Vinaři z Hovoran v Otevřené zahradě a zblízka

Vinaři z Hovoran v Otevřené zahradě a zblízka

Vinaři z Hovoran představili své umění v Otevřené zahradě v rámci festivalu Víno z blízka. V polovině července devět rodinných vinařství seznámilo milovníky vín se známými i naprosto raritními odrůdami. Vinorodá Morava mezi Kyjovem a Velkými Bílovicemi nabídla v Brně skvělá i poněkud rozpačitá vína.

Letní festival Víno z blízka nabízí letos 9 různých vinných zastavení. Reportáž z minulé akce s víny Oldřicha Drápala z vinařství Sonberk naleznete zde. Pátým v pořadí bylo setkání s vinaři z Hovoran. Devět veskrze rodinných vinařství představilo tradiční odrůdy i vína z méně známých až neznámých odrůd. Zajímavý průřez mohl sloužit i jako pozvánka na Den otevřených sklepů, který se o devět dní později v Hovoranech konal.

Brněnská Otevřená zahrada je geniálním místem pro konání podobných akcí. Přenáší trochu z kouzla akcí typu otevřené sklepy do středu města, navíc ve velmi příjemném prostředí plném stromů, bylin a květin. Počasí i tentokrát vyšlo a korzovat mezi jednotlivými stanovišti vinařů nebránil ani déšť, ani přílišné vedro. K dispozici bylo asi 75 vín.

Vinaři z Hovoran v Otevřené zahradě

Nejznámějším z aktérů je jistě rodinné vinařství Bronislava Grmolce. Už samotné představení degustačního setu majitelem nemělo chybu a kvalita vín postupně gradovala. Došlo na perlivá, bílá, růžová i červená vína. Očekávaným vrcholem byl skvělý višňovo-švestkový Dornfelder 2018 (87 bodů ze 100), překvapením pak velmi seriózní víno odrůdy Hibernal 2018 (87 bodů), s bezovým nádechem. Pravděpodobně nejlepší Hibernal, který lze aktuálně na Moravě pořídit. Slabší z vín bylo snad jen Rulandské modré 2018, které se však jistě dostane do kondice až za pár let. Bohužel v nabídce chyběl Sauvignon, který ve vinařství opravdu umí skvěle. Leč na nalahvování nového ročníku si musíme ještě počkat.

Bronislav Grmolec nabídl skvělý Hibernal i Dornfelder
Bronislav Grmolec nabídl skvělý Hibernal i Dornfelder

Druhým z navštívených vinařů bylo Rodinné vinařství Vydařilý. Představili kolekci solidně udělaných bílých vín a jemné perlivé rosé. Jednoznačným vrcholem byla plná a hladká Frankovka 2015 (86 bodů). Zajímavostí bylo Cuvée Garden 2017 z hroznů ze smíšené výsadby, tedy z mnoha mnohdy už neidentifikovatelných odrůd révy. Následovalo známé Vinařství Fasora a synové. Zde už se začínala projevovat záliba hovoranských vinařů v méně tradičních odrůdách. Sází zde hodně na cuvée a vína s vyšším zbytkovým cukrem. A také na suchá červená vína; asi nejlepším vzorkem byla právě červená směs odrůd Cabernet Moravia a Frankovka 2017 (87 bodů), vyvážené a s jemným dotykem dřeva.

Hovoranští často sází na méně známé odrůdy

Rodinné vinařství Machalínek už vysloveně jde po netradičních odrůdách. Ryzlink korenistý, Ehrenfelser, Děvín, Souvignier gris či Cabernet Mitos. Nutno dodat, že bílá vína zde měla poměrně řidší strukturu. Nejzajímavějším byl červený Cabernet Mitos 2017 (84 bodů) s lehkou stopou kůže. Následovalo Rodinné vinařství Pavel Esterka. Sympatičtí lidé nabídli sadu tradičních bílých i modrých odrůd, leč velmi průměrné kvality. Tipem by mohl být Modrý Portugal 2018 (82 bodů). Rodinné vinařství Ivičič prezentovalo průřezovou šestici nejrůznějších stylů vín. Všechna velmi povedená a pitelná, navíc s milou obsluhou. Vítězem je minerální Ryzlink rýnský 2018 (86 bodů) s tóny čaje a pěknou kyselinkou.

Rodinné vinařství Ivičič prezentovalo vína nejrůznějších stylů
Rodinné vinařství Ivičič prezentovalo vína nejrůznějších stylů

Nejveselejším stánkem bylo rozhodně Rodinné vinařství Zahnaš. Radek a Marek jednoznačně získali titul „největší šoumeni“ na Vínu z blízka. Přivezli také největší kolekci vín: 12 povětšinou suchých vzorků. Z bílých stojí za zmínku určitě třeba odrůdově typické Rulandské bílé 2018 (85 bodů), z červených krásně vrstevnatý a odrůdově rybízový Cabernet Moravia 2018 (85 bodů).

Radek a Marek z Rodinného vinařství Zahnaš šířili dobrou náladu
Radek a Marek z Rodinného vinařství Zahnaš šířili dobrou náladu

Jedním z vrcholů akce mělo být Vinařství Kalábek. Tedy přesněji avizovaný sekt Pinot Blanc 2012 vyrobený klasickou metodou. Leč brzy došel (vzhledem k pokročilé hodině naší návštěvy stanoviště není divu) a tak se seznámení odkládá na jindy. Pokud někdo ochutnal, uvítáme komentář 🙂 Přesto vinař poskytl ale i další skvělá vína, v čele s povidlovým Dornfelderem 2018 (86 bodů). Devátým v pořadí bylo Vinařství Ševela, s důrazem hlavně na bílá a růžová vína s vyšším zbytkovým cukrem. Tipem je ale víno suché, námi nejvýše bodově hodnocený Ryzlink rýnský 2017 (88 bodů) s komplexním projevem a potenciálem na pozitivní vývoj v lahvi.

Vydařená akce v Otevřené zahradě

Vinaři z Hovoran ukázali, že víno umí a nebojí se ani netradičních postupů či raritních odrůd. Nutno podotknout, že i prezentace vín byla na vysoké úrovni a je vidět, že místní sdružení funguje. O čemž napovídá řada v Hovoranech pořádaných akcí i jeden z nejlépe zpracovaných webů mezi vinařskými spolky.

Víno z blízka: Vinaři z Hovoran

kdy: 11. 7. 2019
kde: Otevřená zahrada, Brno
cena: 440 Kč / 390 Kč předprodej
degustace: cca 75 vín

Program dalších vinných akcí v Otevřené zahradě: Víno z blízka 2019

foto: @liamcz

Ověřeno MonsterInsights