Vinaři vysazují nové vinice. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Vinaři vysazují nové vinice. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Moravští i čeští vinaři právě v těchto dnech vysazují nové vinice. Ať už na místě starých vyklučených vinohradů nebo na révou doposud nedotčených pozemcích, všude se začínají zelenat mlaďounké sazeničky révy.

Přípravy započaly mnohdy už koncem podzimu či v zimě, kdy bylo nutno zem řádně zorat. Tzv. rigolace, tedy extrémně hluboká orba, zkypřila půdu do hloubky až přes jeden metr a umožnila mladým sazenicím lepší zakořenění. Vše provází také hnojení, ať už klasické či zelené, kdy byla vinice oseta vybranými rostlinami a ty po zaorání dodaly zemi živiny. Samotná výsadba je už třešničkou na dortu.

Kde se vysazují nové vinice?

Vinařství Jindřich Kadrnka

Výsadba: 1,8 ha
Poloha: nová výsadba na vyklučené vinici (2019)
Vinice: Ořechová hora, Březí
Odrůdy: Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Pálava, Merlot

 

Jindřich Kadrnka
Jindřich Kadrnka

„Ořechová hora je léta vyzkoušená a prověřená viniční trať na bílé odrůdy, hlavně tedy na Ryzlink vlašský.“

„Naše vinařství se postupně zeštíhluje v pestrosti odrůd hlavně na Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský, které budou tvořit kolem 80 % naší celkové produkce. Aromatická Pálava bude jako jediné naše víno s menším množstvím zbytkového cukru. Jinak chceme tvořit vína pouze suchá. Merlot je naše jediná odrůda na červené víno.

Sázíme strojově s panem Vilémem Krausem z Mělníka, se kterým spolupracujeme už řadu let a vždy je maximální spokojenost. Celé sazenice jsou namočeny na dva až tři dny ve vodě. Kořeny sazenic jsou před výsadbou zakráceny na cca 15 cm a namočeny do gelu (Agrisorb). Ten má schopnost poutat vodu a zabezpečit tak pro mladou rostlinu vodu na začátku jejího života. To je v posledních suchých letech hodně důležité.

Pozemek byl před výsadbou oset jarní pšenicí – zapraveno do půdy; poté hořčicí, která čistí půdu – zapraveno do půdy; nahnojen chlévskou mrvou a zoráno. Poté přišlo sušené kravské hnojivo v bio kvalitě a hluboká orba – rigolace, což je až 110 cm hluboko. To je podle mě hodně důležité, protože je mladá sazenice jako v peřině a její růst je podstatně lepší, než v půdě takto nepřipravené,“ popisuje Jindřich Kadrnka.

Březí, trať Ořechová hora, vysazují nové vinice
Březí, trať Ořechová hora
Rigolace
Rigolace
Jílovité břidlice na trati Ořechová hora
Jílovité břidlice na trati Ořechová hora
Hluboká orba na Ořechové hoře
Hluboká orba na Ořechové hoře
Výsadba na Ořechové hoře
Výsadba na Ořechové hoře
Nová réva
Nová réva

 

Vinařství rodu Pazderků

Výsadba: 0,3 ha
Poloha: nová výsadba na vyklučené vinici
Vinice: Turold, Mikulov
Odrůdy: Rulandské bílé

Nová vinice o velikosti cca 0,3 ha je ve vinařské obci Mikulov, trať Turold. Vysazování proběhlo strojově, ručně se „ladily“ jen 2 sazenice na kraji řádku (vizte foto níže). Použita byla odrůda Rulandské bílé. Původně zde byl mix různých odrůd vysazený někdy v 60. letech minulého století. Zajímavostí je plánovaná ochrana keřů před zvěří, hmyzem i krupobitím.

 

Karla Pazderková
Karla Pazderková

Rulandské bílé je dost opomíjená odrůda, kterou vytlačuje Chardonnay. Ale na Mikulovsko patří a z této tratě dává vína s vyváženou kyselinkou a příjemným ovocným aroma s jemnou chlebovinkou.“

„Zde v této trati máme z dřívějška ještě Veltlínské zelené, na kterém máme jako první vinaři v České republice sítě systému Whailex. Jde o sítě, které se dají ručně pomocí kliky stahovat a vytahovat a mají životnost několik let“ prozradila Ing. Karla Pazderková.

Vinice Turold, Mikulov, vysazují nové vinice
Mikulov, Vinice Turold
Vyměřování správných rozestupů
Vyměřování
Hloubení
Hloubení
Usazování
Usazování
Přihrnutí
Přihrnutí
zálivka
Zálivka

 

Sonberk

Výsadba: 2,9 ha
Poloha: nová výsadba na vyklučené vinici (2018)
Vinice: Sonberk, Popice
Odrůdy: Pálava, Muškát moravský

Také na Sonberku se pustili do nových výsadeb na obnovené vinici. Zajímavostí je použití satelitem naváděného sazeče révových sazenic od mikulovské firmy Pemag.

 

Roman Slouk
Roman Slouk

„Co se týče výsadby nového vinohradu, platilo u nás přísloví «proč to neudělat jednoduše, když to jde složitě», což se však nakonec ukázalo jako velmi dobrý tah.

„Na Sonberku jsme nový vinohrad nesadili na jaře nýbrž ještě před Vánoci v loňském roce. Bylo to přesně den po našem vánočním večírku. Jsou to odrůdy Pálava a Muškát moravský, vysázeno ve sponu 240 na 80, kousek od budovy vinařství. Klony vybíral náš sklepmistr Olda Drápal a pocházejí z Velkých Pavlovic a Itálie – v té době ještě nebyl problém s dovozem,“ říká vinohradník Roman Slouk.

Sonberk, vysazují nové vinice
Popice, viniční trať Sonberk
Sonberk
Viniční trať Sonberk v Popicích
Sonberk
Na Sonberku se práce nezastavily ani v noci

 

Vinařství Vajbar Rakvice

Výsadba: 3 ha
Poloha: nová výsadba na vyklučené vinici
Vinice: Kozí Horky, Rakvice; Přítlucká hora, Přítluky; U kapličky, Zaječí
Odrůdy: Tramín červený, Hibernal, Muškát moravský, Solaris

V trati Kozí Horky vysazuje Bronislav Vajbar podruhé ve svém životě – první výsadba na tomto pozemku probíhala s otcem v době, kdy mu bylo 10 let. Otec byl samozřejmě prvním učitelem vinařství a velkou inspirací.

Zaječí, U kapličky, vysazují nové vinice
Zaječí, viniční trať U kapličky
Nové sazenice
Nové sazenice před výsadbou
Zaječí, U kapličky
Nová vinice v Zaječí
Zaječí, U kapličky, nové sazenice
Sazenice révy v zemi

 

Vinařství Krist

Výsadba: 6 ha
Poloha: nová výsadba na nové vinici
Vinice: Nad pijánkem, Milotice
Odrůdy: Merlot, Cabernet Sauvignon

Na pijánku (dříve Bijánek) byla vždy voda s blahodárnými účinky, proto si už šlechta na milotském zámku nechala vodu přivést dřevěným potrubím až na zámek. K loňské výsadbě 15 ha Pálavy zde letos přibyly ještě 3 ha Merlotu a 3 ha Cabernet Sauvignonu.

 

Tomáš Krist
Tomáš Krist

„Proč právě tyto odrůdy? Pálava je naše nejprodávanější odrůda, Merlot a Cabernet Sauvignon si potřebujeme vypěstovat do kvality výběru z hroznů nebo výběru z bobulí,“ vysvětluje Tomáš Krist.

Nové sazenice, vysazují nové vinice
Milotice, vinice Nad pijánkem
Milotice, viniční trať Nad pijánkem, vysazují nové vinice
Nad pijánkem
Milotice, viniční trať Nad pijánkem, vysazují nové vinice
Příprava
Milotice, viniční trať Nad pijánkem, vysazují nové vinice
Výsadba
Milotice, viniční trať Nad pijánkem, vysazují nové vinice
Nová vinice

 

Vinařství Lahofer

Výsadba: 0,4 ha
Poloha: nová výsadba na vyklučené vinici (2017)
Vinice: U Hájku, Dobšice
Odrůdy: Sauvignon

Když před patnácti miliony let dopadl na území dnešního Německa obrovský, kilometr velký meteorit, roztavená hornina z něj dolétla v kapkách i na pár míst v Česku. Takto vzniklé zelené polodrahokamy Vltavíny, kterým se říká vodníkovy slzy či zkamenělé žáby, tvoří dnes i malé promile podloží vinice U Hájku. A když dnes po nich pátrají hledači pokladů, nacházejí tu občas i střípky poněkud mladší historie. Lokalita bombardovaná kdysi kousky meteoritu se totiž v roce 1809 stala místem ohromné bitvy mezi nejvýznamnějším francouzským císařem Napoleonem Bonaparte a rakouským císařem Františkem I. Tolikrát v historii rozdrásaná tvář viniční trati U Hájku má dnes mnohem příjemnější úděl. Dává vzniknout jedněm z nejlepších hroznů pro Vinařství Lahofer.

Vinice U Hájku je historicky první a zároveň i nejmladší vinicí Vinařství Lahofer. Její celková rozloha je 35,5 ha a leží v nadmořské výšce 260–302 metrů. Je osázena odrůdami Neuburské, Tramín červený, Rulandské šedé, Rulandské modré, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau a Sauvignon. Drtivá část révy byla vysázena v letech 2001 až 2003. Část vinice byla nedávno vyklučena za účelem stavby nové budovy vinařství přímo ve viniční trati.

 

Jiří Lancman
Jiří Lancman

„Díky obsahu kaolínu, který do této viniční tratě zasahuje až z velkého ložiska u Únanova, a který dobře zadržuje vodu, netrpí tolik starší réva s delšími kořeny v tomto vinohradu suchem.“

„Vápenec v podloží navíc dodává vínům z této vinice vyšší obsah kyselin, které jsou důležité především pro vína s vyšším zbytkovým cukrem, neboť je dělají šťavnatější a déle svěží,“ popisuje Ing. Jiří Lancman, sklepmistr vinařství.

„Vinice U Hájku poskytuje ideální půdní podmínky díky lehčím, hlinito-písčitým půdám, které zajišťují rychlejší odbourávání kyseliny jablečné v méně příznivých letech. To prospívá právě odrůdám jako Ryzlink rýnský, Neuburské a Sauvignon, která jsou tu nejvíce zastoupena,“ dodává Ing. Michal Eller, vedoucí vinohradník.

Dobšice, vinice U Hájku - Vinařství Lahofer
Dobšice, vinice U Hájku
Dobšice, vinice U Hájku - Vinařství Lahofer
U Hájku
Dobšice, vinice U Hájku - Vinařství Lahofer
Sadba
Dobšice, vinice U Hájku - Vinařství Lahofer
Mladá réva
Dobšice, vinice U Hájku - Vinařství Lahofer
Budova vinařství

 

Také další vinaři vysazují nové vinice

Mnoho dalších vinařů vyklučilo staré neplodící vinice nebo získalo pozemky pro založení nového vinohradu. Na Slovácku se vysazují nové vinice například i v Prušánkách ve viniční trati Nechory (Vinařství Nechory). V Mutěnicích se připravuje vinice pro novou výsadbu 650 keřů révy (Víno Zimolka), v malebné oblasti Moravského Toskánska se malá farma v Karlíně (Starý Vinohrad) pochlubila novou výsadbou 100 sazenic odrůdy Bronner a 100 sazenic odrůdy Cabernet Cortis. Také v Blatnici pod Svatým Antonínkem se vysazuje vinice na kopci Antonínek v typických blatnických odrůdách (Blatel).

Také na Mikulovsku se snaží, v Úvalech u Valtic po prosincové rigolaci přibyla nový výsadba ve viniční trati Kamenné hory (Vinařství Dwořáček). Přesná výsadba 12 500 kusů sazenic proběhla díky nejmodernější GPS technologii ve vinici Aeibis v obci Ivaň (Vinařství Holánek). A také přímo v Mikulově se objevila nová vinice odrůd Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský (Vinařství Fučík).

Ve Velkopavlovické vinařské podoblasti hlásí výsadbu nové vinice o rozloze přes 2 ha v Horních Bojanovicích (Víno Prokeš) a v Čejkovicích (Vinařství Konečný). A na Znojemsku v obci Pravlov osadili novou vinici odrůdou Frankovka (Víno Nikolsburg).

foto: Vinařství Jindřich Kadrnka, Vinařství rodu Pazderků, Sonberk, Vinařství Vajbar Rakvice, Vinařství Krist, Michal Schneider

Ověřeno MonsterInsights