale rovněž i suchá a kořenitá Pálava 2018 – obě vína z edice Stříbrný Sonberk.

Degustace novinek vinařství Sonberk
Degustace novinek vinařství Sonberk –  Stanislav Šida (vlevo) z Moravské banky vín a David Pavlíček z vinařství Sonberk

V Sonberku poprvé udělali polosuchý Tramín

Na akci se objevila i úplná novinka, kterou byl Tramín v řadě Stříbrný Sonberk; ten udělali vůbec poprvé v polosuché variantě. Měli jsme možnost toto víno porovnat s vyzrálejším suchým kořenitým Tramínem z roku 2017 z řady Velký Sonberk. Obě vína byla úplně jinak stavěná. U mladého mi trochu vadil vyšší cukr. Ale i přesto u mě zvítězil nepatrným rozdílem oproti svému staršímu kolegovi, kde mi pro změnu vadila již na můj vkus vyšší kyselina. Je ovšem možné, že postupem času se ještě zjemní a bude tomu pak přesně naopak. Mimo to hlasováním účastníků vyhrálo s určitou převahou víno sušší, takže každé si určitě najde své zákazníky.

Další zajímavostí byl rovněž polosuchý Riesling Noble rot 2017 z řady Velký Sonberk, kde 40 % hroznů bylo sbíráno v botrytickém výběru z hroznů. V chuti byly cítit meruňky a dokonce až medové tóny. Jak bylo panem someliérem zmíněno, tak se jedná o Riesling moselského typu, s potenciálem k archivaci na dalších deset až patnáct let.

Závěrečné hodnocení degustace novinek vinařství Sonberk

Jednalo se o opravdu velmi vydařenou akci, jejíž celkový dojem ovšem snížili někteří z účastníků, kteří se bohužel neuměli ukáznit. Je rovněž možné se domnívat, že díky tomu byla degustace i trochu časově zkrácena. Obvykle zde totiž řízené ochutnávky trvají přibližně hodinu a půl, ale nebudu raději více spekulovat… Vzhledem k velkému počtu účastníků byl rovněž tentokráte menší prostor pro přechutnání vzorků. Což se ovšem dalo již předem čekat.

[jaw_panel_box panel_title=“Degustace vín vinařství Sonberk“ message_style=“success“ ]kdy: 29. 8. 2019 v 18:00
kde: Vinný sklep Moravské banky vín, Brno
cena: 200 Kč
degustace: 10 vín
[/jaw_panel_box][jaw_clear]

Seznam přechutnaných vín

Stříbrný Sonberk

Velký Sonberk

  • Riesling 2017 VOC Mikulov, suché – 355/320 Kč – 10,6/12
  • Riesling Noble Rot 2017 polosuché – 460/420 Kč – 10,75/12
  • Tramín 2017 pozdní sběr, suché – 355/320 Kč – 10,2/12
  • Pálava 2017 VOC Mikulov, suché – 395/360 Kč – 11,1/12

Hodnocení: subjektivní stupnice autora, kde maximum je 12 bodů
Cena: včetně DPH; platná na místě v den degustace. Ceny jsou uvedeny ve dvou tarifech: odběr do 6 lahví/nad 6 lahví

Ověřeno MonsterInsights