Bývalé „grosslage“ se stává regionem DAC – Rosalia DAC
Bývalé grosslage (tedy rozsáhlejší soubor viničních tratí, vystupujících jako jeden celek) „Rosalia“, které se nachází jižně od hřebenu Leithagebirge v Burgenlandu, se stane nejnovějším, jedenáctým rakouským vinařským regionem DAC. Ve správním obvodu Mattersburg je 297 hektarů vinic, které budou dávat regionálně typická červená vína Rosalia DAC a Rosalia DAC Reserve, stejně jako výrazná rosé vína označená názvem Rosalia DAC Rosé.
Rosalia DAC a Rosalia DAC Reserve
Podle aktuálně schvalovaného nařízení o DAC (zpětně platného i pro ročník 2017) mohou být regionálně typické odrůdy Blaufränkisch (Frankovka) a Zweigelt (Zweigeltrebe) vinifikovány jako jednoodrůdová vína s označením Rosalia DAC, pokud víno vykazuje minimální obsah alkoholu 12 % a maximální obsah zbytkového cukru jsou 4 g/l. Zrání musí probíhat v nerezové nádrži nebo v dřevěném sudě; víno by mělo prokázat komplexní a regionálně typický aromatický profil, stejně jako chuť charakteristickou svou jemností, ovocností a kořenitostí.
Pouze na úrovni Reserve bude povoleno označení jedné vinice (ried) na etiketě. Pokud jde o alkohol, platí obecné zákonné kritérium Rakouska pro označení „Rezerva“; víno musí proto mít minimálně 13 % alkoholu.
Rosalia DAC Rosé
Druhá kategorie nařízení definuje růžová vína. Víno musí být vyrobeno z jedné nebo více modrých odrůd kategorie Qualitätswein (jakostní víno). Označení odrůdy na vinětě není povoleno, ale může zde být uveden název vinice (Ried). Suchá vína z nerezových nádrží nebo dřevěných sudů se vyznačuje kyticí červených bobulí a svěží ovocnou a kořeněnou chutí.
Vinařský region
Vinařská apelace Rosalia může poděkovat pohoří Rosaliengebirge za svoje jméno. Toto alpské podhůří se nacházejí na hranici mezi Niederösterreich (Dolní Rakousko) a Burgenlandem a dosahuje výše 750 metrů. Díky rozšířenému panonskému podnebí a úrodným hnědozemím rozloženým nad základem tvořeným sprašemi je Rosalia ideální pro kultivaci odrůd Blaufränkisch a Zweigelt.
foto: © seymann film.at
zdroj: AWMB