Absolutním šampionem Salonu vín 2022 je Chardonnay z Bzence

Absolutním šampionem Salonu vín 2022 je Chardonnay z Bzence

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín České republiky 2022 se stalo víno Chardonnay EGO No. 79 barrique 2019 výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec. 

V posledním kole hodnocení posuzovaly odborné komise 400 finalistů, kteří vzešli z hodnocení předchozích kol. Vítězné víno Chardonnay EGO No. 79 barrique 2019 výběr z hroznů ze Zámeckého vinařství Bzenec se tak tříkolovým systémem hodnocení propracovalo k titulu absolutního šampiona v konkurenci 2402 vín. Stalo se tak po právu nejlepším vínem soutěže pro rok 2022.

Absolutním šampionem Salonu vín 2022 je Chardonnay z Bzence
Absolutním šampionem Salonu vín 2022 je Chardonnay z Bzence

 

Chardonnay šampionem Salonu vín

Vítězné Chardonnay pochází z vinařské oblasti Morava, Slovácké vinařské podoblasti, vinařské obce Vracov a viniční trati Klínky.

Bořek Svoboda
Bořek Svoboda

„Víno má nádhernou zlatožlutou barvu se zelenými odlesky. Vůně je plná žlutého ovoce, medu, rozinek a podpořená vanilkou. V chuti je zejména kulaté, krásně hebké a široké s tóny vanilky a jemně praženého oříšku. Víno pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z ikonické tratě Klínky v obci Vracov. Tato trať vinařství přinesla Šampiona Salonu vín ČR už popáté,“ přiblížil nejlepší víno soutěže Ing. Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.

 

 

Slavnostní vyhlášení

Na přelom ledna a února 2022 proběhne vyhlášení; a dá-li situace, také slavnostní předání diplomů vítězům jednotlivých kategorií, nejlepší kolekci ročníku a medailistům. Na vyhlášení výsledků pak přímo naváže otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín 2022. Podmínky a termíny budou upřesněny.

Ing. Pavel Krška
Pavel Krška

„Jakkoli i letošní finálové kolo Salonu vín – národní soutěže vín proběhlo ve stínu epidemie, dobrá věc se opět podařila, a naši vinaři se dočkali posouzení svých vín nejlepšími profesionálními degustátory v zemi. Réva roste a plodí bez ohledu na lidské starosti, a proto ani vinaři neztrácejí na elánu při výrobě svých výjimečných vín. I přes všechny obtíže posledních dvou let na aktuálním ročníku vidíme, jak se celý vinařský obor neustále posouvá kupředu a kvalita moravských a českých vín roste s ním. Bylo to vidět i u hodnocení vín v „superkomisi“ pro výběr šampiona, kdy rozdíly na prvních místech byly velmi malé,“ neskrýval radost z dalšího úspěšného ročníku Ing. Pavel Krška, ředitel pořádajícího Národního vinařského centra.

 

Salon vín – národní soutěž vín 2022

Soutěž, která letos dospěla do svého už 22. ročníku, se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle v letních měsících v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně celé soutěže vín. Následuje 1. už celostátní kolo Salonu vín – národní soutěže, z něhož postupuje 400 finalistů, a celá soutěž vrcholí 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů.

Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2022 tak musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

Superkomise vybírá Championa Salonu vín 2022
Superkomise vybírá Championa Salonu vín 2022

 

Kromě 100 nejlepších vín, oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín České republiky 2022 udělí komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín, přihlášených do prvního kola.

Na vlastní soutěž navazuje od února následujícího roku Salon vín coby celoroční degustační expozice nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok.

foto: Zámecké vinařství Bzenec, Národní vinařské centrum

Ověřeno MonsterInsights