Vítězem Národní soutěže vín na Mikulovsku je Rulandské bílé

Vítězem Národní soutěže vín na Mikulovsku je Rulandské bílé

Vítězem Národní soutěže vín na Mikulovsku se stalo Rulandské bílé z vinařství Moravíno. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 704 vín 85 vinařů a vinařských firem. Ta hodnotilo 11. a 12. srpna ve Valticích 16 komisí složených z vinařských odborníků.

Národní soutěž vín pokračovala hodnocením vín Mikulovské vinařské podoblasti. Ve Vinařském Centru Excelence ve Valticích profesionální degustátoři dva dny hodnotili rekordních 704 vín z této podoblasti, aby vybrali a ocenili ta nejlepší. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 704 vín 85 vinařů a vinařských firem, které 11. a 12. srpna tradičně v Centru Excelence ve Valticích hodnotilo 16 komisí vinařských odborníků. Z přihlášených vín získalo 46 velké zlaté, 176 zlaté a 2 vína stříbrné medaile.

Vítězem Národní soutěže vín na Mikulovsku je Rulandské bílé

Šampionem podoblasti se v historicky nejvyšší konkurenci přihlášených vín stalo Rulandské bílé 2019 pozdní sběr z vinařství Moravíno. Zároveň se stalo také nejlepším vínem v kategorii suchých a polosuchých bílých vín. Kromě ocenění pro nejlepší víno získá šampion také zvláštní odměnu v podobě barikového sudu, který vítězi věnuje město Mikulov. Se šlechtěním vín v barikových sudech má vítězné vinařství bohaté zkušenosti a koneckonců i letošní šampion zrál v dubových sudech z oblasti Manhartsberger.

Ludvík Budín
Ludvík Budín

„Toto naše Rulandské bílé má žlutou barvu, v jeho vůni najdete sladké hrušky s tóny ušlechtilého dřeva a medu a chuť má ovocnou, plnou po žlutém melounu a ananasu,“ popsal šampiona Ing. Ludvík Budín, enolog vinařství Moravíno.

 

 

Do celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z Mikulovské vinařské podoblasti 620 vín. Nominovaná vína budou spolu s postupujícími ze Slovácké, Velkopavlovické a Znojemské vinařské podoblasti, reprezentující vinařskou oblast Morava, a vinařské oblasti Čechy, soutěžit o postup do finále a o titul absolutního Šampiona. A takéo umístění v Salonu vín České republiky, celoroční degustační expozici vín ve Valticích. Národní soutěž vín probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

Rulandské bílé 2019 pozdní sběr - Moravíno
Rulandské bílé 2019 pozdní sběr – Moravíno

Vítězové kategorií

Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Kategorie B – bílá polosladká

Kategorie C – sladká vína (bílá, růžová i červená)

Kategorie D – růžová vína a klarety

Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

Kategorie G – sekty stanovené oblasti

  • Sekt VOC Valtice 2017 – CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s.

Nejlepší kolekce

  • Jan Garčic, Vinařství Garčic (Pavlov)

 

Vítězové kategorií Národní soutěže vín 2020 – vinařská oblast Čechy

Vítězové kategorií Národní soutěže vín 2020 – Slovácká vinařská podoblast

 

Výstava všech vzorků soutěže vín na Mikulovsku pro veřejnost

Všechna vína, která se zúčastnila prvního kola hodnocení Mikulovské vinařské podoblasti, bude možno ochutnat na jednom místě. A to od 11. do 13. září na zámku v Mikulově.

Mikulovská vinařská podoblast

Dominantou mikulovské vinařské podoblasti je pohoří Pálava, které strmě vystupuje z mírně zvlněné krajiny lužních lesů dolního Podyjí. Na úbočích vápencových skal jsou mohutné návěje spraší, vápenité jíly i písky, které dávají zdejším vínům nezaměnitelný charakter. Mikulovské vinařské podoblasti vládne odedávna Ryzlink vlašský, daří se tu ale také odrůdám Müller Thurgau, Chardonnay, Veltlínské zelené a samozřejmě Pálava. Na Valticku se přidává i Neuburské a Sylvánské zelené. Z červených si zde získalo oblibu Svatovavřinecké, Frankovka, Merlot a Zweigeltrebe.

zdroj/foto: Národní vinařské centrum, Vinařský fond, U královny Elišky