Vítězem Národní soutěže vín na Znojemsku je Veltlínské zelené

Vítězem Národní soutěže vín na Znojemsku je Veltlínské zelené

Jako čtvrté v pořadí proběhlo hodnocení Národní soutěže vín na Znojemsku. Největšího úspěchu dosáhlo vinařství Lahofer, jehož Veltlínské zelené 2019 VOC Znojmo se stalo letošním Šampionem.

Ziskem titulu Šampion se Veltlínské zelené stalo zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín. K tomu vinařství Lahofer navíc přidalo i nejlepší víno v kategorii bílá vína polosladká za Ryzlink rýnský 2017 pozdní sběr. Také šampion Znojemské vinařské podoblasti dostane zvláštní odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje město Znojmo.

Daniel Smola
Daniel Smola

„Viniční trať Vinohrady ke Křídlůvkám, odkud vítězné Veltlínské zelené pochází, má specifické písečné podloží. Díky němu každoročně sklízíme z této vinice hrozny s originální aromatikou. Mladé veltlíny z této trati jsou výrazně ovocné, po nazrání v nich převládají výrazné tóny mandlí a bílého pepře. Tedy přesně takové, jaké od Veltlínského zeleného ze Znojemska očekáváme. Vína z této vinice sbíráme ručně a díky poloze vinohradu, který leží na plošině často profukované větrem a tedy bez houbových chorob, jde v drtivé většině o velice zdravou, vyzrálou surovinu. I proto Veltlínské zelené z trati Vinohrady ke Křídlůvkám zatřiďujeme do apelačního systému VOC Znojmo, kam vybíráme naše nejlepší vína,“ informoval o vítězném víně Ing. Daniel Smola, marketingový a obchodní ředitel Vinařství Lahofer.

Výstava Národní soutěže vín na Znojemsku

Výstava a degustace vín přihlášených do soutěže proběhne v pátek 4. září od 15 do 21 hodin v jedinečných prostorách kláštera dominikánů na Dolní České ve Znojmě. Ochutnávat bude možné přes 350 vynikajících vín ze Znojemska a okolí. Zahraje cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Vstup je zdarma a degustace proběhne formou placených bločků.

[jaw_cta button_text=“Více zde“ link=“https://www.hledamvino.cz/nominacni-vystava-ve-znojme-predstavila-kandidaty-do-salonu-vin/“ target=“_blank“ cta_button_possition=“right“ color=“#434343″ text_color=“#ffffff“ cta_button_bg_color=“#009de0″ cta_button_font_color=“#ffffff“ cta_button_size=“btn-lg“ ]

Výstava a vyhlášení výsledků:

Národní soutěž vín 2020 – Znojemsko

[/jaw_cta][jaw_clear]

 

V dominikánském klášteře proběhne také v 17 hodin předání ceny pro šampiona. Speciální odměnu v podobě barikového sudu převezme šampion z rukou starosty Jana Groise.

Jan Grois
Jan Grois

„Na Znojemsku umí naši vinaři vyrobit výborná vína, takže by si tuto nominační výstavu a degustaci rozhodně neměl nikdo nechat ujít. Věřím, že znojemský šampion i další oceněná vína z naší oblasti zabojují i na celostátní úrovni. Budu držet palce,“ říká starosta Jan Grois.

 

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 355 vín, z nichž 17 získalo velké zlaté medaile, 82 zlaté a 19 stříbrné medaile. O výsledku rozhodlo 8 komisí složených z vinařských odborníků, kteří vína hodnotili 25. srpna v Centru Excelence ve Valticích. Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo 311 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími z Velkopavlovické, Mikulovské a Slovácké vinařské podoblasti, reprezentujícími vinařskou oblast Morava, a víny nominovanými z vinařské oblasti Čechy soutěžit o postup do finále, titul absolutního Šampiona a umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů České republiky, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Vítězové kategorií

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá vína polosladká

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Kategorie D – růžová vína a klarety

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

Kategorie G – sekty stanovené oblasti

  • Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut 2016 jakostní šumivé víno s.o. – BOHEMIA SEKT

Nejlepší kolekce

  • BOHEMIA SEKT

Znojemská vinařská podoblast

Znojemská vinařská podoblast vděčí za svá chuťově plná a svěží aromatická bílá vína ideálním přírodním a klimatickým podmínkám. Studené větry z nedaleké vrchoviny spolu s termoregulačním vlivem řek dávají znojemským vínům nezaměnitelnou kořenitou chuť. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, zato si uchovávají aromatické látky a dosahují vysoké jakosti. Nejlepších výsledků zde vinaři tradičně dosahují s Veltlínských zeleným, Ryzlinkem rýnským, Müllerem Thurgau a Sauvignonem. Červené barvy hájí zejména Svatovavřinecké a Frankovka.

foto: facebook.com, linkedin.com, Svaz vinařů České republiky

Ověřeno MonsterInsights