Championem Salonu vín 2021 Pinot blanc 2018 z vinařství Thaya

Championem Salonu vín 2021 Pinot blanc 2018 z vinařství Thaya

Championem Salonu vín 2021 se stal Pinot blanc 2018 pozdní sběr z vinařství Thaya z Hnanic na Znojemsku. Spolu s ním byla vyhlášena také vítězná vína šesti kategorií. 

Ve dnech 24. a 25. listopadu hodnotily odborné komise, složené z našich nejlepších degustátorů vín, finální kolo Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2021. Šampionem soutěže se na základě výběru v „superkomisi“ stal Pinot blanc (Rulandské bílé) 2018 pozdní sběr z vinařství THAYA z Hnanic.

Vzhledem k platným opatřením v souvislosti s pandemií bylo hodnocení pouze v úzkém odborném kruhu. Šampion uspěl v konkurenci 2541 moravských a českých vín přihlášených do soutěže v nominačních kolech, resp. z 1547 vzorků vín od 193 firem přihlášených do prvního – celostátního kola Salonu vín.

Hodnocení
Hodnocení

 

Championem Salonu vín 2021 se stal Pinot blanc 2018 pozdní sběr

Víno pochází ze Znojemské vinařské podoblasti, obce Hnanice, viniční trati U Chlupa.

Jakub Smrčka
Jakub Smrčka

„Vinice je starší 30 let. Víno bylo vyrobeno ve 400litrových barikových sudech spontánním kvašením. Má nádhernou zlato-žlutou barvu s tóny po přezrálých hruškách. V chuti cítíme krémovost zrání po barikových sudech, pečený chléb, sušený ananas a přezrálé hrušky,“ říká Jakub Smrčka, enolog vinařství THAYA.

Pinot blanc 2018 pozdní sběr z vinařství Thaya Championem Salonu vín 2021
Pinot blanc 2018 pozdní sběr z vinařství Thaya

Šampion a každý držitel Zlaté medaile Salon vín 2021 musel postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení. Posuzování provádí držitelé mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem; což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

Salon vín 2021 – vítězové

Šampion soutěže a vítěz kategorie A (bílá vína suchá a polosuchá do 12 g/l zbytkového cukru)

  • Pinot blanc 2018 pozdní sběr – THAYA vinařství, spol. s r.o., Hnanice

Vítěz kategorie B (12–45 g/l zbytkového cukru)

Vítěz kategorie C (nad 45 g/l zbytkového cukru)

Vítěz kategorie D – vína růžová a klarety (0–45 g/l zbytkového cukru)

Vítěz kategorie E – vína červená suchá (do 4 g/l zbytkového cukru)

Vítěz kategorie G – jakostní šumivé víno stanovené oblasti (sekt)

  • Louis Girardot brut 2015 jakostní šumivé víno – BOHEMIA SEKT, s.r.o., Starý Plzenec

Z hodnocených vín vybírá komise podle ustáleného klíče, reprezentujícího moravské a české vinařství jako celek, jednotlivé regiony a styly výroby vína, také 100 nejlepších vín České republiky pro rok 2021. V kolekci 100 vín se zlatou medailí Salonu vín 2021 bude 52 vinařů a celkem 21 odrůd vín. Seznam všech oceněných vín bude zveřejněn na začátku ledna.

Salon vín 2021 - Vítězové kategorií
Salon vín 2021 – vítězové kategorií

 

Dvacet let Salonu

Dvacetiletá tradice, počet přihlášených vín, unikátní trojkolový systém hodnocení, výběr proškolených degustátorů a profesionální chemické analýzy hodnocených vín činí ze Salonu vín – národní soutěže vín prestižní soutěž vín v České republice.

Ing. Pavel Krška
Pavel Krška

„Jsme rádi, že v letošním roce, komplikovaném pandemií Covid-19, se podařilo zajistit hodnocení soutěže na maximální profesionální úrovni a máme dokonce rekordní počet přihlášených vzorků. Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným vinařům, degustátorům i zaměstnancům Národního vinařského centra, kteří se na hodnocení podíleli,“ komentuje Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Jedná se již o 21. ročník Salonu vín. Soutěž se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do srpna (letos výjimečně vše během srpna) v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín. Následuje 1. už celostátní kolo Salonu vín – národní soutěže. A celá soutěž vrcholí 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů.

Hodnotící komise

Kromě 100 nejlepších vín, oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2021 udělí komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín, přihlášených do prvního kola.

Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.

Hodnotící komise

Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů České republiky.

Ověřeno MonsterInsights